سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401   12:40:02
15:581401/2/24
مدیرعامل پتروپارس:فاز 11 تا پایان امسال به تولید زودهنگام  می‌رسد/ راهبری 28 میلیارد دلار قرارداد نفتی به صورت 100 درصد ایرانی

مدیرعامل گروه پتروپارس از اجرای سناریوی تولید زودهنگام فاز 11 پارس جنوبی در این شرکت خبر داد و گفت: تا پایان امسال حدود 500 میلیون فوت مکعب از این میدان تولید خواهد شد. 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، شمس الدین موسوی در دومین روز از بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت در نشست خبری گفت: در حال حاضر تمامی حفاری های مربوط به توسعه این میدان تا بخش مخزن انجام شده است.

به گفته وی با وجود اینکه مخزن فاز 11 یکی از پیچیده ترین لایه های زیرساختی است، در تلاشیم تولید زودهنگام از این میدان را مطابق برنامه و تا پایان امسال عملیاتی کنیم.

موسوی با اشاره به اهمیت فشارافزایی سکوهای این فاز که پیشتر در تعهد توتال بوده و طی قراردادی به پتروپارس واگذار شده است، گفت: با توجه به مطالعات اولیه این طرح، انجام مراحل نهایی سازی در مرحله تشریفات قانونی قرار دارد.

وی با بیان اینکه درحوزه مطالعات، طراحی و ایجاد ظرفیت های صنعتی نیز مذاکراتی با برخی از مجموعه شرکت های پیمانکاری قوی و صاحب نام در حال انجام است ، تاکید کرد: افزایش فشار افزایی سکوهای فاز 11 به عنوان  پروژه های دانش بنیان در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت پتروپارس در خصوص احداث کارخانه فرآورش نفت مرکزی در میدان آزادگان جنوبی گفت: این مجموعه به عنوان قلب میدان نفتی آزادگان جنوبی در دو فاز ( ساخت 2 ردیف نفتی و 2 ردیف گازی) پیش بینی شده است که ترین های نفتی امسال و ترین های گازی سال آینده به بهره برداری می رسد .

توسعه میدان فروزان مطابق برنامه پیش می رود 

موسوی در خصوص توسعه میدان نفتی فروزان گفت: توسعه این میدان در بسته های 27 گانه EPCD شرکت ملی نفت ایران تعریف شده و تنها میدان دریایی است که 2 دکل حفاری به صورت همزمان در آن مشغول فعالیت هستند.

وی هدف اصلی توسعه این میدان مشترک با عربستان را تولید روزانه 40 هزار بشکه نفت عنوان و تصریح کرد: سهم پتروپارس از توسعه این میدان، افزایش 40 هزار بشکه ای تولید نفت در روز است که با بهره برداری یکی از چاه ها در اواخر فروردین امسال، روزانه یکهزار بشکه به تولید این میدان اضافه شد.

افزایش تعداد دکل های حفاری در آزادگان جنوبی

مدیرعامل شرکت پتروپارس به سهم 50 درصدی این شرکت در توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی اشاره کرد و افزود: توسعه این میدان در قالب پیمانکار عمومی (GC) در دست انجام است که مبتنی بر افزایش 66 هزار بشکه ای نفت خام است.

وی در تشریح اقدامات انجام شده در این میدان گفت: در حال حاضر تعداد دکل های حفاری در این مجموعه را از 3  به 7 دکل افزایش داده ایم و در تلاشیم که روند توسعه این میدان مطابق برنامه انجام شود.

اجرای  28 میلیارد دلار قرارداد با ظرفیت 100 درصد ایرانی

موسوی با تاکید بر اینکه اولویت اجرای پروژه ها در شرکت پتروپارس بر مبنای ارتقای سطح توانمندی شرکت های دانش بنیان و رویکرد بومی سازی است، گفت: راهبری حدود 28 میلیارد دلار قرارداد و اجرای موفقیت آمیز آن با توان 100 درصد ایرانی، از افتخارات مجموعه پتروپارس است.

وی به اجرای 300 کیلومتر حفاری دریایی، 650 میلیون نفر ساعت کار و اجرای حدود 32 میلیارد دلار پروژه در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: هم اکنون حدود 10 میلیارد دلار پروژه داریم که در چارچوب توسعه فاز 11 پارس جنوبی، میدان های نفتی آزادگان جنوبی، فروزان، بلال نفتی و گازی، میدان فرزاد B و CTEP  (مجموعه فرآورش نفت میدان آزادگان جنوبی) در دست انجام است.

سرمایه گذاری مستقیم پتروپارس برای اجرای پروژه های نفتی

به گفته موسوی، شرکت پتروپارس با در اختیار داشتن امکان تامین مالی پروژه های صنعت نفت، ضمن تامین مالی طرح های توسعه فازهای 12 و 19 پارس جنوبی، سرمایه لازم برای تولید زودهنگام فاز 11 را نیز تامین کرده است.

به گفته وی مدل تامین مالی پروژه تولید زودهنگام فاز 11 در چارچوب قراردادهای IPC بوده است.
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401 12:30:48
nioc