دوشنبه 5 اسفند 1398   19:01:48
دستاوردها و برنامه‎های آتی شرکت نفت در هفته دولت تشریح شد؛تداوم تدبیر و امید در شرکت ملی نفت ایران

با آغاز به کار دولت دوازدهم و همزمان با رای قاطع نمایندگان مردم به شیخ الوزرا برای سکانداری دوباره صنعت نفت، توسعه این صنعت کلیدی در مسیری برگرفته از تدبیر و امید شتاب بیشتری یافت.


در این میان شرکت ملی نفت ایران به عنوان راهبر اصلی فعالیت های توسعه ای صنعت نفت در حوزه اکتشاف، تولید و استخراج نفت و گاز و میعانات گازی، محورهای کاری جدیدی را در برنامه کاری خود قرار داد تا اهداف از پیش تعیین شده در صنعت نفت را محقق سازد.

کارنامه موفق شرکت ملی نفت ایران در دستیابی به توفیقاتی همچون افزایش بیش از 1.5 برابری میانگین تولید نفت و گاز و میعانات گازی، افتتاح 11 فاز استاندارد پارس جنوبی که خود بیش از نیمی از تعداد فازهای بهره برداری شده طی 20 سال گذشته است و دستیابی به میزان برداشت مساوی گاز با قطر، افزایش 2 برابری میزان صادرات نفت خام و همچنین افزایش چهار برابری تولید از میدان های مشترک غرب کارون در دولت یازدهم، مسیر روشنی را پیش روی توسعه صنعت نفت کشورمان قرار داده است.

در عین حال اصلاح ساختار قراردادها و تحقق بخش عمده ای از اهداف توسعه ای شرکت ملی نفت ایران در قالب تفاهمات و توافقنامه های جدید، از آن جهت که می تواند مولدی برای تامین نزدیک به یکصد هزار شغل باشد و در عین حال امکان جذب مشارکت خارجی و انتقال فناوری و تجربه روز شرکت های برتر صنعت نفت جهان را به همراه خواهد داشت، از دستاوردهایی است که در دولت دوازدهم نیز با قدرت پیگیری خواهد شد.

در چارچوب الگوی جدید قراردادهای نفتی، قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در تیرماه امسال به ثمر نشست؛ قراردادی که شاید بتوان از آن به نقطه عطف تاریخ 65 ساله حیات شرکت ملی نفت ایران تعبیر کرد. 

در این قرارداد برای نخستین بار در دوران پسا تحریم 2 غول بزرگ نفتی برای حضور در یکی از مهمترین پروژه های واقع در پارس جنوبی ائتلاف کردند. اگرچه شرکت ملی نفت چین در دوران تحریم ها نیز در توسعه صنعت نفت ایران سهم داشت، اما حضور مجدد توتال در صنعت نفت پس از گذشت زمانی بیش از یک دهه، بار دیگر اقتدار صنعت نفت کشورمان را به تصویر کشید و از این رهگذر دستاوردهای فراوانی را برای حضور پررنگتر ایران اسلامی در عرصه سیاست و اقتصاد جهانی به ارمغان آورد.

از سوی دیگر در جریان این قرارداد امکان آشنایی شرکت­های ایرانی با فرآیند مهندسی مخزن، تهیه اسناد، نقشه­ها و مدیریت پروژه فراهم می­شود که دستاورد بزرگی برای صنعت نفت کشورمان است.

در مجموع علاوه بر تامین و جذب سرمایه موردنیاز طرح­ها و پروژها که از گلوگاه­های اصلی توسعه شرکت ملی نفت ایران است، حصول اهدافی همچون ایجاد بستر مناسب برای انتقال دانش فنی و بومی سازی دستگاه ها، تجهیزات و ادوات صنعت نفت که در قالب قراردادهای جدید امکان تحقق می یابد، مقدمه ای است تا دستیابی به برنامه های اقتصاد مقاومتی را به بهترین شکل ممکن میسر سازد.

از سوی دیگر در قراردادهای جدید نفتی، به منظور حمایت از ساخت داخل، امکان افزایش رقم خرید به میزان 10 درصد بیشتر از حد پیمان برای پیمانکارانی که ساخت داخل و خرید خدمت داخل بیشتری پیشنهاد دهند در نظر گرفته شده است که مزیت خوبی برای ارتقای ساخت داخل به شمار می آید.

در عین حال در الگوی جدید قراردادهای نفتی، امکان انجام تمامی فرآیندهای ساخت و تولید در داخل کشور برای پیمانکاران ایرانی در نظر گرفته شده است؛ از این رهگذر در قرارداد توسعه ای فاز 11 به عنوان اولین قرارداد جدید نفتی کشور، برای نخستین بار قانون حداکثر ساخت داخل به اجرا درآمد که در آن ارجاع حداقل 65 تا 70 درصد کار به شرکت های ایرانی واگذار شده بود.

در ادامه فعالیت­های توسعه­ای شرکت ملی نفت ایران می توان به برنامه ریزی مدون برای نوسازی و نگهداشت تجهیزات و تاسیسات میادین نفت و گاز اشاره کرد؛ در عین حال با توجه به اینکه میادین نفتی در نیمه دوم عمر خود به سر می­برند، اقدامات موثری در جهت حفظ توان تولید از این میادین صورت گرفته است.

در همین زمینه اجرای طرح­های مربوط به بهبود  (IOR, IGR)و یا افزایش ضریب بازیافت از میادین (EOR, EGR) در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی مورد توجه قرار گرفته است.

حمایت بی دریغ مجموعه صنعت نفت و شرکت ملی نفت ایران از تولید کالای باکیفیت داخلی که در چارچوب توانمندسازی پیمانکاران ایرانی و با واگذاری کامل ساخت 10 گروه کالای پرمصرف صنعت نفت به سازندگان و صنعتگران داخلی مجال تحقق یافته است، گام دیگری در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت است.

در همین راستا، پنجاه و سومین قرارداد مربوط به بومی سازی 10 گروه خانواده کالاهای پرمصرف صنعت نفت، با یک شرکت اسپانیایی و مشارکت شرکت فولاد اصفهان منعقد شد تا بدین ترتیب تکنولوژی ساخت لوله های مقاوم در برابر خوردگی گاز ترش (CRA) به داخل کشورمان منتقل شود. با اجرای این قرارداد که ارزشی بیش از 600 میلیون دلار دارد، علاوه بر اینکه تا سه سال آینده به تکنولوژی ساخت لوله­های CRA دست خواهیم یافت، امکان صادرات این تکنولوژی خاص و پیچیده را نیز به دست خواهیم آورد.

 شرکت ملی نفت ایران در ادامه مسیر توانمندسازی بخش خصوصی، به جایی رسیده است که امروز از قوی ترین ناوگان لوله گذار و ظرفیت ساخت عرشه های فرآوری در دریا برخوردار است. بر همین مبنا ضمن برخورداری از یک ناوگان قوی حفاری، امکان برخورداری از ظرفیت تولید ماشین های دوار و کمپرسورهای شبکه گاز فراهم شد که موفقیت چشمگیری در عرصه ساخت داخل است.

نصب تمامی تاسیسات فازهای افتتاح شده پارس جنوبی با توان ایرانی، افتخار دیگری است که در مسیر خودکفایی در صنعت نفت حاصل شده است.

دستیابی به این موفقیت ها در کنار حمایت از مراکز مطالعاتی و دانشگاهی که با انعقاد قرارداد مطالعاتی 9 میدان نفتی با مراکز علمی و در راستای استفاده حداکثری از توان مراکز دانش بنیان کشور صورت می گیرد، گام دیگری در مسیر خودکفایی در صنعت نفت کشورمان است.

شرکت ملی نفت ایران در کنار تمامی پروژه های مبتنی بر بومی سازی و فرآیندهای اکتشاف و تولید نفت و گاز، از مسئولیت­های خطیر خود در تحقق اهداف زیست محیطی نیز غفلت نکرده است؛ در همین راستا برای نخستین بار در سال گذشته طرح جمع آوری روزانه نزدیک به 8 میلیون مترمکعب گازهای همراه در میادین نفتی خوزستان به انجام رسید و از این رهگذر هوای پاک سهم مردم خوزستان شد. 

آبگیری تالاب هورالعظیم در اسفندماه گذشته نیز که میلیاردها متر مکعب آب کرخه را روانه این نگین سترگ خوزستان کرد، از دیگر اقدامات زیست محیطی شرکت ملی نفت ایران در راستای پاسداشت از محیط زیست است.

انجام پروژه ها و طرح های عام المنفعه بخش دیگری از وظایف شرکت ملی نفت ایران را به خود اختصاص داده است؛ از این منظر در طول چهار سال گذشته بیش از 400 پروژه مسئولیت اجتماعی به انجام رسیده است و شهد شیرین برخورداری از فضاهای مناسب آموزشی، فرهنگی، تفریحی و ورزشی را در کام بومیان مناطق عملیاتی و محروم نشانده است.

افق های پیش روی توسعه شرکت ملی نفت ایران

توسعه میدان نفتی آزادگان به عنوان یکی از مهمترین رسالت های شرکت ملی نفت ایران در روند افزایش تولید نفت در دولت دوازدهم از اهمیت بالایی برخوردار است؛ از این منظر برنامه ریزی مدونی برای تولید بیش از 300 هزار بشکه نفت از میدان های غرب کارون تا پایان سال 96 انجام شده است؛ در این میان اگرچه توسعه این میدان ها از سوی شرکت های داخلی با جدیت دنبال می شود، اما در عین حال برگزاری مناقصه با هدف افزایش ضریب بازیافت نفت از این میدان نیز در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است.

در بخش تولید و صادرات گاز و میعانات گازی نیز اقدامات موثری انجام شده و در برنامه است که از آن جمله می توان به تکمیل فرآیند توسعه ای میدان مشترک گازی پارس جنوبی نام برد که در حال حاضر 6 فاز آن نیمه تمام است و بنابر برنامه ریزی های صورت گرفته باید تا پایان سال 97 وارد مدار توسعه شوند.

در عین حال احیای دوباره پروژه ایران ال ان جی که به دلیل تحریم ها نیمه کاره رها شده بود از دیگر برنامه های توسعه ای شرکت ملی نفت ایران در بخش افزایش تولید و صادرات گاز است.

با تکمیل بازسازی سکوهای تخلیه و تجهیزات مستقر در پایانه نفتی شمال، برنامه های مبتنی بر از سرگیری دوباره سوآپ نفت خام وارد فاز اجرایی خواهد شد؛ در حال حاضر استفاده از تمامی پتانسیل های موجود برای دستیابی به بازارهای از دست رفته سوآپ نفت خام در برنامه شرکت ملی نفت ایران است و با جدیت پیگیری می شود.

بنابر برنامه ریزی صورت گرفته، در صورت از سرگیری عملیات سوآپ، پایانه نفتی شمال با توان حداکثری که از قبل موجود بوده (120 هزار بشکه در روز) می تواند این عملیات را انجام دهد. البته پیش از این، پایانه شمال با استفاده از توان دو اسکله تخلیه شرکت صدرا موفق به تحویل روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت نیز شده بود که در صورت افزایش حجم سوآپ، همچنان می توان از دو پست اسکله تخلیه شرکت صدرا استفاده کرد.

از سوی دیگر پهلوگیری سالانه نزدیک به 800 نفتکش در پایانه نفتی خارگ، پتانسیل مطلوبی برای صادرات نفت خام کشورمان فراهم کرده است.

در این میان شکسته شدن رکورد پهلودهی همزمان 10 کشتی نفتکش که صادرات 9.2 میلیون بشکه ای نفت را در پی داشت، بیانگر این واقعیت است که شرکت ملی نفت ایران امکان صادرات نفت خام ایران به مقادیر بالا و بر مبنای میزان درخواستی را خواهد داشت.

بی تردید شرکت ملی نفت ایران در مسیر دستیابی به اهداف تعریف شده، با بهره گیری از ظرفیت قابل توجه خود و سیاست های تعاملی دولت تدبیر و امید، گام های بلندی در تسخیر دوباره بازارهای جهانی برداشته است؛ گام هایی که با توجه به کارنامه پربار دومین شرکت بزرگ نفتی جهان در دولت یازدهم، قطار صنعت نفت را زودتر از آنچه به نظر می رسد به سرمنزل مقصود خواهد رساند.

تداوم حرکت پیوسته و پرشتاب توسعه ای شرکت ملی نفت ایران در بستری مبتنی بر تدبیر و امید، در دولت دوازدهم نیز با قدرت بیشتری ادامه خواهد یافت. 

 کد خبر: 20316/4

کلمات کليدي
گزارش عملکرد ، سوآپ، صادرات نفت، پارس جنوبی، شرکت ملی نفت ایران، هفته دولت
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
سومین سکوی فاز 13 پارس جنوبی نصب شد
دو سکوی فاز 13 پارس جنوبی همزمان بارگیری شدند
قدردانی سازمان بازرسی از وزارت نفت برای اشتغال نیروهای بومی عسلویه
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید