پنجشنبه 1 آبان 1399   18:45:51
12:071399/6/23
صرفه اقتصادی ۶۰ میلیارد ریالی در منطقه عملیاتی سراجه قم

آرایش شیرهای کاهنده تسهیلات سرچاهی با هدف ساده‌سازي و تسهيل در بهره برداری چاه‌های شماره ۳ و ۵ در واحد منطقه عملیاتی سراجه قم به صورت سری طراحي و اجرا شد که صرفه اقتصادی حاصل از این عملیات بیش از ۶۰ میلیارد ریال برآورد شده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رئیس منطقه عملیاتی سراجه قم با اعلام این خبر گفت: پیشنهاد طرح سری کردن شیرهای کاهنده به منظور تسهيل در بهره‌برداري با تایید مهندسی نفت و امور مهندسي مدیریت مهندسی ساختمان نفت مناطق مرکزی ایران در چاه های شماره ۳ و ۵ با موفقیت انجام شد. با این اقدام افزون بر تسهیل در بهره‌برداری از چاه‌های یاد شده، موجب تغییر سريع در حجم گاز تولیدی روزانه، بدون خوردگي در مسيرهاي مرده حذف شده می‌ شود.

سید محمدحسن سلیمانی درباره مزایای اقتصادي تغییر آرایش در شیرهای کاهنده اظهار کرد: حذف 6 دستگاه شیر جانبی در اندازه های ۱/۱۶-۷ و ۹ اینچ ای‌پی‌آی ۵۰۰۰ و همچنین تعداد 12 عدد فلنج، تعدادي زانویی و سه‌راهی از جمله این مزایاست.

به گفته وی، پیش‌تر نیز در چاه‌های شماره ۸ و ۱۰ بهره‌برداری سراجه قم این تغییر آرایش انجام شده بود.

رئیس منطقه عملیاتی سراجه قم با بیان اینکه در اجراي این پروژه از توان فني و عملياتي ستاد تهران و منطقه بهره برداري سراجه قم استفاده شد، ضمن قدردانی از مشارکت و همکاری ادارات مهندسي نفت، امور مهندسي مديريت مهندسي و ساختمان و به ويژه همكاران منطقه عملیاتی سراجه گفت: سود و صرفه اقتصادی حاصل از این عملیات بیش از ۶۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

منطقه عملیاتی سراجه قم از مناطق عملياتي شركت نفت مناطق مركزي ايران است كه با ذخيره سازي گاز در مخزن طبيعي سراجه به منظور تامين پايدار سوخت زمستاني و تقويت شبكه سراسري انتقال گاز بسيار حايز اهميت است.

1/25215

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران


کلمات کليدي
منطقه سراجه قم، شیرهای کاهنده تسهیلات سر چاهی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید