جمعه 7 آذر 1399   12:27:27
14:041399/4/25
افزایش 43 درصدی بازتوليد گاز از مخزن شوریجه دی

با توجه به سرمای شدید سال گذشته در بخش‌های شمال و شمال شرق کشور و قطع واردات گاز از کشور ترکمنستان در آن مقطع، بازتولید گاز از مخزن ذخیره‌سازی شوریجه دی به‌عنوان تنها مخزن ذخیره‌سازی گاز در شمال شرق كشور و بزرگ‌ترین مخزن ذخیره‌سازی خاورميانه به میزان 43 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که کمک موثری به شبکه تامین گاز مصارف خانگی و صنعتی این شش استان شده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق با اشاره به لزوم انجام پروژه‌های ذخیره‌سازی در جهت تأمین گاز مصرفی در کشور اظهار داشت: تأمین انرژی پایدار در مناطق شمال و شمال شرق و  مسافت و دوری این مناطق از مراکز اصلی تولید گاز در جنوب کشور همواره یکی از دغدغه‌های مديريت شرکت نفت مناطق مركزي ايران به‌عنوان تنها تولیدکننده گاز در این مناطق بوده و توسعه شبکه گازرسانی و مصرف روزافزون گاز در کشور اهمیت ذخیره‌سازی را دوچندان کرده است.

سید ابوالحسن محمدي درباره راه اندازی مرکز جمع آوری مخزن ذخیره سازی شوریجه دی، گفت: سال گذشته باهدف تسهیل و انعطاف‌پذیری در فرایند تولید گاز از این مخزن، مرکز جمع‌آوری این مجموعه که شامل احداث تأسیسات جمع‌آوری گاز (پانزده راهه)، تابلوهای برق و سیستم‌های کنترل و قطع اضطراری، مشعل سوزا، خطوط لوله تولید و بازتولید و اتصال خطوط لوله چاه های تزریقی به مرکز بود، توسط شرکت نفت مرکزی، راه‌اندازی و در مدار تولید قرار گرفت. در طراحی و اجرای این پروژه یکی از نکات اساسی رعایت مواردHSE  است که خوشبختانه حادثه‌ای صورت نگرفته است. افزون بر این در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از توان تولید سازندگان داخلی و رونق تولید، اغلب تجهیزات در داخل کشور و با استفاده از توان سازندگان و تأمین‌کنندگان داخلی انجام پذیرفته است.

تحقق 97 درصدی برنامه تزریق گاز به مخزن شوریجه

محمدی به میزان تزریق گاز طبیعی به مخزن شوریجه در چهار ماه ابتدایی امسال اشاره کرد و افزود: تاکنون 950 میلیون مترمکعب گاز در این مخزن تزریق‌شده که این میزان 97 درصد برنامه تزریق است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 55 درصد افزایش را نشان می دهد و انتظار می‌رود با تحقق برنامه تزریق و ذخیره سازی گاز، بتوانیم در سال جاری در اوج مصرف روزانه حدود  17 میلیون مترمکعب از این مخزن برداشت کنیم.

وی اظهار کرد: در فصل گرماروزانه حداکثر 12 میلیون و 500 هزار مترمکعب گاز به مخزن تزریق می شود و در اوج سرما حداکثر حدود ۱۶ میلیون و 700 هزار مترمکعب بازتولید صورت می گیرد. همچنین از ابتدای بهره‌برداری از این طرح در سال 93 تاکنون هشت میلیارد  و 763 میلیون مترمکعب گاز تزریق و ذخیره شده و  هفت میلیارد  و 264 میلیون مترمکعب گاز بازتولید شده است.

محمدی درباره تعمیرات اساسی تأسیسات مرکز ذخیره‌سازی،گفت: انجام تعمیرات اساسی سالیانه تأسیسات مرتبط با این مجموعه، شامل تأسیسات جمع‌آوری گاز، یک مرکز تفکیک،10 حلقه چاه تولیدی- تزریقی، چاه‌های تولیدی شوریجه دی، هم‌زمان با تبدیل وضعیت چاه‌ها از تزریقی به تولیدی صورت می‌گیرد.

مخزن شوریجه دی میدان خانگیران، یکی از مهم‌ترین سازندهای  گازی این میدان است که در سال 1366 کشف و به بهره‌برداری رسید. این مخزن عمدتاً از ماسه سنگ تشکیل و به دلیل شرایط خوب مخزنی برای ذخیره‌سازی گاز انتخاب و عملیات ذخیره‌سازی گاز در این مخزن پس از تکمیل مطالعات اولیه و امکان‌سنجی ذخیره‌سازی گاز، از سال 1393 شروع‌شده است. در اولین سال بهره‌برداری از این مخزن ذخیره‌سازی 936 میلیون مترمکعب گاز از این مخزن باز تولید و در سال‌های بعد تا پایان سال 1397 به ترتیب  906، 1262، 1260 و 1200 میلیون مترمکعب گاز باز تولید شده است.

1/21251

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران


عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
ابوالحسن محمدی، مخزن شوریجه دی، تزریق گاز، شرکت نفت و گاز شرق
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
ثبات تولید گاز شمال شرق کشور مرهون حضور نیروهای متخصص است
  • 1398/10/28 شنبه ثبات تولید گاز شمال شرق کشور مرهون حضور نیروهای متخصص است
    مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق استمرار و ثبات تولید گاز در این شرکت را مرهون عملکرد نیروهای توانمند و متخصص آن به خصوص در حوزه بازرسی فنی و خوردگی فلزات دانست و افزود: همچنین در حوزه پژوهش نیز کارشناسان این شرکت پیشگام بوده و در سطح بین المللی دارای چندین مقاله معتبر هستند.
امسال بیش از یک میلیارد متر مکعب گاز به مخزن سراجه قم تزریق شده است
تزریق بیش از 5 میلیارد متر مکعب گاز به مخزن ذخیره‎سازی سراجه قم
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید