جمعه 15 اسفند 1399   22:42:06
10:541399/10/24
خط لوله گستره 4-1 گوره-جاسک به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد/ بهره‌مندی از تکنولوژی جدید افزایش بازیافت در میدان گلخاری

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، مقرر است از یک تکنولوژی پیشرفته برای افزایش تولید چاه های میدان گلخاری استفاده شود.


مدیرعامل شرکت پایندان در حاشیه آیین امضای قرارداد مرحله سوم قراردادهای نگهداشت و افزایش توان تولید نفت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، اظهار کرد: طرح توسعه مارون 1 و 4 در مردادماه امسال با مبلغ 154 میلیون یورو و با هدف افزایش تولید 33 هزار بشکه نفت در روز، طی قراردادهای مرحله دوم به منظور نگهداشت و افزایش توان تولید به مشارکت شرکت حفاری شمال و پایندان واگذار شد.

سید شمس الدین موسوی چاشمی ادامه داد: در طرح مارون 1 و 4 انجام فعالیت های تحت الارضی از سوی شرکت حفاری شمال انجام می شود و شرکت پایندان در بخش سطح الارضی فعال است. گفتنی است، هم اکنون با تجهیز کارگاه و آماده سازی امکانات برای شروع عملیات توسعه آماده هستیم. با اتمام جاده های دسترسی و انتقال دکل به محل حفاری، کار توسعه وارد مرحله اجرایی می شود.

موسوی در مورد پروژه میدان گلخاری که طی مرحله سوم قراردادهای نگهداشت و افزایش تولید با مبلغ  156 میلیون یورو و با هدف افزایش تولید روزانه 14 هزار بشکه نفت به مدت 2 سال برای توسعه به شرکت پایندان و حفاری شمال واگذار شد، گفت: تا پیش از پایان سال، بخشی از اقدام های اولیه انجام خواهد شد و در سال آینده با بسیج نیروها، تجهیزات و ماشین آلات با سرعت بیشتری طرح را به پیش می بریم تا بتوانیم در زمان مقرر پروژه را تحویل دهیم.

به گفته وی، بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، مقرر است از یک تکنولوژی پیشرفته و جدید برای نخستین بار در افزایش تولید چاه های میدان گلخاری استفاده شود.

موسوی اظهار امیدواری کرد که بتوان با ظرفیت و توانمندی که در داخل وجود دارد از تکنولوژی های هوشمند برای ارتقا ضریب بازیافت میادین نفت و گاز استفاده کرد.   

* تحویل 164 کیلومتر خط لوله انتقال نفت گوره- جاسک

موسوی با بیان اینکه طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک در 6 گستره و 5 تلمبه خانه و 2 ایستگاه توپکرانی در حال اجراست، گفت: گستره چهار- یک به طول  164 کیلومتر خط لوله انتقال نفت خام که از کیلومتر 596 تا 760 را شامل می شود و  تلمبه خانه شماره 5، در تعهد  شرکت پایندان است.

وی افزود: خوشبختانه با توجه به سیاست های نفت، تمامی اجزای این پروژه ملی اعم از طراحی مهندسی، تامین کالا و اجرا توسط بخش داخل در حال انجام است که حقیقتا دستاورد ویژه ای محسوب می شود.

موسوی با بیان اینکه هم اکنون تقریبا جوشکاری 160 کیلومتر خط لوله انتقال نفت گوره- جاسک در تعهد شرکت پایندان به اتمام رسیده است، افزود: حدود 135 کیلومتر هم عملیات لوله گذاری انجام شده و 70 کیلومتر هم در حال تست هیدوراستاتیک است که بر اساس برنامه ریزی انجام شده، در ایام الله دهه فجر شاهد بهره برداری از این بخش خواهیم بود.

به گفته مدیرعامل شرکت پایندان، با انجام یک فعالیت شبانه روزی و بسیج نیروها و امکانات در جریان احداث این 164 کیلومتر خط لوله انتقال نفت در 2 ماه اخیر رکوردهای بسیار ویژه ای هم به ثبت رسیده که از میان آنها می توان به لوله گذاری 5 کیلومتری و حدود 140 سر جوش اشاره کرد که در واقع رکوردهای بالایی محسوب می شوند که همه با اتکا به ظرفیت های مهندسی و اجرایی داخلی بوده است.

موسوی در مورد اهمیت استراتژیک خط لوله گوره-جاسک گفت: در این مجال به سه منظر استراتژیک پروژه اشاره می شود، بنا به تاکید مقام معظم رهبری سواحل مکران نیازمند توسعه است که با ایجاد پایانه جاسک و صنایع پایین دستی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی به طور مستقیم توسعه این مناطق کم برخوردار اجرایی خواهد شد ضمن آنکه با قرار گرفتن در مسیر تکمیل زنجیره ارزش و امکان تبدیل نفت خام به محصولات با ارزش بالاتر، از خام فروشی هم فاصله خواهیم گرفت.

وی افزود: منظر دوم، قطع وابستگی به ترمینال صادراتی خارگ است. با ساخت پایانه جاسک ضمن قطع این وابستگی، مسافتی حدود 1000 کیلومتر از جابه جایی نفتکش هایی که می خواهند نفت را تحویل بگیرند، کاسته می شود که این امر خود به جذابیت برای مشتریان ( با توجه به کاهش فاصله) می افزاید.

به گفته موسوی، با ایجاد مجموعه های تولیدی، پالایشگاهی، پتروشیمی و پتروپالایشگاهی و با ایجاد بستری برای سرازیر شدن جمعیت به این مناطق شاهد رونق کار در منطقه مکران خواهیم بود که از دیگر دستاوردهای این پروژه بزرگ ملی است.

1/25629

 
کلمات کليدي
میدان گلخاری، طرح انتقال نفت گوره جاسک، سید شمس الدین موسوی، میدان مارون 1 و 4
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
توانمندی سازندگان ایرانی در ساخت پمپ‌های مورد نیاز صنعت نفت
کرباسیان: حمایت نفت از سازندگان داخلی توقف‌پذیر نیست/ نفت صنعت ملی را تنها نمی‌گذارد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید