شنبه 9 اسفند 1399   12:34:07
17:241399/10/30
جمع‌آوری روزانه ۶۷۲ میلیون فوت مكعب گاز مشعل در مناطق نفت‌خیز جنوب

شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در راستای طرح خاموشی مشعل‌های گازسوز (فلر) در همکاری با شرکت‌های بخش خصوصی افزون بر ۶۷۲ میلیون فوت مکعب گاز در روز را جمع آوری می‌کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با گرامیداشت روز ملی هوای پاک گفت: در انجام طرح‌های زیست محیطی در جهت حفاظت از اکوسیستم آب، خاک و هوا، مناطق نفتخیز جنوب در چند سال اخیر ورود بخش خصوصی به موضوع طرح خاموشی فلرها را محقق و در دستور کار قرار داده است.

به گفته محمدرضا نادری، در ارتباط با موضوع خاموشی فلرها، پروژه‌های متعددی تعریف و به اجرا گذاشته شده است که از میان آنها می‌توان به جمع آوری روزانه 35.5 میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت واحد بهره‌برداری پارسی کلاستر، ۲۲ میلیون فوت مکعب گاز مارون و ۱۲ میلیون فوت مکعب گاز مارون 3 اشاره کرد؛ این حالی است که پروژه جمع‌آوری گازهای فلر واحد بهره‌برداری منصوری نیز  به میزان ۱۰ میلیون فوت مکعب در روز در روزهای پیش رو اجرایی می‌شود.

وی اظهار کرد: جمع‌آوری روزانه  ۵۹۳ میلیون فوت مکعب گاز در روز از واحدهای آغاجاری و گچساران برای تامین بخشی از خوراک پالایشگاه بیدبلند–۲ از دیگر پروژه‌های مهم طرح خاموشی مشعل‌ها است که هم اکنون از سوی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در مرحله اجرا قراردارد. افزون بر این، پتروشیمی مارون نیز اجرای پروژه جمع آوری ۲۴۹ میلیون فوت مکعب گاز در روز را در دست اجرا دارد.

نادری افزود: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تلاش کرده تا در راستای تحقق وظایف خود در زمینه حفاظت از محیط زیست، طرح مشعل‌های بدون دود را با انجام پروژه بهسازی مشعل‌ها دنبال کند که در این زمینه با اتخاذ راهکارهای، این پروژه  در واحدهای  ۲ و ۳ کلان شهر اهواز اجرا و موجب کاهش هیدروکربن‌ها و ذرات دوده می‌شود و به موازات آن پروژه‌های دیگری نیز در دست پیگیری و اجرا است.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری میانگین ۸۵ درصد گازهای همراه در سطح مناطق نفتخیز جنوب جمع آوری و مورد استفاده بهینه قرار گرفته است، اظهار کرد: به هنگام تعمیر چاه‌ها همواره به اجبار مقداری نفت به گودال‌های سوخت انتقال و نفت سوزی صورت می‌گرفت که تبعات زیست‌محیطی به همراه داشت اما در بیش از یک دهه گذشته با طراحی و ساخت دستگاه‌های فرآورش سیار نفت (MOT)  و تفکیک‌گر سیار (MOS) در عمل بحث نفت‌سوزی منتفی و نفت جریانی در هنگام تعمیر چاه‌ها جمع‌آوری و پس از فرآورش به مبادی مصرف انتقال می‌یابد.

نادری گفت: در زمینه جمع‌آوری پساب‌های واحدهای نمکزدایی نیز که در گذشته به حوضچه‌ها انتقال می‌یافت، سال‌ها است که با حفر چاه‌های دفعی و تزریق پساب به عمق زمین تزریق و این مورد نیز برطرف و خیلی از حوضچه‌ها سابق به فضای سبز تبدیل شده است و در بحث پسماندها خاصه کنده‌های حفاری نیز تمهیداتی اندیشیده شده که این کنده‌ها دفن و پروسه استفاده از آنها به طرق علمی نیز در برنامه است.

رئیس HSE شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در مورد فعالیت های این شرکت در حوزه توسعه فضای سبز پیرامون تاسیسات و واحدهای سازمانی گفت: در حالی که نُرم استاندارد فضای سبز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست  ۱۰ درصد مساحت تاسیسات است در این شرکت ۴۰ درصد یعنی چهار برابر میزان معمول فضای مشجر داریم که در تلطيف هوا، کاهش آلاینده‌ها، ایجاد اکسیژن و زیبایی محیط بسیار با اهمیت است.

وی همیاری با شهرداری اهواز در خصوص دفن بهداشتی زباله‌ها با اختصاص خودرو  از سوی این شرکت را در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی در زمینه حفاظت از محیط زیست عنوان و یاد آور شد: شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اداره کل محیط زیست استان خوزستان و سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه پایش روزانه هوا همکاری موثر و مستمر دارد.

نادری در ادامه برگزاری همایش با همکاری یکی از اساتید دانشگاه و با حضور حدود ۵۰۰ نفر با استفاده از بستر فضای مجازی و همچنین مسابقه نقاشی کودکان به این مناسبت را از برنامه های این شرکت به مناسبت ۲۹ دی روز هوای پاک عنوان کرد.

1/25658

منبع: روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب


کلمات کليدي
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، جمع ‎آوری گازهای مشعل، فلر
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
تأمین روزانه ۲ میلیارد فوت مكعب خوراک پالایشگاه گاز بیدبلند توسط مناطق نفت‌خیز ‏جنوب
آغاز عملیات تحت‌الارضی بسته قراردادی سیاهمکان در قالب طرح ۲۸ مخزن
آمادگی مناطق نفت‌خیز جنوب برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید