چهارشنبه 5 آبان 1400   13:39:09
12:201400/4/31
نقش کلیدی پایانه جاسک در آینده تجارت انرژی ایران

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تأکید بر نقش کلیدی پایانه جاسک در آینده تجارت انرژی کشور گفت: نخستین عملیات بارگیری نفت از دریای عمان در تاریخ صنعت نفت ایران امروز انجام می‌شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد مشکین‌فام امروز (پنجشنبه، ۳۱ تیرماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از خط لوله انتقال نفت خام گوره - جاسک با اشاره به اینکه پایانه صادراتی نفت خام جاسک آخرین حلقه از راهبردی‌ترین طرح ملی وزارت نفت در دولت دوازدهم به شمار می‌آید، تصریح کرد: عملیات اجرایی این طرح  از سوی شرکت نفت و گاز پارس به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران، در برهه‌ای خاص از تاریخ صنعت نفت کشور اجرا شده است.

وی افزود: اجرای این پروژه که در روزهای پایانی سال ۹۸ آغاز شد؛ علی رغم محدودیت‌ها و فشارهای جهانی برای به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران با سرمایه‌ای بیش از ۳۰۰ میلیون دلار در قالب قراردادهای EPC و با ایجاد فضایی برای محک زدن توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی صنعتگران ایرانی در فرآیندی رقابتی به دو شرکت ایرانی واگذار شد و امروز فاز نخست آن به بهره‌برداری رسمی می‌رسد.

مشکین فام یادآور شد: پایانه صادرات نفت خام جاسک با هدف صادرات میانگین روزانه یک میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین از طریق خطوط لوله زیردریایی و سه سامانه گوی شناور (SPM) در فاصله حدود ۶ کیلومتری از سواحل دریای عمان واقع شده و در فاز نخست این طرح یک مجموعه سامانه اندازه‌گیری و خطوط انتقال خشکی و دریا، یک سامانه گوی شناور و متعلقات زیردریایی و تأسیسات روسطحی راه‌اندازی شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: مفتخریم که امروز نخستین عملیات بارگیری نفت از دریای عمان در تاریخ صنعت نفت ایران در حال انجام است. در مرحله نهایی این طرح، تکمیل هر سه ردیف انتقال، اندازه‌گیری و بارگیری نفت خام و ساختمان‌ها، بناهای جدید صنعتی و اسکله پشتیبانی برای پایان امسال هدف‌گذاری شده است که افزون بر متنوع‌سازی جغرافیای انتقال انرژی و افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی، با جذب سرمایه و ایجاد اشتغال زمینه‌ساز ساخت پالایشگاه مکران و صنایع پایین‌دست خواهد بود.

مشکین‌فام با تأکید بر اینکه امروز نخستین عملیات بارگیری نفت از دریای عمان در تاریخ صنعت نفت ایران انجام می‌شود که به آن افتخار می‌کنیم، تصریح کرد: در مرحله نهایی، تکمیل هر سه ردیف انتقال، اندازه‌گیری و بارگیری نفت خام و ساختمان‌ها، بناهای جدید صنعتی و اسکله پشتیبانی برای پایان امسال، هدف‌گذاری شده است که افزون بر متنوع‌سازی جغرافیای انتقال انرژی و افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی، با جذب سرمایه و ایجاد اشتغال زمینه‌ساز ساخت پالایشگاه مکران و صنایع پایین‌دست خواهد بود.   

وی با تاکید بر اینکه در یک سال گذشته دو شرکت داخلی «مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران» و «گاما» به عنوان پیمانکاران اصلی با همراهی ده‌ها شرکت کوچک و بزرگ به عنوان مشاور، سازنده تأسیسات، پیمانکاران اجرایی در این پروژه فعالیت کردند، بیان کرد: در این طرح با اولویت به‌کارگیری نیروهای بومی منطقه در زمان اجرا به‌طور مستقیم برای حدود ۱۲۰۰ نفر و در زمان بهره‌برداری برای حدود ۳۰۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد شده است.

مشکین فام گفت: این پایانه که از بعد بین المللی نقشی کلیدی در آینده تجارت انرژی کشور ایفا خواهد کرد، می تواند با متنوع‌سازی مبادی صادراتی کشور، مسیری جدید، ایمن و با مزیت‌های اقتصادی بالا از منظر کاهش مسافت، زمان تقاضا تا عرضه، هزینه‌های بیمه و حمل و نقل برای مشتریان نفتی ایران در خارج از گلوگاه خلیج فارس فراهم کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک فروند کشتی نفتکش اقیانوس‌پیما با ظرفیت ۱۰۰هزار تن که به گوی شناور متصل شده و در حال بارگیری نفت خام سنگین است، تاکنون ۵۰ هزار تن نفت خام (معادل 300 هزار بشکه نفت خام) دریافت کرده و به زودی به عنوان اولین محموله نفت صادراتی از دریای عمان به سمت مقصد صادراتی حرکت خواهد کرد.

4/31879
کلمات کليدي
پایانه جاسک، شرکت نفت و گاز پارس
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
عملیات نصب بازوهای اسکله ۲ گاز مایع بندر سیراف پارس پایان یافت
فلر پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی روشن شد
صادرات بیش از ۱۱۵ هزارتن گاز مایع از بندر سیراف پارس
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
چهارشنبه 5 آبان 1400 13:22:48
nioc