پنجشنبه 3 مهر 1399   01:58:20
تشریح آخرین وضعیت پروژه‌های 10 گروه کالایی
مته‌های صخره‌ای ساخت داخل به‌زودی تحویل می‌شود/ آغاز پروژه بومی‌سازی لوله‌های حفاری

مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت ایران ضمن تشریح آخرین وضعیت پروژه های خانواده 10 گروه کالایی، از تولید انبوه مته های صخره ای ساخت داخل خبر داد و گفت: بر اساس آخرین آمار از اواخر مهر ماه تحویل کالاها آغاز می شود.


رامین قلمبر دزفولی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، گفت: عملیات اجرایی مربوط به 5 گروه کالایی موفقیت آمیز بوده به طوری که پیشرفت جمعی این پروژه ها با بیش از 50 قرارداد امضا شده، بالای 55 درصد است و در یک پروژه حتی به پیشرفت 85 درصدی رسیده ایم.   

وی توضیح داد: هم اکنون ساخت داخل پروژه شماره یک (تجهیزات سرچاهی و رشته های تکمیلی درون چاهی) به صورت 100 درصد به اتمام رسیده، دانش فنی کسب و بومی سازی هم انجام شده است به طوری که دیگر هیچ نیازی به تامین کالا در زمینه تجهیزات سرچاهی و درون چاهی تا کلاس 10 هزار PSI وجود ندارد.

قلمبر در مورد پروژه شماره 2 که شامل پمپ های سر چاهی و درون چاهی است، گفت: دانش فنی پمپ های سر چاهی کسب شده، انتقال تکنولوژی و تولید فناورانه نیز به صورت 100 درصد انجام شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون 2 نمونه پمپ سرچاهی در داخل ساخته و در 2 چاه مناطق نفت خیز جنوب (آبتیمور و اهواز 3) نصب شده است، گفت: تست های عملیاتی موفقیت آمیز بوده است به طوری که هم اکنون می توان از یک چاه مرده افزون بر 800 بشکه نفت در روز تولید کرد که با فرض 50 دلار برای هر بشکه، تقریبا روزی 40 هزار دلار درآمد به همراه دارد. با کارکرد این پمپ در 5 روز عملا هزینه صرف شده برای ساخت آن جبران می شود.  

نخستین مجموعه پمپ‌های درون چاهی امسال تحویل می‌شود


قلمبر در مورد بخش دوم پروژه شماره 2 که شامل پمپ های درون چاهی است، گفت: با توجه به تکنولوژی بالای این تجهیز، وجود یک شرکت صاحب تکنولوژی ضروری است که متاسفانه به دلیل تحریم ها و خروج شرکت های خارجی پروژه با کندی مواجه شده است. اخیرا با توجه به توانمند شدن شرکت های داخلی و تجمیع توانمندی های فنی شرکت های داخلی فعال در این زمینه و همکاری واحد مصرف کننده کالا شاهد تحرک در اجرای پروژه بوده ایم که امیدواریم نخستین مجموعه این نوع پمپ ها تا اواخر سال تحویل واحد بهره بردار شود.

قلمبر با بیان اینکه بیشترین مورد استفاده از پمپ های درون چاهی یا همان  ESP ها در شرکت نفت فلات قاره و به تازگی در مناطق نفت خیز جنوب و نفت مناطق مرکزی است، اظهار کرد: خوشبختانه در این زمینه با استفاده از دانش شرکت خارجی که بسیاری از نمونه کارهایش در چاه های نفت ایران در حال کار است، ادامه کار را مورد پیگیری قرار داده ایم.

وی ادامه داد: در کمتر از یک ماه گذشته، 2 نمونه از پمپ های ESP وارد شده در مرکزی در جزیره قشم مونتاژ و تست های اولیه انجام شده است که در صورت مثبت بودن نتایج آزمایش و همچنین تایید صلاحیت کیفی و فنی، خط مونتاژ و تست مراحل تحویل دهی پمپ ها انجام می شود.

قلمبر در مورد پروژه شماره 3، گفت: این پروژه شامل مته های الماسی و صخره ای است. در بخش ساخت مته های الماسی به دلیل لزوم شرکت انتقال دهنده تکنولوژی و نبود آنها به دلیل تحریم ها پروژه با کندی پیش می رود اما خوشبختانه مشکل این پروژه هم در شرف حل شدن است.

وی افزود: در بخش مته های صخره ای که با 2 سازنده داخلی قرارداد امضا شده و قراردادها هم ریالی بوده، نسبتا پیشرفت خوبی داشته است. 4 نمونه از مته های ساخته شده از سوی این 2 شرکت داخلی در مناطق نفت خیز جنوب تست و تایید شده و هم اکنون در مرحله تولید انبوه هستیم؛ بر اساس آخرین آمار از آخر مهرماه تحویل کالاها آغاز می شود.

به گفته قلمبر، کارگاه مجهزی در منطقه خوزستان در زمینه بومی سازی مته ها ایجاد شده که امیدواریم پس از این، کل نیازهای کشور به این تجهیز از داخل تامین شود.

پروژه بومی‌سازی لوله‌های حفاری به‌زودی وارد فاز اجرایی می‌شود

قلمبر در مورد آخرین وضعیت پروژه شماره 5 یا پروژه لوله ها، گفت: در بخش اول این پروژه که شامل لوله های مغزی CRA بود پیشرفت خوبی داشتیم اما متاسفانه جوینت خارجی به دلیل تحریم های آمریکا از قرارداد خارج شد. این شرکت خارجی دقیقا تا روز سوم نوامبر یعنی یک روز قبل از آخرین مهلت آمریکا برای خروج شرکت ها از ایران، برای ما کالا ارسال می کرد و با سازنده داخلی تعامل بسیار خوبی داشت.

به گفته قلمبر، خروجی مربوط به پروژه CRA هنوز به صورت 100 درصد انجام نشده است چرا که برای تولید 100 درصدی این کالا در داخل، نقدینگی بسیار بالایی (افزون بر 120 میلیون یورو)  نیاز است که از توان سازندگان داخلی خارج است.

وی افزود: حتی اگر تامین اعتبار مربوط به پروژه لوله های CRA هم انجام شود باز ادامه پروژه در شرایط فعلی با سرعت کمی پیشرفت خواهد کرد چون تجهیزات این پروژه، تجهیزات خاصی است و فقط تعداد محدودی شرکت در دنیا می توانند آن را تولید کنند که آنها هم با وجود تهدید آمریکا حاضر به همکاری نیستند. از این رو تامین این نوع تجهیزات به دشواری انجام می شود.

قلمبر ادامه داد: بخش دیگر پروژه شماره 5، مربوط به لوله های حفاری است که قرارداد آن بین سازنده داخلی و یکی از بهترین سازنده های لوله های حفاری در دنیا منعقد شد، حتی LC هم باز شد اما به دلیل شرایط تحریم، بانک کارگزار خارجی ال سی را برگرداند و ادامه کار متوقف شد.

وی افزود: اما خبر خوب اینکه به تازگی سازنده داخلی لوله های حفاری موفق به اثبات توانمندی خود به کارگروه راهبری ساخت داخل شده و تمام تعهدات طرف خارجی را هم تقبل کرده است. برخی از ماشین آلات هم خربداری شده که امیدواریم، ظرف یکی دو ماه آینده این پروژه عملیاتی شود.

کسب توانمندی ایرانی در ساخت لوله‌های بدون درز

قلمبر با بیان اینکه بخش سوم پروژه شماره 5 مربوط به لوله های بدون درز ( Pipe Seamless) است، اظهار کرد: لوله های بدون درز، فلولاین، کیسینگ و تی یوبینگ هایی را شامل می شود که در چاه های حفاری مورد نیاز است. از بین شرکت های داخلی، شرکت لوله گستر اسفراین در این زمینه فعال است.

وی توضیح داد: با توجه به تبیین سیاست های جدید وزارت نفت مبنی بر واگذاری طرح های افزایش و نگهداشت نفت به پیمانکاران در قالب پروژه های EPD و EPC، نیاز مستقیم نفت به این لوله ها مرتفع شده ولی با الزام پیمانکاران به تامین این نوع کالاها از سازنده های این لوله ها در داخل کشور و تلاش های کارشناسان شرکت ملی نفت ایران جهت ارتقا کیفی لوله ها مطابق با استاندارهای بین المللی، در عمل طی 2 سال گذشته با فعالیت شرکت لوله گستر اسفراین هم اکنون توانایی ساخت فلولاین ها (Flo-Line) در سه سایز 6، 8 و  10 اینج کسب شده این در حالی است که قبلا تولید داخل این تجهیز وجود نداشت.

به گفته قلمبر، هم اکنون در کشور توانایی تولید لوله های کیسینگ  9 و پنج هشتم و 13 و سه هشتم هم طی یک سال گذشته فراهم شده در واقع به جرات می توان گفت که حدود 40 تا 45 درصد این پروژه در لوله گستر اسفراین محقق شده است.

وی در مورد پروژه شماره 9 (ابزارهای اندازه گیری در حفاری)، اظهار کرد: در این پروژه با چهار شرکت ایرانی قرارداد امضا و نمونه سازی ها انجام شده است. چالش این حوزه این است که قراردادها با شرکت های دانش بنیان امضا شده، این شرکت ها بنیه فنی و علمی بسیار بالایی دارند اما از نظر مالی ضعیف هستند از این رو با توجه به افزایش نرخ ارزی که از اواخر سال 1396 اتفاق افتاد این شرکت ها نمی توانند جوابگوی قرارداد باشند.

قلمبر افزود: شرکت های دانش بنیان پروژه شماره 9، با تمام مشکلات موفق به ساخت نمونه تجهیز شده اند و حتی یک نمونه مورد تایید متقاضی هم قرار گرفته ولی فعلا تولید انبوه آن متوقف شده که امیدواریم با ابلاغ بخشنامه تعدیل قراردادها پروژه اجرایی شود.

اثبات توانمندی ایرانی در ساخت تجهیزات پرکاربرد در صنعت نفت

قلمبر در مورد پروژه شماره 10 یا همان پیگ های هوشمند، گفت: بر اساس این پروژه، شرکت ملی نفت ایران پیگ خریداری نمی کند بلکه خدمات پیگرانی دریافت می کند. قرارداد هم طوری است که این خدمات باید با پیگ ایرانی ساخت داخل انجام شود و چون ذینفعان این قراردادها شرکت پالایش و پخش، خطوط لوله و مخابرات و شرکت ملی گاز ایران هستند، عقد قرارداد به خود شرکت ها واگذار شده است.

قلمبر اظهار کرد: پروژه شماره 8 فولادهای آلیاژی و کراژونیک است که عملا در دل پروژه های 1، 2، 3، 5 و 9 است. مواد اولیه تمام این کالاها از داخل و از فولادسازها تامین می شود. خرید مواد اولیه نیز از طریق سازنده ها انجام می شود و چون در دل قراردادها از همان ابتدا شرط بر این بوده که مواد اولیه باید از داخل تامین شود، پروژه شماره 8 در دل پروژه های دیگر 100 درصد انجام شده است.

وی با بیان اینکه برای پروژه 4، 6 و 7 که کنترل ولوو ها، اکتروموتور ها و تجهیزات دوار (پمپ، توربین و کمپرسور) را شامل می شود قراردادی منعقد نشده است، گفت: برای هر سرمایه گذاری باید یک تجمیع تقاضا انجام شود تا سرمایه گذاری مقرون به صرفه باشد و چون برای این پروژه ها موفق به تجمیع مناسب نشده ایم قراردادی منعقد نشده است.

قلمبر افزود: در طی سه سال اخیر، کنترل ولو سازها، اکتروموتورسازها، توربین سازها و پمپ سازها به پیشرفت های بسیار خوبی رسیده اند درضمن مدیریت پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران با کمک و همکاری معاون مدیرعامل شرکت نفت در امور مهندسی و توسعه در حال رایزنی با شرکت های متقاضی است تا بتوانند تجمیع تقاضا را انجام و پروژه های 4، 6 و 7 را اجرایی کنند .

به گفته وی، در صورتی که تجمیع تقاضا انجام شود، با توجه به تجربه و پیشرفتی که سازندگان داخلی دارند، مسلما سرعت نهایی کردن کار بسیار بالاست و زود به نتیجه می رسد .

1/23458
کلمات کليدي
رامین قلمبر دزفولی، خانواده 10 گروه کالایی، مته های صخره ای، لوله های حفاری، مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
سازندگان توانمند داخلی در سامانه تامین کالای نفت ثبت‌نام کنند
تشریح برنامه‌های نفت در توسعه همکاری با بخش خصوصی
ارزش قراردادهای ساخت لوله به بیش از ۵۷۷ میلیون یورو رسید
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید