شنبه 9 اسفند 1399   13:56:37
16:351399/10/26
توسعه بخش دریایی پایانه صادرات نفت جاسک به زودی آغاز می‌شود

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به روند ساخت خط لوله گوره به جاسک و پایانه صادراتی جاسک، گفت:‌ از چند روز دیگر کار دریا آغاز می‌شود و با احداث هفت کیلومتر خط لوله، گوی شناور اول را نصب می‌کنیم و با این کار ارتباط خشکی و دریا برقرار می‌شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از ایرنا، ​​​​«رضا دهقان» با بیان اینکه پروژه احداث خط لوله انتقال نفت گوره-جاسک در مجموع بیش از ۶۰ درصد پیشرفت دارد، ادامه داد: لوله‌گذاری تقریبا ۶۰۰ کیلیومتر از هزار کیلومتر این خط لوله انجام شده است.
 
وی افزود: نزدیک به ۹۰۰ کیلیومتر از لوله‌ها نیز تولید شده است.
 
دهقان با اشاره به اینکه در ساخت تلمبه‌خانه‌ها نیز پیشرفت عموما خوب است، گفت: به ویژه تلمبه‌خانه‌های اصلی بالای ۶۰ درصد پیشرفت دارند.
 
وی با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم بتوانیم تا آخر سال عملیات اجرایی تمام شود، افزود: بخش دریایی هم پیشرفت خوبی دارد و به زودی گوی شناور برای صادرات نصب می‌شود.
 
معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: تعدادی از پمپ‌هایی اصلی طرح ساخته شده و در بهمن‌ماه برای نصب ارسال می‌شود.
 
وی تعداد شرکت‌های پمپ‌ساز در این طرح را ۳ شرکت عنوان کرد و گفت:‌ دو شرکت در ساخت پمپ جلوتر هستند.
 
دهقان به ساخت پایانه صادراتی در جاسک اشاره کرد و افزود:‌ از چند روز دیگر کار دریا آغاز می‌شود و با احداث ۷ کیلومتر خط لوله، گوی شناور اول را نصب می‌کنیم و با این کار ارتباط خشکی و دریا برقرار می‌شود.
 
وی تاکید کرد: در تلاشیم تا بتوانیم عملیات اجرایی منجر به شروع صادرات را تا پایان سال انجام دهیم.
 
بر اساس این گزارش، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود.
اهم پروژه‌های این طرح ملی را می‌توان به تأمین و احداث یک‌هزار کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ سازگار با نفت ترش، احداث پنج تلمبه‌خانه و سه ایستگاه بین‌راهی خط لوله و برق‌رسانی به آنها، احداث ایستگاه‌های دریافت و ارسال توپک و ترمینال پایانی، احداث مخازن ذخیره‌سازی به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه در منطقه جاسک و احداث تأسیسات دریایی شامل سه گوی شناور، حوضچه آرامش و تأسیسات جانبی آن در سواحل مکران اشاره کرد.
2/30857
کلمات کليدي
پایانه صادرات نفت جاسک
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید