دوشنبه 18 فروردين 1399   20:32:55

دستاوردها و چشم‎اندازهای توسعه میادین غرب کارون

نفت همواره موتور پیشران توسعه کشور ما بوده است و از این نظر فعالیت پرسنل شاغل در صنعت نفت بارها و بارها از سوی رهبر فرزانه انقلاب، جهاد خوانده شده است؛ اما جهادگر ‌بودن علاوه بر اینکه افتخار بزرگی است، مسئولیت سنگینی نیز به حساب می‌‎آید؛ به‌ویژه در جنگ اقتصادی اخیر که دشمنان، صنعت نفت ما را هدف تحریم‎های ظالمانه قرار داده‎اند.


در حوزه غرب کارون بیش از 13 میدان نفتی وجود دارد که بر‌اساس آخرین مطالعات، برآورد نفت درجا فقط برای میادین آزادگان و یادآوران 67 میلیارد بشکه محاسبه شده که عمده آن نفت سنگین و فوق‌سنگین صادراتی است. مطالعه و توسعه این میادین از نیمه دوم دهه 70 با حضور شرکت‌های خارجی در قالب قراردادهای بیع متقابل شروع شده و هم‌اکنون از سوی پیمانکاران داخلی و خارجی در حال انجام است.

بر‌ اساس برنامه توسعه فاز اول این میادین، پیش‌بینی می‎شد تا پایان سال 1397، مجموع تولید این میادین به 550 هزار بشکه در روز برسد که تاکنون، بیش از 350 هزار بشکه از این میزان محقق شده و انتظار می‌رود این رقم تا پایان سال به بیش از 400 هزار بشکه در روز برسد. قطع همکاری برخی از شرکت‎های خارجی و تعلل آنها برای شروع فازهای بعدی به دلیل شرایط تحریم ظالمانه از عمده‎ترین دلایل انحراف از برنامه است.

یکی از مهم‎ترین و مؤثرترین مؤلفه‎های توسعه میادین نفت و گاز، جذب سرمایه است. با همین رویکرد، دستاورد انکارناپذیر وزارت نفت در حوزه غرب کارون، توسعه میادین از سوی پیمانکاران و شرکت‎های داخلی است.

با توجه به حضور کم‌رنگ شرکت‎های بین‎المللی پس از تحریم‎های ظالمانه، جذب سرمایه یکی از موانع پیش‎روی توسعه صنعت نفت بوده است؛ اما این به مفهوم آن نیست که چرخ توسعه در نفت از حرکت باز‌خواهد ایستاد؛ اگرچه با جذب سرمایه خارجی و همچنین حضور تکنولوژی و دانش شرکت‎های بین‎المللی، کار با کیفیت و سرعت بیشتری محقق می‌شد؛ اما برای صنعت نفتی که 41 سال است روی پای خود ایستاده، تحریم اتفاق جدیدی نیست. نمونه این جریان را می‎توان در توسعه میادین غرب کارون دانست که با تکیه بر توان و دانش داخلی با سطح کیفی مقبولی محقق شد. هم‎اکنون با به‎کارگیری پیمانکاران و سازندگان داخلی سهم برداشت صیانتی از این حوزه بیش از رقیب و شریک همسایه است. رقیب و شریکی که در جذب سرمایه، به‎کارگیری شرکت‎های صاحب‌نام بین‎المللی مانند شل، توتال، اکسان‎ موبیل و... همچنین استفاده از تجهیزات، دانش و تکنولوژی روز دنیا هیچ‌گونه محدودیتی ندارد.

درباره موضوع توسعه میادین نیز لازم به ذکر است که در غرب کارون عملیات توسعه دو میدان یادآوران و آزادگان شمالی به صورت قرارداد بیع متقابل با سرمایه‎گذار خارجی و از سوی پیمانکاران داخلی انجام شده است؛ همچنین توسعه میادین آزادگان جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، سپهر و جفیر به طور کامل از سوی پیمانکاران داخلی در حال انجام است. راهبری تولید در همه میادین غرب کارون از سوی شرکت‌های داخلی با نظارت مستقیم و غیر‌مستقیم شرکت ملی نفت ایران صورت می‌گیرد.

توسعه اجتماعی در حوزه غرب کارون به ‎صورت مستقیم متأثر از توسعه میادین نفتی صورت می‎گیرد. با تدبیر مقام عالی وزارت، ساز‌و‌کار به‎کارگیری نیروی انسانی بومی در غرب کارون اجرا شده و بیش از شش هزار نیروی بومی اشتغال دارند که در صورت تحقق فاز دوم توسعه میادین این رقم به بیش از 15 هزار نفر خواهد رسید. همچنین اقدام بسیار عظیم و مهمی که در دو سال اخیر صورت گرفته است، بومی‎سازی و ساخت تجهیزات و کالاهای مورد نیاز در داخل کشور است. امروز به‌جرأت می‎توان گفت که امکان ساخت بیش از 85 درصد تجهیزات و کالاهای مورد نیاز بخش بالادستی میادین غرب کارون (اعم از مته حفاری، لوله‎های جداری، شیرآلات، تجهیزات ثابت و دوار و...) در داخل کشور فراهم شده است.

در میدان نفتی آزادگان جنوبی برای اولین‎بار در کشور تأسیسات بهره‎برداری فراورش سیار با ظرفیت 50 هزار بشکه در روز با سرمایه‎گذاری خارجی در مدت‌زمان کمتر از یک سال احداث شد که تحول عظیمی در واحدهای بهره‌برداری محسوب می‎شود. این در حالی است که متوسط زمان احداث یک واحد به روش متعارف سابق، سه تا پنج سال طول می‎کشید. این دستاورد به‌ویژه در میادین مشترک به قدری اهمیت دارد که مقام عالی وزارت در ابلاغیه‌ای الزام به تغییر روش ساخت و نصب واحدهای بهره‎برداری و نمک‌‎زدایی را تکلیف کرده است. اساس این کار بر سرمایه‌‎گذاری و برون‌‎سپاری بهره‌‎برداری در ازای پرداخت دستمزد برای هر بشکه نفت تحویلی به شرکت ملی نفت و واحدهای تابعه است. از دیگر پروژه‎های حوزه غرب کارون می‎توان از طرح احداث نیروگاه برق غرب کارون نام برد که فاز اول آن در سه‌ماهه سوم سال جاری به بهره‎برداری خواهد رسید و برق مورد نیاز میادین به وسیله این نیروگاه تأمین خواهد شد.

تورج دهقانی - مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت        
                                                            

منبع: روزنامه شرق


کلمات کليدي
غرب کارون، شرکت مهندسی و توسعه نفت، تورج دهقانی، هفته دولت
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
عملیات اجرایی بخش زودهنگام طرح ملی گوره-جاسک شبانه‌روزی در جریان است
دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۸/ احداث خط لوله گوره-جاسک، طرح ملی و استراتژیک صنعت نفت
  • 1399/1/9 شنبه بخش چهارم دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۸/ احداث خط لوله گوره-جاسک، طرح ملی و استراتژیک صنعت نفت
    یكی از مهمترین طرح های در دست اقدام شركت ملی نفت ایران در مسیر توسعه همه جانبه صنعت نفت، طرح استراتژیك و ملی انتقال نفت خام گوره به جاسك و تاسیسات نفتی بندرجاسك است. این طرح پراهمیت با هدف انتقال یك میلیون بشكه نفت خام سبك و سنگین صادراتی در روز از طریق یك خط لوله ۴۲ اینچ با طول بیش از ۱۰۰۰ كیلومتر و با استفاده از پنج تلمبه خانه بین راهی و ۲ ایستگاه توپکرانی، همچنین تعداد ۱۱ پست برق و خطوط انتقال برق به طول تقریبی ۱۸۰ كیلومتر،‌ در دستور كار شركت ملی نفت ایران قرار دارد. این طرح شامل پایانه دریافت نفت،‌۲۰ مخزن به ظرفیت مجموع ۱۰ میلیون بشكه و تاسیسات جانبی شامل ۳ عدد گوی شناور و اسكله صادراتی است.
دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۸/ امضای قرارداد ساخت واحد فرآورش پیش‌ساخته در میدان آزادگان جنوبی
  • 1399/1/8 جمعه بخش سوم دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۸/ امضای قرارداد ساخت واحد فرآورش پیش‌ساخته در میدان آزادگان جنوبی
    قرارداد واحد فرآورش سیار در میدان نفتی آزادگان جنوبی به روش BOO ساخت، تملک، بهره‌برداری (Build – Own – Operate) بهمن ماه 98 بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و جهاد دانشگاهی امضا شد. با بهره گیری از تأسیسات فرآورش پیش‌ساخته (Skid – Mounted)، امکان تولید سریع محصول از نفت خام با تجهیزات نفتی به‌صورت یک پکیج کامل وجود خواهد داشت. قابلیت انتقال و احداث سریع تجهیزات و همچنین امکان طراحی انعطاف‌پذیر و ماژولار سیستم بر اساس مشخصات نفت استخراج‌شده از چاه از دیگر قابلیت های استفاده از این روش است.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید