جمعه 9 اسفند 1398   10:11:14
10:241393/4/7
با وجود حملات گروهک تروریستی داعش هیچ وقفه ای در صادرات نفت عراق ایجاد نشده است

صادرات نفت عراق از پایانه ‌های جنوبی این کشور در ماه ژوئن به رقم حملات گروهک تروریستی داعش و تصرف بخش هایی از خاک این کشور در شمال غربی و مرکز عراق، رقمی بی ‌سابقه‌ بوده است.


به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فعالیت های شپه نظامیان و خروج برخی از کارکنان شرکت های نفتی اکسون موبیل و بریتیش پترولیوم با وجود اقدامات دولت عراق برای تشدید تدابیرامنیتی نگرانی ‌هایی را مبنی بر کاهش صادرات نفت این کشور ایجاد کرده است.
به نوشته رویترز، این نگرانی ها باعث افزایش قیمت نفت و رسیدن قیمت نفت برنت به حدود 115 دلار در هر بشکه (بالاترین قیمت طی 9 ماه اخیر) در روزهای اخیر شده است.
مقامات عراقی می‌گویند: مناطق جنوبی این کشور که 90 درصد نفت عراق را تولید می‌کنند، به طور کامل از حضور گروهک داعش که بخش‌ هایی از شمال عراق را تصرف کرده امن هستند.
براساس آمار کشتیرانی در 21 روز اول ماه ژوئن، صادرات نفت بصره و دیگر پایانه‌ های جنوبی عراق به طور متوسط روزانه 2 میلیون و530 هزار بشکه در روز بوده است. دو منبع صنعت نفت عراق که روی صادرات این کشور نظارت دارند نیز آمار مشابهی را ارائه داده اند.
یک فعال نفتی در این باره گفت: فکر نمی کنم این نا آرامی ها تاثیری روی بصره داشته باشد. نا آرامی‌ها با جنوب عراق فاصله زیادی دارد.
میزان صادرات نفت عراق در ژوئن تاکنون بسیار نزدیک به متوسط صادرات می (2 میلیون و 580 هزار بشکه در روز) بوده است که بالاترین رقم از سال 2003 تاکنون است. اما این مقدار نسبت به هدفگذاری مقامات عراقی که صادرات روزانه 2 میلیون و 700 هزار بشکه برای ماه ژوئن پیش بینی کرده بودند فاصله دارد.
یک منبع صنعت نفت عراق گفت:‌ میزان صادرات ماه ژوئن در مقایسه با ماه گذشته تفاوت چندانی نداشته است و به نظر نمی‌رسد هیچ وقفه ‌ای در جنوب رخ دهد.
پتانسیل تولید نفت درعراق به مدت چندین دهه به دلیل جنگ ‌ها و تحریم ها متوقف شده بود. این کشور تولید نفت خود را در مناطق جنوبی از زمان امضای یک سری قرارداد های جدید با شرکت ‌های خارجی گسترش داد.
مجموع صادرات نفت مناطق شمالی و جنوبی عراق در ماه فوریه به رقم بی‌سابقه 2 میلیون و 800 هزار بشکه در روز رسید اما صادرات نفت منطقه کرکوک از ماه مارس به دلیل حملات روی خط لوله کرکوک – جیحان کاهش یافته است.
اگرچه هنوزهیچ علایمی مبنی بر کاهش صادرات جنوب عراق به چشم نمی‌خورد، اما فعالان نفتی نگران هستند که فعالیت شبه نظامیان روی افزایش تولید نفت این کشور تاثیر بگذارد.
یک فعال نفتی گفت: نا آرامی ها ممکن است باعث کاهش صادرات نشود اما از افزایش تولید نیز جلوگیری خواهد کرد.
اگرچه خط لوله کرکوک – جیحان از ماه مارس تعطیل شده اما دولت منطقه ‌ای کردستان نفت خود را به وسیله کامیون و یک خط لوله جدید به ترکیه صادر می کند.
وزارت منابع طبیعی کردستان عراق اعلام کرده که دومین محموله نفتی خود را از طریق بندر جیحان به مشتریان تحویل داده است و دو محموله دیگر نیز درحال بارگیری هستند.

شماره خبر: 19931/8
کلمات کليدي
نفت عراق، حملات گروه تروریستی داعش، صادرات
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
بررسی راهبردهای حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های نفت و گاز عراق
  • 1398/4/22 شنبه بررسی راهبردهای حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های نفت و گاز عراق
    جمعی از رؤسای اتاق‌های صنایع شهرهای مختلف عراق که به منظور بررسی فرصت‌های همکاری شرکت‌های ایرانی و عراقی به تهران سفر کرده بودند، در نشستی با حضور بعضی از شرکت‌های فعال در عرصه نفت و گاز ایران، راهکارهای لازم را برای ورود موثر شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های نفت و گاز این کشور بررسی کردند.
باید به شرکت های ایرانی برای توسعه میادین نفتی فرصت داد
  • 1397/2/22 شنبه مجری طرح توسعه یاران شمالی تأکید کرد؛ باید به شرکت های ایرانی برای توسعه میادین نفتی فرصت داد
    صنعت در سال های گذشته همچون سایر بخش های کشور نیاز به توسعه گسترده داشته است. عمده تجهیزات صنعت نفت نیاز به نوسازی دارد و هنوز هم به دلیل عدم دسترسی کامل به دانش و تجهیزات بین المللی برخی از تجهیزات و کالاهای مورد نیاز باید از مسیر غرب به ایران راه یابد. تجهیزات روتوری (گرداننده)، حتی برخی تجهیزات استخراج و بهره برداری همچون توربو کمپرسورها نیازمند مواد اولیه از جمله آلیاژها و بعضا دانشی است که کشور ما هنوز در مسیر دسترسی به آن ها است.
صادرات منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس 41 درصد افزایش یافت
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید