جمعه 7 آذر 1399   12:29:48
14:201399/4/17
ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه‌ها از طریق تأسیسات مناطق نفت‌خیز جنوب

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید از اجرای طرح مدیریت یکپارچه میعانات گازی پارس جنوبی و ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه ها از طریق تأسیسات مناطق نفت خیز جنوب خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فرخ علیخانی با بیان اینکه مدیریت یکپارچه میعانات گازی پارس جنوبی به منظور پایداری تولید گاز و تحقق تعهدات شرکت ملی نفت ایران به اجرا درآمده است، اظهار کرد: میعانات گازی پارس جنوبی برای مصرف پالایشگاه های داخلی و پتروشیمی ها توزیع می شود ولی با توجه به حجم تولیدات آنها مازاد میعانات را باید مدیریت می کردیم که یکی از گزینه ها ترکیب آن با نفت خام و تولید نفت سنتزی برای خوراک پالایشگاه ها به خصوص پالایشگاه اصفهان بود.

وی افزود: به منظور تولید نفت سنتزی، طی یک ماه گذشته نشست های مشترکی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت پالایش و پخش تشکیل شد و ترکیب نوع نفتی که قرار بود خوراک پالایشگاه ها شود مشخص شد. در بخش اجرا نیز تیمی متشکل از نظارت بر تولید و امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت نفت فلات قاره تشکیل شد و کار اجرا را به عهده گرفتند که مقرر شد سنتز نفت در منطقه بهرگان انجام شده و از طریق خطوط لوله مناطق نفت خیز جنوب به پالایشگاه اصفهان ارسال شود.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید با بیان اینکه این کار بزرگ در کمتر از یک ماه انجام شد، گفت: هم اکنون به یک شرایط پایداری رسیده ایم و در نظر داریم چنین اقدامی را برای پالایشگاه آبادان انجام دهیم.

وی افزود: در بازدید میدانی از زیرساخت ها و پتانسیل های مناطق نفت خیز جنوب مشخص شد که امکان ارسال نفت سنتزی برای آبادان هم فراهم است که قرار است در مدت کوتاهی به انجام برسد.

محمدی: می‌توانیم ظرفیت دریافت و ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه‌ها را افزایش دهیم

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز در این باره اظهار کرد: بعد از طرح موضوع امکان سنجی ارسال نفت سنتزی از طریق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به سمت مقاصد پالایشگاهی در ستاد مناطق نفتخیز جنوب و شرکت های بهره برداری نفت و گاز آغاجاری و گچساران گروه های کاری تشکیل و بازدیدهای میدانی و مطالعات لازم انجام شد.

احمد محمدی گفت: به واسطه زیرساخت ها و شبکه گسترده ای از خطوط لوله جریانی به پالایشگاه ها در مناطق نفت خیز جنوب و با دانش و تلاش شبانه روزی همکاران ما، این طرح مهم در بازه زمانی کوتاه نهایی شد.

وی تصریح کرد: با هم افزایی بین گروه های کاری مناطق نفت خیز جنوب و معاونت تولید شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت فلات قاره، این کار به سرعت به سرانجام رسید و اکنون در شرایطی هستیم که می‌توانیم ظرفیت دریافت و ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه ها را افزایش دهیم.

بر اساس این گزارش، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید به همراه مدیرعامل و تعدادی از مدیران شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با هدف بررسی ظرفیت های مناطق نفت خیز جنوب در زمینه ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه های کشور از برخی تاسیسات از جمله تلمبه خانه امیدیه و تلمبه خانه مایل 40 ماهشهر بازدید به عمل آورد.

1/21521

منبع: روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب


کلمات کليدي
فرخ علیخانی، نفت سنتزی، میعانات گازی، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
آمادگی مناطق نفت‌خیز جنوب برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی
آخرین پروژه طرح توسعه ۲۸ مخزن به مناقصه رفت
بهره‌گیری نفت از ظرفیت‌های حوزه مسئولیت اجتماعی برای خدمت‌ به مردم
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید