سه‌شنبه 31 فروردین 1400   08:00:06
10:261399/12/6
توضیحات شرکت ملی نفت ایران درباره بومي‌سازی پمپ‌های درون‌چاهی

شرکت ملی نفت ایران در واکنش به گزارشی با عنوان «آخرين وضعيت بومي سازي پمپ هاي درون چاهي/ برزيل و نروژ چطور از سازندگان حمايت مي كنند؟» در خبرگزاری فارس توضیحاتی منتشر کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی NIOC، شرکت ملی نفت ایران در واکنش به گزارشی که با عنوان «آخرين وضعيت بومي سازي پمپ هاي درون چاهي/ برزيل و نروژ چطور از سازندگان حمايت مي كنند؟» منتشر شد، ضمن رد مطالب عنوان‌شده، توضیحاتی به شرح زیر برای تنویر افکار عمومی ارائه داد:

1- شرکت ملی نفت ایران در سال 1390 به منظور بررسی امکان  بومی سازی پمپ های درون چاهی (ESP) به روش مهندسی معکوس، تعدادی تجهیزات مستعمل در اختیار سازندگان توانمند داخلی این حوزه قرارداد. پس از بررسی های فني انجام شده توسط این شرکت ها، اعلام شد که به دلیل تنوع پمپ های مورد استفاده در چاه های نفت و نیز تکنولوژی بالای این تجهیزات، امکان بومی سازی به روش مهندسی معکوس وجود ندارد. با همین استدلال در زمان برگزاری مناقصه ساخت پمپ های درون چاهی در قالب پروژه های دهگانه وزارت نفت، حضور شرکت خارجی دارای تکنولوژی در کنار شرکت های ایرانی الزامی شد. پس از تعیین برنده مناقصه ذکر شده و با تشدید محدودیت های بین المللی ایجاد شده برای صنعت نفت کشور، شرکت خارجی از حضور در این پروژه امتناع ورزید. شرکت ملی نفت ایران با هدف استفاده حداكثري از توان شرکت های داخلی، با انجام پروژه با مشارکت برنده مناقصه وشرکت فناوران پارسیان موافقت کرد كه عليرغم مساعدت هاي انجام شده توسط شركت ملي نفت، مشاركت تداوم نيافت.

2- به منظور انتقال فناوري و بومي سازي پمپ هاي درون چاهي با حمایت عملی شرکت ملي نفت ايران، کارگاه تعمیراتی شرکت فناوران پارسیان راه اندازي و با انعقاد قرارداد تعمیرات پمپ های مستعمل با شركت نفت فلات قاره ايران عملیاتی شد و پس از صرف زمان بسیار در نصب تجهیزات تعمیر و تکمیل تجهیزات تست، اقلامی که در این کارگاه تعمیر می شوند، در چاه های شرکت مورد استفاده قرارگرفته است. همانگونه که در گزارش آن شركت اشاره شده، تاکنون بیش از 250 هزار فوت (حدود 76 هزار متر ) کابل درون چاهی براي تعمیر به آن کارگاه ارسال و صرفه جويي ارزي قابل توجهي انجام شده است و خود گواه روشني بر حمايت شركت نفت از سازندگان داخلي  و اثربخش بودن برنامه هاي راهبردي وزارت نفت در استفاده از توان داخلي است.

3- با توجه به سياست ابلاغي وزارت نفت در ساخت داخل گروه هاي مهم كالايي و نقشه راه تدوين شده براي فراهم شدن زيرساخت ها ي لازم  براي دستيابي به تكنولوژي پيشرفته ساخت داخل پمپ هاي درون چاهي، به منظور كمك به پيشبرد ساخت داخل، شرکت های نفتی وپیمانکاران پروژه ها ملزم به استفاده از تجهیزات ساخت داخل در قالب لیست ممنوعیت واردات اقلام ساخته شده گرديدند و اين ليست بعنوان پیوست تمام قراردادهای توسعه میادین EPD/EPC قرار گرفته است و تاکنون گزارشی مبنی برخرید خارج اقلامی که در این لیست قراردارند، ارائه نشده است.

4- چنانكه در متن گزارش آمده است با تاكيد مقام عالي وزارت نفت طي يكسال اخير پروژه ساخت داخل پمپ هاي درون چاهي بطور جدي در حال پيگيري است و اقدامات خوبي صورت گرفته و اميدواريم بزودي شاهد موفقيت نهايي پروژه باشيم. بديهي است مطابق برنامه تعريف شده و مقررات قانوني به محض حصول نتيجه نهايي از فرايند ساخت داخل پمپ هاي درون چاهی، هماهنگي لازم با وزارت صمت براي درج اين اقلام در لیست ممنوعیت واردات صورت خواهد گرفت و برگ زرين ديگري بر افتخارات وزارت نفت در خدمت به جامعه اسلامي افزوده خواهد شد.
      
 2/31095                        
کلمات کليدي
جوابیه ، بومي‌ سازی پمپ‌ های درون‌ چاهی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می‌کند
توضیحات شرکت ملی نفت ایران درباره طرح ملی انتقال نفت گوره-جاسک
توضیحات شرکت ملی نفت ایران درباره بومی‌سازی شيرهای كنترلی در صنعت نفت
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید