دوشنبه 5 اسفند 1398   18:07:11
فازهای 15 و 16 پارس جنوبی در یک نگاه

رکن الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پس از افتتاح رسمی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی توسط رییس جمهوری، در یادداشتی درباره این پروژه ملی توضیحاتی ارائه کرده است که در ادامه می خوانید.


«عملیات اجرایی طرح فازهای 15 و 16 پارس جنوبی که 21 دی ماه 1394 به صورت رسمی توسط رئیس جمهور محترم افتتاح گردید، طی قراردادی در پایان سال 1385 بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی از شرکت های سپانیر - تاسیسات دریایی- ایزوایکو و صف آغاز شد. پالایشگاه در زمینی به مساحت 165 هکتار در منطقه عسلویه احداث شده است. آبگیر پالایشگاه دارای ظرفیت 40 هزار متر مکعب آب در ساعت است که علاوه بر تامین آب مورد نیاز خود آب پالایشگاه های طرح فازهای 17, 18 , 20و21 را نیز تامین می نماید. این پالایشگاه دارای چهار ردیف شیرین سازی هر یک به ظرفیت 14 میلیون متر مکعب است و در مجموع پس از شیرین‌سازی روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین برای مصارف خانگی – صنعتی, تجاری و صادراتی را تولید می‎نماید. تولید روزانه 2750 تن اتان جهت تامین نیاز مجتمع های پتروشیمی, تولید روزانه 2900 تن LPG (گاز مایع) به منظور تولید پروپان و بوتان با گرید صادراتی (با 4 مخزن LPG دو مخزن هر یک به ظرفیت 35 هزار متر مکعب برای ذخیره بوتان و دو مخزن به ظرفیت هر یک 45 هزار متر مکعب برای ذخیره پروپان) از دیگر محصولات این پالایشگاه می‎باشد.

 علاوه بر این, این پالایشگاه دارای دو ردیف تثبیت میعانات گازی (کاندنسیت) با ظرفیت تولید روزانه 77 هزار بشکه میعانات گازی و ظرفیت ذخیره سازی 240 هزار متر مکعب شامل 4 مخزن و هر مخزن به ظرفیت 400 هزار بشکه است. روزانه 400 تن گوگرد نیز در این پالایشگاه جهت صادرات تولید می‎شود. محصولات فوق از دریافت روزانه 56 میلیون متر مکعب گاز غنی از بلوک مخزنی فازهای 15 و 16 در منتهی الیه  میدان گازی پارس جنوبی به دست می آید. از این حیث این پالایشگاه دارای متنوع‎ترین تولیدات گازی است.

 به منظور تامین خوراک مورد نیاز این پالایشگاه دو سکوی دریایی هر کدام به ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب در بخش فراساحل نصب شده است, هرکدام این سکوها دارای یازده حلقه چاه حفاری شده با عمق متوسط 4200 متر و در مجموع 22 حلقه چاه می باشد.

تولیدات این چاه ها از طریق دو رشته خط لوله 32 اینچ جمعاً به طول 230 کیلومتر از سکوهای دریایی مربوط به تاسیسات بخش خشکی منتقل می‎شود, علاوه بر این، دو رشته خط لوله 4 اینچ دریایی جهت انتقال گلایکل (جهت جلوگیری از یخ‌زدگی و خوردگی داخلی لوله) جمعاً به طول 230 کیلومتر در کنار خط لوله اصلی نصب شده است.
 

محدوده بلوک مخزنی تامین کننده گاز پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی در آخرین نقطه مرزی این میدان مشترک با کشور قطر قرار دارد.

تولیدات این فازها, برداشت ازمیدان مشترک پارس جنوبی را از 370 میلیون متر مکعب در روز به 420 میلیون متر مکعب رسانده است, یعنی در مجموع ظرفیت تولید از این میدان را 13.5 درصد افزایش داده است.

برای راه اندازی فاز 15 و 16 پارس جنوبی که از تیرماه سال 1385 شروع شده بود در مجموع 113 ماه زمان و 5 میلیارد و 500 میلیون دلار هزینه مستقیم سرمایه گذاری و حدود نیم میلیارد دلار هزینه های غیر مستقیم صرف شده است؛ ارزش محصولات این فازها با قیمت نفت بشکه‎ای 50 دلار, حدود 3 میلیارد دلار در سال برآورد می‎شود. طی 28 ماه فعالیت دولت یازدهم 700 میلیون دلار برای تکمیل, پیش راه اندازی و راه اندازی این پروژه هزینه شده است و در این مدت 45 میلیون نفر ساعت کار از کل نیروی انسانی صرف شده است.

در فاز 15 و 16 پارس جنوبی کار مهندسی توسط شرکت های ایرانی صورت گرفته و بخش های ساخت, نصب و راه اندازی پروژه کاملاً با راهبری مدیران و مهندسان ایرانی اجرا شده است.

در مجموع نزدیک به هفتاد درصد از کل پروژه در ایران انجام گرفته است که این مقدار نیز تاکنون بالاترین میزان استفاده از توانمندی داخلی در ساخت تاسیسات پالایشگاهی پارس جنوبی می‎باشد.»

کلمات کليدي
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، فازهای 15 و 16 پارس جنوبی، رکن الدین جوادی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
پیام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
رئيس دفتر مديرعامل شركت ملي نفت ايران منصوب شد
وزیر نفت در پیامی از خدمات علی کاردر قدردانی کرد
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید