چهارشنبه 20 فروردين 1399   12:24:27
مدیرعامل شرکت AGR خبر داد:
اعلام آمادگی نروژی ها برای حفاری مخازن پرفشار و چاه های عمیق در ایران/ AGR دانش فنی مهندسی نفت خود را به مهندسان ایرانی منتقل می کند

سوم آذرماه امسال، نخستین تفاهمنامه همکاری و قرارداد محرمانگی بر پایه چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در راستای اجرای الگوی جدید قراردادهای نفتی در حوزه بالادستی صنعت نفت و با هدف توسعه میدان های نفت و گاز، میان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و کنسرسیوم پرگس متشکل از 11 شرکت اروپایی، کانادایی، آسیایی و دانشگاه صنعتی شریف در اهواز امضا شد.


شرکت پرگس انگلیس (فعال در حوزه مهندسی و مدیریت سرمایه گذاری در صنعت نفت)، شرکت AGR نروژ (فعال در حفاری و طراحی مهندسی)، شرکت SPEC خاورمیانه (فعال در زمینه ساخت مجتمع‌های بهره برداری)، شرکت Oilserv خاورمیانه (فعال در عملیات بالادستی)، شرکت LOOBY انگلیس (فعال در ساخت تجهیزات سطح الارضی)، شرکت ملی نفت فیلیپین (PNOC)، شرکت Standard Handson انگلیس (فعال در زمینه مالی و سرمایه‌گذاری) و دانشگاه صنعتی شریف، کنسرسیوم پرگس را تشکیل می‌دهند و که شرکت PERGAS مدیریت این کنسرسیوم را بر عهده دارد.

از میان شرکت های فعال در کنسرسیوم پرگس، شرکت AGR در صنعت حفاری و مطالعات مخازن نامی آشنا دارد. این شرکت که در سال 1987 در شهر برگن نروژ پایه‌گذاری شده است تا کنون بیش از 500 پروژه حفاری را در پنج قاره جهان برای 117 کارفرما به سرانجام رسانده است ضمن اینکه افزون ‌بر یکهزار مورد مطالعه مخزن ‌محور را در کارنامه خود دارد.
این شرکت نروژی همچنین در زمینه حفاری‌های عمیق، انحرافی و افقی، سابقه طولانی و درخشانی دارد که از آن جمله می‌توان به حفر 70 چاه با عمق بیش از 4572 متر اشاره کرد. حفاری در مخازن پرفشار نیز از دیگر زمینه‌های تجربی و دانش‌بنیان این شرکت است و تا کنون 60 پروژه حفاری چاه را در مخازن پرفشار اجرا کرده و به پایان رسانده است.
از دیگر فعالیت های شاخص این شرکت می توان به ساخت مدل استاتیک و دینامیک مخزن کربناته زقوم در ابوظبی در فاصله سال‌های 2014 تا 2016 برای شرکت‌های BP& ADMA-OPCO، تهیه برنامه کامل توسعه مخزن کربناته شیخ عدی در کردستان عراق در فاصله سال‌های 2014 تا 2016 برای شرکت Gulf Keystone و مطالعه شبکه شکاف میدان کربناته الشاعر در سوریه در سال 2011 میلادی برای شرکت Petro-Canada، اشاره کرد.
اسوین سولوند؛ مدیرعامل نروژی AGR در مورد همکاری با ایران می گوید: این شرکت به‌منظور حفاری در مخازن سخت و پرفشار ایران و همچنین برای حفر چاه‌های عمیق نفت و گاز در میدان‌های هیدروکربوری و مشترک بخش خشکی و دریایی ایران، توانمندی و آمادگی کامل دارد. این شرکت تمایل دارد در همکاری و مشارکت با شرکت‌های ایرانی، دانش و فناوری روز و تجربه‌ها و تکنیک‌های فنی و مهندسی خود را به مهندسان ایرانی منتقل کند.
به منظور آشنایی بیشتر با شرکت نروژی AGR با اسوین سولوند؛ مدیرعامل نروژی این شرکت گفت‌وگویی کرده‌ایم که ماحصل آن در ادامه پیش روی شماست:
-          در ابتدا لطفا مختصری در باره بیوگرافی خود بگویید.
این یک افتخار بزرگ برای من است که به عنوان مدیرعامل در شرکت AGR از سال 2015 در حال انجام وظیفه هستم. البته پیش از آن به عنوان مدیر اجرایی و مدیر امور مالی در این شرکت فعالیت داشتم. مسئولیت روزانه من در آن دوران مدیریت مالی و تجاری فعالیت های جهانی AGR بوده است.
پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه وین و دانشکده اقتصاد نروژ، شروع به همکاری با بورس اوراق بهادار اسلو کردم و همچنین در شرکت بیمه استوربرند ASA چند نقش اجرایی-عملیاتی و ارشد را بر عهده داشتم. من در سال 2008 به عنوان مدیر ارشد امور مالی اجرایی به AGR پیوستم.
-          عمده فعالیت شرکت AGR در چه حوزه هایی است؟
شرکت بین المللی AGR ارائه دهنده خدمات انرژی و نرم افزاری با تمرکز بر ارزش افزوده به دارایی های مشتریان، با ارائه یکپارچه مطالعات زمین شناسی و مهارت های مهندسی و فن آوری نرم افزاری، تمامی زنجیره ارزش بالادستی را پوشش می دهد. ارزیابی مخازن، مدیریت مخزن، طراحی و بهینه سازی حفاری، تدارکات، ایمنی و محیط زیست، تامین نیروی انسانی فنی، تعمیر و نگهداری تجهیزات از جمله فعالیت های این شرکت است. شرکت AGR با بیش از 530 پروژه حفر چاه و نیز 1500 مطالعات مخزن-محور یکی از مطرح ترین شرکت های مشاوره فنی در حوزه بالادستی نفت است.
این شرکت در سال 1987 تاسیس شده و امسالجشن 30 امین سالگرد آن برگزار می شود. شرکت ما ابتدا فعالیت خود را در شهر برگن نروژ آغاز کرد و از آن زمان با رشد مداوم کسب و کار برای تبدیل شدن به یک شرکت جهانی که ما امروز آن را تحت نام AGR می شناسیم تلاش کرده است. این شرکت همواره در خط مقدم ارائه بهترین راه حل برای مشتریان خود بوده است. ماموریت ما این است که به ترجیح مشتری ارائه دهنده راه حل های بهینه شده ای در صنعت نفت و گاز باشیم.
-          لطفا در باره پروژه‌های مهم این شرکت در نروژ، انگلستان و سایر نقاط نفتخیز جهان، توضیح دهید.
شرکت AGR همواره درحال گسترش مرزهای نوآوری و فناوری در صنعت بالادستی نفت بوده است. اگر بخواهیم به برخی از دستاوردهای این شرکت اشاره کنیم باید گفت که این شرکت نخستین کمپانی ای بوده است که شمالی ترین چاه های دریای برنت را در نواحی قطبی و با محدودیت های فراوان حفر کرده است تیم حفاری این شرکت هفت مورد از پرحرارت ترین چاه ها و 2 مورد از عمیق ترین چاه های پرفشار را در محیط زیست بسیار حساس دریای نروژی حفر کرده است.
ای جی آر، انجام یک مطالعه زیر سطحی دقیق طول عمر میدان بلوغ یافته وارگ را به مدت هفت سال افزایش دا. همچنین پروژه های مهندسی و مدیریت عملیات متعددی را در خلیج فارس و برای ADNOC و ADMA-OPCO انجام داده است.
-          شرکت AGR هم اکنون چه پروژه‌های در دست اجرا دارد؟
در طول 12 ماه گذشته، AGR با شرکت هایی از جمله BP, Wintershall, AKER BP, Kinsale BP, Wintershall, AKER BP, Kinsale Energy, INEOS Upstream, Woodside, Petrogas, DNO, PQD-Qatar, ADNOC-UAE and MOL Energy همکاری کرده است. این پروژه ها از نروژ، انگلستان، شرق میانه، آمریکا، آفریقا تا استرالیا را پوشش می دهد. تیم مدیریت مخزن ما به عنوان ارزیاب معتبرمخازن توسط کمیته ملی هیدروکربن مکزیک (CNH) نیز تایید شده است.
-          شرکت AGR بیش از 1500 مطالعه مخزن محور را به انجام رسانده است. این رکورد چگونه به ثبت رسیده است؟ همچنین، لطفا در مورد مشخصات AGR در حفاری بیش از 500 حلقه چاه در 12 سال گذشته صحبت کنید.
شرکت AGR یکی از بزرگترین گروه‌های مدیریت مخزن مستقل در جهان را دارد که تجربه کار بر روی طیف وسیعی از پروژه های مربوط به اکتشاف و ارزیابی، برنامه ریزی توسعه میدان، ازدیاد برداشت، ارزیابی های مستقل و ذخایر ممیزی از دارایی های نفت و گاز را دارا است.
در شرکت AGR بیش از 530 پروژه در طی بیش از 16 سال گذشته بدون رخداد هر گونه حادثه بزرگ HSE به انجام رسیده که رکورد بسیار چشمگیر و کم‌سابقه‌ای در میان شرکت‌های فعال در این حوزه است. بسیاری از پروژه‌های ما در محیط های حساس، فشار بالا، درجه حرارت بالا، آب های عمیق بوده است که پیشگیری از حوادث در آن ها به مراتب دشوارتر و پیچیده تر است.
-          نظر شما در مورد توان علمی و فنی شرکت ملی نفت ایران و مهندسان ایرانی چیست؟
وقتی کنسرسیوم بین الملی پرگس (PIC) و AGR یادداشت تفاهم برای همکاری های فنی و انتقال دانش با دانشگاه صنعتی شریف در ژانویه 2016 امضا کردند، من این فرصت را پیدا کردم که با فعالیت های برخی دانشجویان دکترا و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف آشنا شوم. توان و سطح علمی آنها برای من بسیار جالب بود. همچنین AGR در طی سال‌های فعالیتش به استخدام چندین مهندس مرد و زن ایرانی مفتخر بوده است که همگی جزو بهترین افراد ما بوده‌اند.
-          آینده فعالیت خود را در ایران چگونه می بینید؟
هم‌اکنون دفتر AGR در ایران همان دفترکنسرسیوم پرگس در تهران است. پروژه‌های گوناگونی را برای AGR پیگیری می‌کند. همچنین اطمینان دارم که همکاری ما با دانشگاه صنعتی شریف در پروژه ازدیاد برداشت میدان کوپال دستاوردهای خوبی خواهد داشت که به سود صنعت نفت ایران خواهد بود. مهندسان ما، به‌ویژه آنهایی که ملیت ایرانی دارند، بسیار علاقه‌مند به فعالیت در کشور ایران هستند.
همچنین یکی از برنامه‌های ما ارائه تجربیات و آموزش های سطح‌های بالای مهندسی نفت به مهندسان مشغول به کار در صنعت نفت ایران است که با همکاری تنگاتنگ دانشگاه صنعتی شریف به ثمر خواهد نشست.
-          با توجه به اینکه AGR یکی از شرکت های پیشرو در کنسرسیوم بین المللی پرگس است، در مورد تفاهم نامه امضا شده با شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب چگونه فکر می کنید؟
 «Pergas» یک کنسرسیوم از شرکت های سرمایه گذاری پیشرو است که با همکاری شرکت های فنی و خدماتی بالادست و پایین دست شکل گرفته است. شرکت AGR عضو اصلی کنسرسیوم PIC برای مدیریت چاه ها، مهندسی و مدیریت مخزن، مهندسی حفاری و آموزش و انتقال فناوری است. ما مفتخر بودیم که به عنوان نخستین گروه تفاهم نامه ای را با مناطق نفتخیز جنوب برای توسعه میادین کرنج و شادگان به امضا برسانیم. ما امیدواریم که با استفاده از تجربه و تخصصص مهندسان ایرانی و نیز با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا بتوانیم به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنیم.


گفت و گو از فروغ گشتاسبی
کلمات کليدي
اسوین سولوند، مدیرعامل AGR، فروغ گشتاسبی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
دانش حقوقی چگونه به توسعه میادین مشترک کمک می‌کند
  • 1396/10/23 شنبه بررسی نقش رژیم حقوقی در شتاب بخشی به توسعه میادین مشترک دانش حقوقی چگونه به توسعه میادین مشترک کمک می‌کند
    صنعت نفت جهان در دنیای امروز در بخش بالادستی با چالش های متعددی از جمله نیاز به افزایش تولید نفت، دسترسی به ذخایر جدید نفتی، مدیریت سیر نزولی ذخایر میدان های قدیمی و حفظ و ارتقای دانش فنی رو به رو است که به منظور رفع این چالش ها، بهره برداری حداکثری از امکانات موجود، تشویق، جلب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در فعالیت های بالادستی نفت و گاز به ویژه در میدان های مشترک و پروژه های اکتشافی از اهداف ویژه صنعت نفت و دولت در حوزه نفت و گاز به شمار می رود.
توسعه در نفت به رفت و آمد شرکت‌های خارجی وابسته نیست
  • 1396/10/6 چهارشنبه در آمدی بر پیامدهای کناره گیری احتمالی توتال از فاز 11 توسعه در نفت به رفت و آمد شرکت‌های خارجی وابسته نیست
    به روزهای ابتدایی مذاکره های برجام که رجوع می کنیم می بینیم که گسترش روابط ایران با سایر کشورهای جهان چندان هم غیرقابل پیش بینی نبوده چرا که تیم مذاکره کننده ایرانی از همان آغاز امر مذاکرات را گونه ای پیش برد که بسیاری از کشورها تصمیم خود را در همان جریان مذاکرات برای برقراری رابطه با ایران گرفتند و برای روزهای بعد از توافق برنامه ریزی کردند و به این ترتیب بودکه بلافاصله پس از توافق برجام، روسای جمهور کشورهای مختلف جهان رایزنی های خود را با مقامات کشورمان آغاز کردند تا از قافله ارتباط با ایران و بهره مندی از بازار آن عقب نمانند.
راه نجات نفت ایران در گذرگاه تغییر جهان
  • 1396/10/3 يكشنبه از الف تا یای شرکت‎های E&P راه نجات نفت ایران در گذرگاه تغییر جهان
    از زمان ابلاغ شیوه نامه تعیین صلاحیت شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) از سوی وزیر نفت، دقیقا دو سال می گذرد و در طی این مدت پس از انجام ارزیابی ها و بررسی روند تعیین صلاحیت، اسامی 17 شرکت داخلی به عنوان شرکت های اکتشاف و تولید برای فعالیت در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی اعلام شد. مدل جدید کسب و کاری که لازمه آن مشارکت فعال بین شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و خارجی در طرف دوم قرارداد است.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید