جمعه 7 آذر 1399   12:37:28
17:201399/4/24
راه‌اندازی سامانه پیشرفته کنترلی DCS در کارخانه فروزان

سامانه پیشرفته کنترلی DCS در کارخانه فروزان خشکی منطقه عملیاتی خارک به همت کارشناسان شرکت نفت فلات قاره ایران، راه‌اندازی و پس از ۵۰ سال، جایگزین سامانه نیوماتیک قدیمی این کارخانه شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در این پروژه افزون بر تعویض ۳۵ عدد شیر کنترل، کابل‌اندازی و کابل‌کشی به میزان  ۵ هزار و ۳۰۰ متر، نصب ۶۶ عدد ترانسمیتر و تجهیزات سخت‌افزاری با حدود هزار نفر ساعت انجام شده و مجموع کل کارکرد واحد ابزار دقیق و سامانه کنترل DSC، بالغ بر ۱۶ هزار و ۱۰۰ نفر ساعت در مدت دو سال اجرای پروژه بوده است.

ضرورت تغییر سامانه کنترلی از نیوماتیک به DCS از دهه ۷۰ مطرح شده بود که بررسی‌ها و مطالعات اولیه در آن زمان انجام شده و به دنبال آن با تعریف پروژه در اداره مهندسی و ساختمان ستاد، طراحی و اجرای پروژه از سوی شرکت پیمانکار در دهه ۸۰ انجام شد ولی به دلایل مختلف پس از خرید دستگاه‌ها و شیرهای کنترل از سوی پیمانکار و ورود آنها به منطقه خارک از سال ۸۸ اجرای پروژه و تکمیل آن متوقف شده بود. خوشبختانه با همت همکاران واحد تعمیرات کنترل و ابزار دقیق منطقه و اعلام آمادگی آنها، اجرای پروژه و راه‌اندازی سیستم کنترل جدید از سال ۹۷ آغاز شد. در دو سال گذشته نیز با انتقال تجهیزات از انبار به سایت و نصب پانل‌های کنترل در سوییچ‌روم اتاق کنترل جدید، تعویض شیرهای کنترل، کابل‌اندازی و نصب ادوات مربوطه و کدنویسی و برنامه‌نویسی سامانه کنترل از سوی همکاران پرتلاش و خلاق واحد تعمیرات ابزار دقیق منطقه این پروژه ادامه داشت.

کارکنان واحدهای تعمیرات ابزار دقیق، تعمیرات عمومی (مکانیک و جوشکار) تعمیرات برق، تعمیرات ساختمانی، مهندسی بهره‌برداری و به‌ویژه بهره‌برداری کارخانه فروزان و ابوذر خشکی در تهیه برنامه کنترلی و پیاده‌سازی آن و برنامه‌ریزی طرح‌ها در کنترل پروژه، تدارکات و عملیات کالای منطقه در تامین کسری اقلام مورد نیاز پروژه و دیگر واحدهای پشتیبانی منطقه در اجرای این پروژه همکاری موثر داشتند و در نهایت سامانه پیشرفته کنترلی DCS کارخانه فروزان منطقه خارک با موفقیت کامل به بهره‌برداری رسید.

2/29477

منبع: روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران


کلمات کليدي
شرکت نفت فلات قاره ایران، منطقه عملیاتی خارگ، خارک
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
سکوی مسکونی جدید میدان مشترک فروزان نصب شد
توجه به پدافند غیرعامل از ضرورت‌های جزیره خارک است
پیشرفت پروژه نوسازی سکوهای درود به ۸۰ درصد رسید
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید