دوشنبه 18 فروردين 1399   18:57:10
09:331398/12/5
سومین سکوی فاز 13 پارس جنوبی نصب شد

سومین سکوی برداشت گاز طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی با ظرفیت برداشت روزانه 14.2 میلیون متر مکعب گاز غنی در خلیج فارس نصب شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سکوی اصلی 13A ، سومین سکوی فاز 13 پارس جنوبی، صبح امروز (دوشنبه، ۵ اسفندماه) توسط شناور نصاب HL-5000 در بلوک گازی این طرح نصب شد.

این سازه به همراه سکوی اقماری 13C با 98 درصد پیشرفت عملیات ساخت در یارد صنعتی شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) در بوشهر، اواخر بهمن ماه به روش کشیدن (Push Pull) بر روی شناور FLB124 بارگیری شدند.

مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی با اشاره به انتقال همزمان این دو سکو به خلیج فارس در هفته گذشته گفت: این عملیات پیچیده و حساس، پس از پایدار شدن شرایط جوی در دریا با رعایت دقیق اصول ایمنی و به منظور شتاب بخشیدن به برنامه برداشت گاز غنی از مرحله دوم فاز 13 پارس جنوبی اجرایی شد.


 
پیام معتمد، به مقدمات آماده سازی نصب سکوی 13A اشاره کرد و گفت: پس از قرار گرفتن شناور نصاب در موقعیت مخزن و حضور تیم های اجرایی، مراحل آماده سازی جکت و نصب کیسون به پایان رسید واین سکوی 2500 تنی بر روی چهارپایه خود قرار گرفت.

وی با بیان اینکه به زودی عملیات انتقال و نصب سازه های جانبی این سکو شامل مشعل (flare) و پل ارتباطی آغاز می شود، افزود: پس از پایان عملیات نصب متعلقات، فعالیتهای مربوط به اتصال چاه ها به سکو (Hook up) و راه اندازی، آخرین اقدامات در جهت تکمیل و بهره برداری از سکوی 13A خواهد بود.

مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی از نصب آخرین سکوی این فاز در روزهای اینده خبر داد و گفت: با تکمیل عملیات راه اندازی و بهره برداری از این سکو با احتساب سکوی 13A، روزانه 28 میلیون متر مکعب به برداشت گاز غنی از میدان گازی پارس جنوبی اضافه شده که برابر با نیمی از ظرفیت تولید اسمی تعیین شده برای طرح توسعه فاز 13 است.

معتمد با اشاره به تولیدی شدن دو سکوی 13B و 13D این طرح در سال 97 گفت:با احتساب تولیدی شدن چهار سکوی گازی تکمیل عملیات حفاری و بهره برداری از خطوط لوله اصلی و درون میدانی این سکوها، ظرفیت تولید گاز غنی در این طرح به روزانه 56 میلیون متر مکعب در روز می رسد.

براساس این گزارش طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان طراحی شده است.

2/28729

منبع: روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس


کلمات کليدي
فاز 13 پارس جنوبی ، نصب سکو، پارس جنوبی، پیام معتمد، سکوی اقماری
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال 98/ توسعه میدان مشترک پارس جنوبی
  • 1399/1/6 چهارشنبه بخش اول دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال 98/ توسعه میدان مشترک پارس جنوبی
    توسعه میدان مشترک پارس جنوبی از مهمترین دستاوردهای شرکت ملی نفت ایران در سال 98 بود. در پیام نوروزی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز به تکمیل و راه‌اندازی مگاپروژه‌های خشکی و دریایی میدان مشترک پارس جنوبی و گام نهادن در مسیر تولید روزانه هزار میلیون مترمکعب گاز به عنوان یکی از دستاوردهای مهم این شرکت در سال گذشته اشاره شده است.
سازه‌های جانبی آخرین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی نصب شد
  • 1399/1/1 جمعه سازه‌های جانبی آخرین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی نصب شد
    مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی از پایان نصب سازه‌های جانبی سکوی اقماری ۱۳C خبر داد و گفت: عملیات نصب پل ارتباطی و سازه مشعل این سکو، توسط شناور SEA PAD، پنجشنبه (۲۹ اسفندماه) و در واپسین ساعات سال ۱۳۹۸ درخلیح‌فارس پایان یافت.
آخرین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید