چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400   08:38:34
10:551399/11/21
تحلیل موسسه حاکمیت منابع طبیعی از آینده سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز

شرکت های ملی نفت (NOC) در یک دهه آینده، مبالغی هنگفت به میزان دست کم 400 میلیارد دلار برای انجام پروژه های نفت و گاز سرمایه گذاری می کنند و این در حالیست که ممکن است تنها با برآورده نشدن اهداف معاهده آب و هوایی و اقلیمی پاریس، سرمایه گذاری پرخطری در انتظارشان باشد.


به گزارش رویترز، موسسه حاکمیت منابع طبیعی (NRGI) در جدیدترین گزارش خود با عنوان "سرمایه گذاری پرخطر" اعلام کرد که برآوردهای اخیر حاکی از آن است که شرکت های ملی نفت می توانند طی 10 سال آینده، 1/9 تریلیون دلار در پروژه های نفتی و گازی سرمایه گذاری کنند اما باید گفت که یک پنجم این میزان به هدر می رود مگر این که بهای نفت خام بیش از 40 دلار به ازای هر بشکه باقی بماند.

شرکت های بزرگ نفتی همچون بریتیش پترولیوم، توتال و رویال – داچ شل در حال حاضر قیمت نفت را در طولانی مدت کاهش داده و در محدوده 50 تا 60 دلار تخمین زده اند در حالی که برخی از تحلیگران با توجه به سناریوی انتقال انرژی، حتی میزان کمتری را برای بهای نفت در نظر گرفته اند.

بر اساس این گزارش، نتیجه می تواند به شرایط نابرابر دامن بزند زیرا بودجه هایی که می توانستند برای اهدافی همچون مراقبت هابی بهداشتی، آموزش یا متنوع سازی اقتصادی صرف شوند، اما در عوض با یک بحران اقتصادی مواجه می شوند. بسیاری از شرکت های ملی نفت در کشورهایی قرار دارند که هر کدام حدود 280 میلیون نفر در شرایط زیر خط فقر زندگی می کنند.

در گزارش موسسه حاکمیت منابع طبیعی اشاره شده است که تولیدکنندگان در خاورمیانه همچون عربستان سعودی کمتر از سایرین به طورمثال کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین متاثر خواهند شد و این کشورها لطماتی به مراتب بزرگ تری را تجربه خواهند کرد.

در حال حاضر موضوع بدهی های سنگین برای دو شرکت "پمکس" مکزیک و "سونانگول" آنگولا مشکل ساز شده است. مسئله پیچیده در این جا، نگاه توسعه طلبانه حاکم در بسیاری از شرکت های ملی نفت همراه با عدم شفافیت است. در این گزارش آمده است که به طور متوسط از هر 4 دلار درآمد حاصله، تنها یک دلار به خزانه دولت باز می گردد.

بر پایه اعلام NRGI، این موضوع در خصوص شرکت های "سوکار" آذربایجان و NNPC نیجریه، بسیار نگران کننده است. اگر انتقال انرژی جهانی به سرعت پیش رود، تقریبا نیمی از سرمایه گذاری NNPC در پروژه های آتی نفتی ممکن است به زیان کامل تبدیل شود. سایر کشورهایی که می بایست سرمایه گذاری در آن ها مورد بررسی قرار گیرد شامل الجزایر، چین، روسیه، هند، موزامبیک، ونزوئلا، کلمبیا و سورینام هستند.

8/31022
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید