یکشنبه 2 آبان 1400   06:54:24
17:571400/5/10
نقش مهم بندر سیراف پارس در صادرات و ارزآوری برای کشور

بندر سیراف پارس، بستر مناسبی را برای صادرات محصولات گاز مایع و گوگرد پارس جنوبی و ارزآوری برای کشور ایجاد کرده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مجری طرح بندر سیراف پارس امروز (یکشنبه، ۱۰ مردادماه 1400) در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح‌های ملی وزارت نفت در پارس جنوبی و افتتاح فاز اول طرح بندر سیراف پارس، تولید محصولات گاز مایع و گوگرد از گاز ترش غنی پارس جنوبی را یکی از مزیت‌های اقتصادی این میدان مشترک عنوان کرد و گفت: با احداث بندر سیراف پارس توسط شرکت ملی نفت ایران، بستر مناسب صادرات این محصولات در منطقه کنگان ایجاد شده و ارزآوری فراوانی برای کشور به همراه دارد.

پیام معتمد تصریح کرد: ساخت این بندر در زمینی به وسعت 360 هکتار از سال 1393 توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در دو بخش زیرسازه دریایی و روسازه خشکی آغاز و در چهل و دومین دهه فجر انقلاب اسلامی با صادرات اولین محموله گاز مایع، عملیاتی شد.

این مقام مسئول از انتقال گاز مایع تولیدی در منطقه پارس دو به بازارهای هدف توسط سومین شناور عظیم دریایی در هفته گذشته خبر داد و افزود: بدین ترتیب، چرخه تولید و مصرف این محصول استراتژیک کامل‌تر شده است.

قابلیت‌های توسعه در بندر سیراف پارس برای صادرات

به گفته معتمد، با توجه به تأثیرات شگرف اقتصادی این بندر برای پنج مجتمع بزرگ پالایشگاهی واقع در منطقه پارس دو کنگان، امکان توسعه و ساخت اسکله‌های جدید برای صادرات دیگر محصولات طرح‌های آتی در این منطقه خاص اقتصادی نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه پالایشگاه‌های طرح‌های توسعه فازهای 13 ،14، 19، 22-24، مجتمع پتروپالایش کنگان و دیگر طرح‌های کوچک و بزرگ این منطقه، با بهره‌مندی از موقعیت و امکانات خاص بندر سیراف پارس، می‌توانند راه ترقی و توسعه آینده خود را با سرعت بیشتری بپیمایند، ادامه داد: از سوی دیگر با اتمام ساخت و راه‌اندازی اولین انبار مکانیزه و اسکله صادرات گوگرد تا قبل از پایان سال جاری، بندر سیراف پارس علاوه بر ارزآوری، نقش عمده خود را در حفظ و صیانت از محیط زیست منطقه نیز عملی خواهد کرد.

این مقام مسئول به فعالیت‌های گسترده انجام‌شده به منظور راه‌اندازی زود هنگام بندر سیراف پارس اشاره کرد و گفت: اولین اسکله گاز مایع در فاز اول طرح به بهره‌برداری رسیده و صادرات LPG تولیدی پالایشگاه فاز 19 پارس جنوبی و مجتمع پتروپالایش کنگان را آغاز کرده است.

تکمیل طرح بندر سیراف پارس تا پایان سال

معتمد با اشاره به راه‌اندازی خطوط ارسال LPG سرد به بندرسیراف پارس، از صادرات گاز مایع از پالایشگاه‌های فازهای 13 و 24-22 پارس جنوبی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: انتظار می‌رود با تأمین پیوسته منابع مالی مورد نیاز، تکمیل اسکله دوم صادرات LPG و ترمینال گوگرد نیز تا پایان سال جاری محقق شده و این طرح عظیم اقتصادی حداکثر تا خرداد ماه 1401 به‌طور كامل به بهره‌بردار نهایی تحويل شود.

وی در تشریح مشخصات عمومی طرح بندر سیراف پارس اظهار کرد: احداث موج شکن شرقی به طول 1800 متر به صورت توده سنگی و موج شکن غربی به طول ۳هزار متر به صورت مرکب کیسونی و توده سنگی، لایروبی و ساخت حوضچه آرامش به مساحت 167 هکتار با عمق آبخور 15 متر، احداث دو پست اسکله صادراتی LPG هر کدام دارای سه بازوی بارگیری گاز مایع سرد با ظرفیت بارگیری ۵هزار متر مکعب بر ساعت برای شناورهای تا 50 هزار تن از بخش‌های این بندر به شمار می‌رود.

معتمد همچنين اجرای خطوط لوله انتقال LPG از فازهای 13 و 24-22 تا اسکله بارگیری جمعاً به طول تقریبی 45 کیلومتر، ساخت یک پست اسکله صادرات گوگرد با ظرفیت 1000 تن بر ساعت برای شناورهای 5 تا 50 هزار تني، ساخت تأسیسات انبارش گوگرد شامل دو سوله هر کدام به ظرفیت 43 هزار تن، احداث تأسیسات تامین سرویس‌های جانبی بندر و احداث مجتمع اداری بندر به مساحت ۶ هزار متر متر مربع را از دیگر قابلیت‌های این بندر برشمرد.

2/31930

منبع: روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس


کلمات کليدي
بندر سیراف پارس، پارس جنوبی
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
فیلم/ در سفر مدیرعامل شرکت ملی نفت و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه به عسلویه چه گذشت؟
کمیسیون برنامه و بودجه از برنامه‌های توسعه‌ای نفت حمایت می‌کند
سناریوهای جبرانی تولید گاز روی میز شرکت ملی نفت ایران
  • 1400/7/30 جمعه سناریوهای جبرانی تولید گاز روی میز شرکت ملی نفت ایران
    مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه برای اجرای طرح های توسعه ای نفت و گاز در دریا و خشکی 65 تا 89 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است، گفت: سناریوهای جبرانی برای تولید گاز طراحی شده است که اگر اجرایی نشود تا چند سال آینده به وارد کننده گاز تبدیل خواهیم شد.
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
شنبه 1 آبان 1400 19:38:29
nioc