پنجشنبه 8 اسفند 1398   23:55:09
14:201398/9/22
نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت، فرصتی مناسب در مسیر رونق تولید داخل

با توجه به نامگذاری سال جاری به عنوان «سال رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری، نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت و حفاری - خوزستان به عنوان یكی از مهمترین رویدادهای عرصه صنعت نفت و حمایت از ساخت داخل کشور، فرصتی مغتنم جهت تحقق این شعار متعالی و ایجاد هر چه بیشتر رونق تولید در حوزه ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت و حفاری است.


به این بهانه بار دیگر صنعتگران نفت در كنار هم جمع می شوند تا پرچم خودکفایی كشور را در این عرصه نیز، دست در دست یکدیگر بالا برده و به رغم همه تحریم های ناجوانمردانه، سیاست های استفاده حداكثری از ظرفیت های داخلی، تولید محصولات استاندارد و ایجاد فرصت های شغلی را دنبال كنند.

پر واضح است که سایه تحریم بر مجموعه این صنعت و اقتصاد کشور بی‌تاثیر نبوده، اما نفت با وجود همه تنگناها همچنان رکن اصلی اقتصاد کشور است و با عنایت به همت همه جانبه، تحریم ها نتوانستند توسعه این صنعت را در كشور متوقف كنند؛ این صنعت فرصت بزرگی برای بهره گیری از ظرفیت تجهیزات داخلی است و استفاده از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی اعم از بالادست و پائین دست، هر روز ابعاد تازه‌تری پیدا می‌کند. اگربه سختی های تحریم و آموزه‌هایش واقع‌بینانه بنگریم باید بپذیریم آنچه در شرایط حاضر می‌تواند کشور را در عبور از تنگنای تحریم یاری دهد، توجه حداکثری به ظرفیت‌های داخلی و  تحقق «رونق تولید» است.

تأکیدات و پافشاری های شرکت ملی نفت و وزارت نفت ایران برای ارتقای سطح استاندارد کالاها و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت، باعث شده تا سازندگان داخلی روز به روز بر کیفیت محصولات خود بیفزایند و امروزه سطح کیفی استانداردهای این تجهیزات به حدی است که می توان گفت اگر کشور در شرایط تحریم قرار نداشت، امکان صادرات تجهیزات صنعت نفت به بازار های جهانی هم وجود داشت.

در راستای این سیاست ها و تلاش ها افزون بر اجرای طرح بومی‌سازی ۱۰ گروه کالاهای کاربردی صنعت نفت که از سال ۹۳ در دستور کار قرار گرفت، اسناد بالادستی مانند بخشنامه هیئت وزیران، اقلام اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌های شرکت ملی نفت ایران درباره ممنوعیت خرید خارجی کالاهای ساخت داخل، همه شرکت‌های فرعی و پیمانکاران وزارت نفت را به سوی استفاده حداکثری از کالاها و تجهیزات ساخت داخل سوق داده است.

شرکت نفت و گاز اروندان نیز برنامه های خود را در بخش های مختلف عملیاتی و ستادی خاصه در خصوص ساخت و تأمین قطعات و تجهیزات و تامین کالای مصرفی در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی تدوین و نهایت تلاش خود را به کار گرفته تا در زمینه پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت و دستیابی به اهداف وزارت نفت با تاکید بر خودکفایی و خود اتکایی و کاربست ظرفیت های شرکت و  استفاده از توانمندی های داخلی موفق عمل نماید.

برای شركت نفت و گاز اروندان تأمین کالا و تجهیزات با کیفیت، یکی از اولویت های حیاتی است، چرا که فعالیت های نفتی و تولید در حوزه میادین غرب كارون به علت شرایط خاص تالاب، یكی از پر ریسک ترین فعالیت های نفتی کشور است. با توجه به این موضوعات ما همکاری نزدیک با سازندگان و پیمانکاران داخلی را همواره دنبال می كنیم تا متناسب با شرایط خاص میادین غرب کارون چه از بعد سطح الارضی و چه از بعد تحت الارضی، کالا و تجهیزات با کیفیت بکار گیریم.

شركت نفت و گاز اروندان با مسئولیت سنگین راهبری بزرگترین میادین مشترك نفتی كشور، تكیه گاه خود را در توسعه و تولید از این میادین، شركت ها و سازندگان داخلی می داند و در اولویت و گام بعدی توسعه میادین غرب كارون، توسعه میدان سهراب با توجه به مشترك بودن آن در دستور كار قرار دارد كه به زودی به یك شركت ایرانی واگذار خواهد شد. اقدام های اولیه برای توسعه میدان های سپهر و جفیر نیز که پیشتر به یک شرکت داخلی واگذار شده بود، انجام شده و دستور شروع به کار آن صادر شده است.

در نهایت ضمن مغتنم شمردن فرصت پیش آمده در برگزاری یازدهمین نمایشگاه ساخت داخل صنعت نفت خوزستان، علاوه بر سوق دادن دستاوردهای تازه به عرصه های عملیاتی، انتظار می‌رود با کمک گرفتن از گردهمایی ها و نمایشگاه های این چنینی، در تبیین دیدگاه های بخش خصوصی و مشکلات این بخش در هماهنگی با دولت، شناسایی محدودیت ها، فرصت ها و تهدیدهای موجود و ارائه راهکارهای درست برای بهبود بخشیدن به زمینه های توسعه صنعت نفت ایران و بومی سازی آن، گام مؤثری برداشته شود.
 
جهانگیر پورهنگ - مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان

2/28234
کلمات کليدي
نمایشگاه صنعت نفت خوزستان، جهانگیر پورهنگ
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
اجرای پروژه حفاری ۶+۸ چاه اکتشافی شتاب می‌گیرد
تدوین برنامه جامع 5 ساله در واحد پژوهش مناطق نفت‎خیز جنوب
بومی سازی ۲۱۵۰ قطعه مورد نیاز در شرکت نفت و گاز آغاجاری
  • 1398/9/25 دوشنبه بومی سازی ۲۱۵۰ قطعه مورد نیاز در شرکت نفت و گاز آغاجاری
    مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری ضمن ابراز خرسندی از تعامل خوب بین صنعت نفت و بخش خصوصی در به اشتراک گذاری دانش فنی، تجربه و تخصص، گفت: با تکیه بر توان سازندگان داخلی، امسال ۶۴ قلم کالا شامل ۲۱۵۰ قطعه را با سود و صرفه ی ۲۸۰ میلیارد ریالی نسبت به نمونه های خارجی، بومی سازی کردیم.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید