سه‌شنبه 31 فروردین 1400   07:54:23
14:201399/11/20
از سوی کارشناسان نفت و گاز مارون انجام شد:ارائه راهکار برای رفع چالش‌های اصلی پمپ‌های تزریق پساب

کارشناسان شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با پرورش یک ایده پژوهشی نوین، موفق به ارائه راهکار برای رفع نواقص و چالش های اصلی پمپ های تزریق پساب واحد های نمکزدایی شدند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، کارکنان نگهداری و تعمیرات شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با پرورش یک ایده پژوهشی نوین، راهکارهایی را برای رفع  نواقص و چالش های اصلی پمپ های تزریق پساب واحدهای نمکزدایی ارائه دادند و موفق شدند نگرانی های موجود در خصوص ریسک عملیاتی و زیست محیطی منتج از نقص این پمپ ها را به حداقل برسانند.   

ناصر سروستانی، حسین رضایی و محمد بهداروند از کارکنان اداره نگهداری و تعمیرات شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با پشتوانه فنی و پژوهشی،  بررسی اساسی ترین چالش های پمپ های تزریق پساب را در دستور کار قرار دادند.

اصلاح فرایند نمکزدایی برای سازگارشدن با پمپ های موجود و نشان دادن نقاط قوت و ضعف مخازن پساب (Disposal Tanks)، از جمله رویکرد اصلی این سه پژوهشگر بوده است. افزون بر این، تعیین پمپ های کمکی روزآمد و قدرتمند برای بهبود فرآیند در نمکزدایی که در نهایت موجبات رسیدن به بالاترین راندمان در تولید پایدار را فراهم می آورد، از دیگر اهداف این پژوهش بوده است.

مطالعه استانداردهای مختلف طراحی، انتخاب، بازرسی و راه اندازی پمپ های سانتریفیوژ و همچنین گذراندن دوره های پیشرفته طراحی، انتخاب، مدارک قرارداد، بالانس، هم محوری و آنالیز ارتعاشات به صورت مستمر از سوی این تیم انجام شده است.

ارائه یک خروجی منسجم در رابطه با بررسی جامع مشکلات پمپ های سانداین با مطالعه موردی بر روی واحدهای نمکزدایی بخش غرب شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون و تحلیل مدار پمپ های تزریق پساب به کمک مدل نرم افزاری قدرتمند AFT را می توان از نقاط قوت این کار پژوهشی برشمرد. این اقدام توانسته با ارائه نتایج مطابق با شرایط میدانی در جهت مدلسازی دقیق مدار برای تحلیل وضعیت عملکردی پمپ، تست و ارزیابی تغییرات در مدل قبل از اجرا در سایت، آزمون شیوه های مختلف بهره برداری پمپ و مشاهده تاثیر آن از نقطه نظر دینامیک جریان، گامی موثر بردارد.

گفتنی است، AFT که از  نرم افزارهای قدرتمند در زمینه شبیه سازی دینامیک سیالات است، برای نخستین بار در سطح شرکت ملی نفت ایران برای انجام پژوهش بر پمپ های اینچنینی مورد استفاده قرار گرفته است.

1/25775

منبع: روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون


کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید