سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1400   18:30:18
10:281399/12/18
برای نخستین بار پس از آغاز پاندمی کروناقیمت نفت خام برنت از مرز ۷۰ دلار گذشت

برای نخستین بار از زمان شروع پاندمی ویروس کرونا، قیمت نفت خام برنت در ساعات ابتدایی امروز (دوشنبه 18 اسفند) در بازار بورس آسیای بالغ بر 70 دلار به ازای هر بشکه معامله شد.


خبرگزاری رویترز نوشت: در پی گزارش‌های مخابره شده در خصوص حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، قیمت نفت خام برنت در ساعت‌های اولیه معاملات امروز برای نخستین بار از زمان شیوع ویروس کرونا مرز ۷۰ دلار برای هر بشکه را پشت سر گذاشت و قیمت نفت خام شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا بالاترین سطح دو سال اخیر را تجربه کرد.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال برای تحویل در ماه مه در ساعت‌های اولیه معاملات امروز بازار آسیا به ۷۱ دلار و ۳۸ سنت به ازای هر بشکه رسید که بالاترین سطح از هشتم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۹ دی‌ماه) به شمار می‌آید.

قیمت نفت خام شاخص دبلیوتی‌آی برای تحویل در ماه آوریل با یک دلار و ۶۰ سنت (۲.۴ درصد) به ۶۷ دلار و ۶۹ سنت به ازای هر بشکه رسید که بالاترین سطح از اکتبر سال ۲۰۱۸ است.

سهم‌های آسیایی نیز پس از تصویب لایحه بسته تشویقی ۱.۹ تریلیون دلاری از سوی سنای آمریکا افزایش یافت، در حالی که داده‌های اقتصادی مثبت ایالات متحده آمریکا و چین به‌خوبی نشان از روند احیای اقتصاد جهانی دارند.

تحلیلگران مؤسسه آی‌ان‌جی (ING) در گزارشی با اشاره به اینکه حمله به تأسیسات نفتی عربستان پس از وقوع اتفاقی مشابه در جده در چهارم مارس (۱۴ اسفندماه) دومین حمله به تأسیسات این کشور نفت‌خیز به شمار می‌آید، اعلام کردند: در کوتاه‌مدت می‌توان شاهد روند افزایشی بیشتری در بازار بود، به‌ویژه که احتمال دارد با توجه به افزایش شمار چنین حمله‌هایی بازار اکنون باید به نوعی برای حق بیمه ریسک قیمت‌گذاری کند.

پس از آنکه کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به ائتلاف اوپک پلاس تصمیم گرفتند توافق کاهش تولید را در ماه آوریل تا حد زیادی بدون تغییر حفظ کنند، قیمت‌های دو شاخص نفتی برنت و دبلیوتی‌آی برای چهارمین روز معاملاتی با افزایش روبه‌رو بوده است.

با وجود سرعت بالای افزایش قیمت‌های نفت خام، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی درباره روند بهبود تقاضا اظهار تردید کرده است.

شرکت خدمات حفاری بیکر هیوز روز جمعه (۱۵ اسفندماه) اعلام کرد که  قیمت‌های بالای نفت خام، شرکت‌های انرژی ایالات متحده آمریکا را برای دومین هفته پیاپی به افزایش دکل‌های حفاری نفت و گاز ترغیب کرده است.

22494/8
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید