جمعه 7 آذر 1399   11:51:26
12:521399/4/14
ساماندهی پسماندهای صنعتی منطقه ویژه پارس با بالاترین فناوری روز

بر اساس ماده 7 قانون مدیریت پسماندها، مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی و ویژه، به عهده تولید کننده است، به دلیل اهمیت این موضوع مرداد ماه سال 1394 تفاهم‌نامه میان وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست کشور امضا شد؛ در بند 6 آن، همکاری و تعامل برای حل مشکلات ناشی از پسماندهای صنعتی منطقه ویژه مورد تاکید قرار گرفت و از همان زمان طرح احداث «مجتمع مدیریت پسماند صنعتی و ویژه» در منطقه ویژه انرژی پارس کلید خورد.


با توجه به وجود تاسيسات عظيم پالايشگاه‌هاي گازي پارس جنوبي و صنايع بزرگ پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس، روزانه حجم قابل توجهي از پسماندهاي صنعتي در اين منطقه توليد مي شود.

با توجه به مطالعات اوليه انجام شده در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، تنوع پسماند صنعتي خطرناک و غيرخطرناک بيش از 100 نوع گزارش شده که نحوه جمع آوري هر يک از آنها براساس نحوه انبارش کنوني، حالت پسماند (مايع، نيمه جامد و جامد) و 4 ويژگي اصلي پسماند ويژه (سميت، اشتعال پذيري، خورندگي و واکنش پذيري) متفاوت است. مبناي کار مجتمع مديريت پسماند صنعتي، رعايت تمامي اصول فني و قانوني و مطابق با استانداردهاي جهاني خواهد بود.

وزارت نفت خود را مکلف به رفع دغدغه مردم می‌داند و در این زمینه پروژه پسماندهای صنعتی و ویژه پارس جنوبی دارای اهمیت ویژه ای است و سال 1395 بعد از ابلاغیه وزارت نفت احداث مجتمع پسماندهای صنعتی منطقه ویژه انرژی پارس در دستور قرار گرفت. سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به نمایندگی از وزارت نفت احداث مجتمع پسماندهای صنعتی و ویژه را در دستور کار قرار داده است که مطالعات مکان‌یابی آن با همکاری دانشگاه شهید بهشتی براساس الزام‌های سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است.

این مجتمع قابلیت بازیافت سالانه تا ۱۵۰ هزار تن پسماندهای غیرقابل بازیافت را براساس اصول مهندسی و بهداشتی، دفن و انرژی این پسماندها دارد. 

مانی عبداله زاده، مدیر اچ اس ای و پدافند غیر عامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با «مشعل» می‌گوید: «منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حاشیه خلیج فارس و در جنوب استان بوشهر با مساحت 46 هزار هکتار قرار گرفته است که مشتمل بر سه منطقه پارس جنوبی (با مساحت 14 هزار هکتار در شهرستان عسلویه)، پارس دو (با مساحت 16 هزار هکتار در مجاورت شهرستان کنگان) و پارس سه یا پارس شمالی (با مساحت 16 هزار هکتار در محدوده های شهرستان های دیر، دشتی، تنگستان و بوشهر) است. به دلیل وجود تاسیسات عظیم پالایشگاه‌های گازی و صنایع بزرگ پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، مدیریت پسماند صنعتی از اهمیت زیادی برخوردار است. روزانه حجم قابل توجهي از پسماندهاي صنعتي در اين منطقه توليد می‌شود که به دلیل عدم وجود زير ساخت‌هاي مناسب براي مديريت پسماندهاي صنعتي در منطقه عسلويه، صنايع مستقر در آن را با مشكلاتي مواجه كرده است.«

به گفته او، «با توجه به اهمیت موضوع، در مرداد ماه سال 1394 تفاهمنامه‌ای  میان مقام عالی وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست کشور امضا شد که در بند 6 آن، همکاری در تهیه و تدوین برنامه‌های مدیریت پسماند‌های ویژه به منظور جانمایی مکان‌های دفن پسماند ویژه (خطرناک) و صنعتی با اولویت منطقه عسلویه مورد تاکید قرار گرفت.»

عبداله زاده ادامه می‌دهد: «بر اساس ماده 2 تفاهم‌نامه همکاری وزارت نفت و سازمان محیط‌زیست، سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اقدام به انجام مطالعات مکان‌یابی (جهت تعیین مکان‌های احداث مجتمع مدیریت پسماند، مصوب سال 1395) مطالعات طراحی مفهومی (جهت تخمین اولیه مقدار و نوع پسماند و همچنین واحدهای مورد نیاز مجتمع، مصوب سال 1396) و مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی (جهت اخذ مجوز استقرار و مدیریت اصولی پسماندها، مصوب 1396) کرده است. علاوه بر آن، این سازمان تحت نظارت شرکت ملی نفت ایران، به‌صورت رسمی جهت انتخاب سرمایه‌گذار، مجری و بهره‌بردار مجتمع مذکور، مبادرت به برگزاری فراخوان عمومی سرمایه‌گذاری در پایان سال 1395 کرد.»

مدیر اچ اس ای و پدافند غیر عامل شرکت ملی نفت ایران می‌افزاید: «در این زمینه شرکت ملی شیمی کشاورز با سابقه 25 ساله در زمینه مدیریت پسماند صنعتی و با حضور مشاوران و شرکای آلمانی و با کسب بالاترین امتیاز فنی و مالی، از بین 14 شرکت، برنده فراخوان عمومی سرمایه‌گذاری در اسفند ماه سال 1395 برای احداث مجتمع مدیریت پسماندهای صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس شد. این شرکت پیگیر انجام مراحل قانونی برای واگذاری زمین از سوی سازمان منطقه ویژه، اخذ مجوزهای مورد نیاز از ارگان‌های مربوطه و اجرای طرح شد.»

او با بیان اینکه در طرح مذکور دو سایت دارای مجوز به این شرکت مجموعاً به مساحت 25 هکتار اختصاص یافته است که فاز نخست سایت یک با هزینه‌ای بیش از 270 میلیارد ریال و بدون اخذ هیچ‌گونه تسهیلات یا امکانات دولتی با حضور مجموعه‌ای از مدیران صنعت نفت و سازمان حفاظت محیط‌زیست در خرداد ماه سال جاری به بهره‌برداری رسید، می‌گوید: «واحد اصلی این فاز شامل اولین لندفیل ترانشه‌ای کشور با ظرفیت پذیرش سالانه 100 هزار تن انواع پسماند صنعتی خطرناک و غیر خطرناک با بالاترین ضرایب اطمینان توسط مشاوران خارجی و داخلی معتبر و بر اساس بروزترین استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شده است. استفاده از 7 لایه مختلف جهت نفوذناپذیری و مدیریت محافظه‌کارانه رواناب‌های ورودی، تنها بخشی از جزییات این لندفیل مهندسی است. علاوه بر آن، این فاز شامل واحد ذخیره‌سازی موقت و واحد تثبیت و جامدسازی است. تکمیل طرح توسعه فاز اول سایت 1 در پایان سال 1400 و با هزینه 330 میلیارد ريال صورت خواهد گرفت. برآورد می‌شود، بهره‌برداری از فاز دوم سایت اول شامل انواع واحدهای بازیافت با سرمایه‌گذاری 5 میلیون یورو به علاوه 300 میلیارد ریال در پایان سال 1400 به وقوع بپیوندد. فاز سوم این سایت شامل تأمین، ساخت و بهره‌برداری واحد زباله‌سوزی در انتهای سال 1402 به بهره داری می‌رسد. زمان تکمیل سایت دوم که شامل طرح توسعه واحدهای مشابه سایت یک با سرمایه‌گذاری 600 میلیارد ریالی در پایان سال 1401 خواهد بود.»

گفتنی است با ساخت هر سه فاز این مجتمع که از بالاترین فناوری بهره خواهد برد، حداکثر بازیابی مواد و انرژی صورت گرفته و تنها 22 درصد از پسماندهای تولیدی منطقه، دفن در زمین شده و سایر مواد بازیابی و بازیافت شده و به چرخه مصرف باز می‌گردند. 

بدون شک با احداث این مجتمع که با حمایت‌های مقام عالی وزارت نفت، اداره کل اچ اس ای وزارت نفت، مدیریت اچ اس ای شرکت ملی نفت ایران، واحد اچ اس ای ارشد سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و تمامی مدیران صنعت نفت و سازمان حفاظت محیط‌زیست به ثمر رسیده است گام موثری در بهبود وضعيت مديريت پسماند و جلوگيري از آلودگي محيط زيست متاثر از صنايع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برداشته خواهد شد.

8/29755

منبع: نشریه مشعل


کلمات کليدي
پسماندهای صنعتی، سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ، HSE، محیط زیست
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
آزمایشگاه تشخیص کرونا در عسلویه راه‌اندازی می‌شود
  • 1399/8/19 دوشنبه آزمایشگاه تشخیص کرونا در عسلویه راه‌اندازی می‌شود
    مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اشاره با تمهید مقدمات لازم برای برپایی آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در شهرستان عسلویه، گفت: با تأمین اعتبار درصدد هستیم این آزمایشگاه را تا دی‌ماه راه‌اندازی کنیم.
اعلام فراخوان جذب سرمایه‌گذار در بندر خدماتی پارس
  • 1399/8/17 شنبه اعلام فراخوان جذب سرمایه‌گذار در بندر خدماتی پارس
    سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس آگهی فراخوان شناسایی سرمایه‌گذار به روش BOT را برای احداث و بهره‌برداری از انبارهای مکانیزه ذخیره‌سازی و صادرات محصولات جامد فله پتروشیمی در محدوده بندر خدماتی پارس منتشر کرد.
نشست بررسی وضعیت HSE در سازمان بهداشت و درمان نفت برگزار شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید