پنجشنبه 1 آبان 1399   18:35:45
14:101399/6/11
برای نخستین بار در ایران انجام شد:طراحي و ساخت كمپوند رزوه لوله حفاري/ لوله وزنه پیشرفته

یکی از پژوهشگران شرکت ملی حفاری ایران برای نخستین بار در کشور موفق به طراحي و ساخت كمپوند رزوه لوله حفاري/ لوله وزنه شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، اصغر صادق آبادی؛ رئیس مهندسی کالای مواد شیمیایی مدیریت امور مهندسی ملی حفاری، گفت: تولید كمپوند رزوه لوله حفاري تا پیش از این در انحصار شرکت های خارجی قرار داشت و با این موفقیت ایران در ردیف کشورهای دارای توانایی ساخت این ماده کاربردی در صنعت حفاری جهان قرار گرفت.

وی افزود: این ماده در حفاری چاه های نفت و گاز بسیار اهمیت دارد به طوری که حفاری مخازن هیدروکربوری بدون استفاده از آن در عمل امکان پذیر نیست.

صادق آبادی اظهار کرد: به دليل اعمال محدودیت ها و قيمت های غير واقعي، وارد كردن دوپ و يا فناوري آن از سازندگان اصلي غير ممكن بود و با توجه به نياز مبرم،  شرايط سخت حفاري در ميادين نفتی و گازی ايران، پروژه طراحي، فرمولاسيون و ساخت دو نوع دوپ حفاري پیشرفته  شامل دوپ حفاري مخصوص شرايط سخت ميادين ايران و دوپ حفاري سازگار با محيط زيست در دستور کار قرار گرفت.

طراح و مبتکر تولید این ماده با بیان اینکه سالانه حجم بالايي از منابع مالي به دليل بروز آسيب هاي ناشي از عدم استفاده از دوپ حفاري مناسب هدر مي رود، اظهار کرد:عدم استفاده از كمپوند مخصوص لوله هاي حفاري/ لوله هاي وزنه سبب جوش سرد، خوردگي، شكستگي رزوه ها، Galinig و در نهايت غیر قابل استفاده شدن لوله هاي حفاري در بخش رزوه ( Pin و Box) مي شود.

وی گفت: به دلیل نیاز، تحقیق، پژوهش و امکان سنجی ساخت آن با دانش بومی و سازنده ایرانی از چند سال پیش شروع شد و منجر به ساخت نمونه آزمایشی و تولید تجاری شد و در اختیار ناوگان حفاری کشور قرار گرفت.

صادق آبادی افزود: در طراحي و ساخت اين كمپوند ها از فناوري نانو استفاده شده و عاری از فلزات و مواد آسيب رساننده به نفرات و محيط زيست است و در شرايط سخت کار و با انواع سيالات حفاري قابليت استفاده دارد.

رئیس مهندسی کالای مواد شیمیایی مدیریت امور مهندسی شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: اين مواد از وارد آمدن گشتاور بيش از حد كه باعث آسيب به رزوه لوله ها و اتصالات و شل شوندگي اتصالات، پیشگیری و استفاده از آن باعث كاهش تمركز تنش، كنترل گشتاور، حفاظت در برابر ساييدگي و خوردگي، سرعت در عمليات، كاهش انتظارات و آسيب به تجهيزات، افزايش ايمني و  راندمان کار و صرفه جويي در وقت و هزينه خواهد شد.

صادق آبادی گفت: با انجام اين پروژه دستيابي به افزايش عمر اتصالات لوله هاي حفاري و وزنه،  شتاب بخشی در عمليات بالابری، خود كفايي و اشتغالزايي در صنعت حفاري کشور فراهم می شود.

این پژوهشگر افزود: پس  از توليد، نمونه ها براي چندين آزمايشگاه مرجع به صورت جداگانه جهت تست ارسال شد و با كمال افتخار نتايج فني از نمونه هاي خارجی برتر بود و سپس توليد انبوه صورت گرفت و در عمل کشور از واردات آن بی نیاز شد.

وی اظهار کرد: مصرف صنعت حفاري كشور سالانه بيش از 30 تن است و به دليل بالا بودن كيفيت دوپ هاي طراحي شده، مصرف آن به حدود نصف كاهش یافته و در وضعيت اقتصادي صرفه جويي قابل توجهی در زمينه خريد دوپ هاي حفاري و حفاظت از تجهيزات و محیط زیست صورت پذيرفت.

1/30166


 

منبع: روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران


کلمات کليدي
طراحي و ساخت كمپوند رزوه لوله حفاري، لوله وزنه پیشرفته، اصغر صادق آبادی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
کانون‌های گرد و خاک با ساخت ماده هیبریدی مهار می‌شود
سیمان کامپوزیتی مخصوص حفاری چاه‎های نفت و گاز تولید شد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید