پنجشنبه 8 اسفند 1398   22:52:31
11:421398/9/23
ریشه‎یابی حوادث فوران چاه با برگزاری دوره آموزشی در استانداردهای جهانی

معاون تولید شرکت ملی نفت ایران از مطالعه و ریشه یابی حوادث فوران چاه با برگزاری دوره آموزشی در استانداردهای جهانی خبر داد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی NIOC، فرخ علیخانی، در جریان بازدید از برگزاری دوره آموزشی مهار فوران چاه، هدف از برگزاری این دوره را مطالعه و ریشه یابی حوادث فوران چاه برشمرد و گفت: با توجه به مشکلاتی که در چند سال اخیر برای چاه های مختلف به وجود آمد، به ویژه حادثه ای که در رگ سفید داشتیم، شرکت ملی نفت ایران بر آن شد مطالعات جامعی در بخش منطقه ای، کشوری و بین المللی انجام دهد و تمامی آسیب هایی که در این چند سال به وجود آمده را ریشه یابی کند.

وی از شناسایی سه عامل کلی این حوادث یاد کرد و گفت: عوامل انسانی، خرابی تجهیزات و مشکلات فرایندی سه عامل عمده حوادث هستند که شرکت ملی نفت ایران بعد از 110 سال برنامه ریزی جامعی در این عرصه انجام داد.

علیخانی در تشریح فعالیت های انجام شده برای منابع انسانی در این زمینه اشاره کرد و گفت: با بررسی تمامی منابع حاضر افرادی که در حوادث نقش دارند به سه دسته تقسیم شدند: گروهی که به صورت مستقیم با چاه در ارتباط هستند، گروهی که در پشت صحنه حضور دارند و گروه سوم گروه پشتیبانی هستند.

وی با اشاره به اولویت بندی افراد برای برگزاری دوره های آموزشی گفت: کل جامعه آماری افراد صنعت حفاری 6 هزار نفر هستند که از این تعداد 1920 نفر در اولویت قرار گرفتند.

معاون تولید شرکت ملی نفت ایران افزود: برای برگزاری این دوره ها، استانداردهای جهانی به منظور توانمندسازی و ارتقا فردی گروه اول و صلاحیت ها را بررسی کردیم و پس از برنامه ریزی لازم آموزش آغاز شد.

سه شیوه نامه وزیر نفت، نقطه عطف در صنعت حفاری

وی به ارائه سه شیوه نامه از سوی وزیر نفت برای مقابله با حواث چاه ها اشاره کرد و گفت: این شیوه نامه ها نقطه عطفی در صنعت حفاری به شمار می روند.

به گفته علیخانی بازرسی تمامی دکل های ایران در خشکی و فراساحل در شیوه نامه دوم می گنجد که برنامه ریزی کلانی برای آن انجام شده و با توجه به عدم حضور ممیزین بین المللی شرکت های ایرانی دارای پتانسیل برای این موضوع شناسایی شدند.

وی افزود: قسمت هایی از دکل ها که باید بررسی شوند اولویت بندی و استانداردهای جهانی برای این شرکت ها تعیین شد؛ تا سوم بهمن ماه دکل های اولویت دار بررسی می شوند و پس از آن به تدریج تمامی دکل ها مورد بازرسی قرار می گیرند.

تدوین دستورالعمل کاربردی با حضور بخش های کارفرمایی و پیمانکاری


علیخانی در تشریح شیوه نامه سوم گفت: برای اولین بار یک فرایند یکپارچه برای حفاری تعیین شد؛ شرکت های بین المللی همواره از مشاوران جهانی برای حفاری کمک می گیرند اما ما با گردآوری بزرگان این صنعت در کشورمان از بخش های کارفرمایی و پیمانکاری تیمی تشکیل دادیم و دستورالعمل علمی و کاربردی را با کمک آن ها تدوین کردیم که ترکیب این سه شیوه نامه ریسک عملیات را با ایجاد تمرکز کاهش می دهد.

وی از نتایج خوب دوره های آموزشی یاد کرد و گفت: آمارهای جهانی شامل تعداد شرکت کنندگان، میزان قبولی، نمره افراد و تعداد دوره ها به ما دید خوبی در مورد دوره هایی که برگزار کردیم می دهد و ما در یافتیم که آمار قبولی هنرجویان ایرانی از سطح بین المللی بالاتر است.

وی ضمن ابراز امیدواری برای نتایج کاربردی این دوره ها گفت: امیدواریم با توجه به کار گسترده ای که برای برگزاری این دوره ها انجام شده است، هنرجویان وقت بگذارند و با مطالعه در این حوزه ریسک عملیات را کاهش دهند.

7/20328
کلمات کليدي
بازدید، فرخ علیخانی، حفاری، فوران، آموزش، نمایشگاه صنعت نفت خوزستان
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
شمار چاه‌های نفت و گاز حفر شده در سال جاری به 100 حلقه رسید
معرفی 4 پروژه فرآورشی قابل واگذاری در مناطق نفتخیز جنوب/ نوسازی تجهیزات صنعت نفت به بخش خصوصی واگذار می شود
حفاری چاه‎های نفت و گاز از 171 هزار متر گذشت
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید