پنجشنبه 1 مهر 1400   05:21:04
16:061400/4/23
کاهش ۷ درصدی مصرف انرژی در شرکت زاگرس جنوبی

مصرف انرژی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی طی سه سال اخیر با مدیریت مصرف و انجام اقدام‌های اصلاحی کاهش یافته است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سرپرست اداره برنامه‌ریزی و کمیته مدیریت انرژی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی گفت: مقایسه آماری نشان می‌دهد شدت مصرف انرژی (مقدار مصرف انرژی به ازای تولید یک واحد) در سطح کل سازمان در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مبنا (۱۳۹۶)، هفت درصد کاهش یافته است.

حسن ظفرآبادی افزود: این دستاورد با انجام پروژه‌هایی مانند اصلاح سیستم روشنایی، نصب پنجره‌های دوجداره و استقرار سیستم پایش و کنترل حامل‌های انرژی در ساختمان اداری ستاد، نصب درایو روی الکتروموتورهای بارز مناطق عملیاتی، احداث سامانه‌های فتوولتائیک، اصلاح سیستم مشعل، نصب آبگرمکن‌های خورشیدی، استفاده بهینه از آب بازیافتی، سرویس دوره‌ای همه سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، استقرار سامانه پایش و کنترل هوشمند ساختمان (BEMS) در ساختمان ستاد زند، راه‌اندازی سامانه رصد انرژی و... محقق شده است.

سرپرست اداره برنامه‌ریزی و کمیته مدیریت انرژی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی از استقرار سیستم استاندارد مدیریت انرژی ISO ۵۰۰۰۱ در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در این شرکت خبر داد و گفت: با اجرای الزام‌های این سیستم استاندارد و پس از ممیزی‌های انجام‌شده شرکت زاگرس جنوبی موفق به دریافت گواهینامه یادشده شد.

ظفرآبادی کاهش ۹۱ درصدی ارسال گاز به مشعل از رقم سالانه ۴.۳۵ میلیون مترمکعب به ۳ میلیون مترمکعب در مرکز تفکیک خیرگو، کاهش حدود ۴۵ درصدی مصرف گاز، ۲۲ درصدی برق و ۵۵ درصدی آب در ستاد شیراز را از نتایج اجرای سیستم استاندارد مدیریت انرژی برشمرد.

وی در مقایسه مصرف انرژی در سال ۹۸ با سال ۹۹ نیز افزود: در مجموع مقدار مصرف انرژی این شرکت در ستاد و مناطق عملیاتی در سال ۹۸ بیش از ۷۱ میلیون و ۶۵۸ هزار کیلووات ساعت بوده که در سال ۹۹ به بیش از ۶۷ میلیون و ۳۸ کیلووات ساعات کاهش یافته است.

سرپرست اداره برنامه‌ریزی و کمیته مدیریت انرژی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی یادآور شد: این شرکت به پاس استقرار استانداردهای سیستم مدیریت انرژی در سال ۹۷ موفق به دریافت جایزه سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو UNIDO) شد.

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که با مرکزیت شیراز، پنج منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دالان، نار و کنگان، سرخون و گشوی جنوبی و سروستان و سعادت‌آباد را در سه استان فارس، بوشهر و هرمزگان را راهبری می‌کند.

2/31837

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران


کلمات کليدي
شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، مصرف انرژی
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
افزایش ظرفیت انتقال گاز در منطقه عملیاتی آغار و دالان
پایان تعمیرات اساسی منطقه آغار و دالان
  • 1400/4/23 چهارشنبه پایان تعمیرات اساسی منطقه آغار و دالان
    تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی آغار و دالان با هدف افزایش ضریب اطمینان تجهیزات فرآیندی، صیانت از سرمایه‌های ملی و حفظ توان تولید گاز در زمستان با موفقیت پایان یافت.
بازنگری الزام‌های ایمنی پیمانکاران نفت و گاز زاگرس جنوبی
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بروزرسانی:
پنجشنبه 1 مهر 1400 01:16:44
nioc