دوشنبه 5 اسفند 1398   18:57:11
پارس جنوبی راهکارهای عملی و اجرایی از دریچه اقتصاد مقاومتی

با گذشت دوسال از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و همچنین نامگذاری سال 1395 از سوی ایشان به‌عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» یادآوری این نکته مهم است که کشورمان در دوران پس از تحریم نیازمند تحکیم پایه‌های اقتصادی و زیربنایی خود بوده که در مقابل تکان‌های بین‌المللی و تنش‌های احتمالی آتی با آسیب کمتری مواجه می‌شود.


میدان عظیم گازی پارس جنوبی با ظرفیت‌های گوناگون و زیرساخت‌های مهم توسعه‌ای ایجاد شده در آن، نقشی محوری و اساسی در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری را برعهده دارد.
شناخت مزیت‌ها و قابلیت‌های این منطقه مهم اقتصادی در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی و استفاده حداکثری از این پتانسیل‌ها و تسهیلات پیش‌بینی و طراحی شده در قوانین مناطق آزاد و ویژه، شرط اصلی در تحقق اهداف یاد شده در منطقه پارس جنوبی است. در این نگارش تلاش شده پیشنهادات پنجگانه مشتمل بر اقدامات عملی و اجرایی جهت تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در منطقه پارس جنوبی ارائه شود:
با توجه به ایجاد زیرساخت‌های عظیم و پیشرفته در منطقه نظیر شبکه‌ها و مواصلات ارتباطی، بنادر، فرودگاه، گمرک، انبارهای نگهداری کالا و... خلأ فعالیت‌های تجاری و بازرگانی محسوس است. زیرساخت‌های موجود توانایی ارائه خدمات تجاری جهت ورود و صدور کالاهای تجاری (غیرنفتی و غیرپروژه‌ای) و راه‌اندازی شبکه بین‌المللی ترانزیت کالا را در جهت حمایت از تولیدات داخلی و حداکثر بهره‌وری از تاسیسات موجود را امکان‌پذیر می‌کند. این اقدام ضمن گشایش مسیر جدید جهت صادرات کالاهای تولید شده در داخل کشور، موجب رونق اقتصادی در منطقه، صرفه‌جویی در هزینه انتقال کالا و تسریع در اجرای تعهدات تولید‌کننده داخلی و تثبیت بازارهای بین‌المللی به‌نفع تولید‌کننده داخلی است.
به نظر می‌رسد تاکنون کلیه برنامه‌ریزی‌های موجود در سطوح صنایع بالادستی نفت و گاز و پتروشیمی انجام شده و زنجیره‌های متعدد پایین‌دستی صنعت پتروشیمی به‌عنوان حلقه مفقوده این فعالیت‌ها تلقی می‌شود نظیر:
زنجیره صنایع سلولزی شامل تولید لاستیک، کفپوش، ورق‌های پلاستیکی، شیلنگ‌های فشار قوی.
زنجیره‌های صنایع آرایشی و بهداشتی شامل انواع لوازم آرایشی، عطر، ادکلن، کرم‌ها و... .
زنجیره مهم نساجی شامل الیاف پروپیلن، انواع منسوجات پارچه‌ای، فرش و موکت
زنجیره صنایع شوینده و سموم دفع آفات نباتی و جانوری بر پایه گوگرد تولیدی در منطقه
اهمیت اقدامات تولیدی براساس حلقه‌های اشاره شده زمانی توجیه اقتصادی بیشتری خواهد داشت که خوشبختانه مواد اولیه موجود این صنایع در منطقه پارس جنوبی تولید و با شرایط مناسب بدون تشریفات گمرکی پیچیده و بدون پرداخت هزینه‌های اضافی در اختیار تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.
با توجه به اینکه قوانین و دستورالعمل‌های مناطق ویژه، مزیت‌های خاص و انحصاری در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد بنابراین در جهت حمایت حداکثری از سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی (داخلی و خارجی) در منطقه، اصلاح برخی شیوه‌ها مشتمل بر اقدامات زیر علاوه‌بر حذف تشریفات غیرضروری هزینه‌های تولید را کاهش داده و افق پیش روی تولیدکنندگان را روشن‌تر می‌کند.
الف- واگذاری اختیارات تعیین قیمت زمین به سازمان مسئول با هماهنگی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه
ب- ارائه تخفیفات موثر در هزینه خدمات گمرکی آب- برق و سایر خدمات به تولید‌کنندگان صنایع پایین‌دستی
ج- واگذاری اختیارات تحویل خوراک‌های تولیدی در منطقه به سازمان مسئول و ارائه تضمینی به تولید‌کننده مبنی‌بر واگذاری کلیه مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی.
د- پرداخت وام‌های طولانی‌مدت با حداقل بهره بانکی با معرفی سازمان مسئول منطقه به شبکه بانکی
شرایط جغرافیایی خاص منطقه، همجواری با جنگل‌های حرا و خلیج نایند و خلیج فارس به همراه قابلیت تجاری منطقه، زمینه مساعدی جهت جذب گردشگران داخلی و خارجی و توسعه صنعت توریسم به‌ویژه توریسم صنعتی را فراهم کرده است. سرمایه‌گذاری در این حوزه نظیر ایجاد هتل، رستوران، کافی‌شاپ، گشت‌های دریایی، برگزاری نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های عرضه کالا، زمینه اشتغال مولد و توسعه پایدار در منطقه را فراهم کرده است و علاوه‌بر رونق اقتصادی و اشتغالزایی، شرایط سخت صنعتی منطقه را نیز تعدیل می‌کند.
به‌طور مشخص برخی از قوانین و دستورالعمل‌های موجود به‌دلیل کثرت و تنوع، به‌طور کامل منطبق و در جهت همراهی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیست.
به‌نظر می‌رسد لزوم تشکیل کارگروهی به منظور ارائه پیشنهادهای موثر جهت تجدید نظر در برخی قوانین و دستورالعمل‌ها و اعلام آن به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گشایش قانونی جهت روان‌سازی فعالیت‌های اقتصادی و هموار کردن مسیر فعالان اقتصادی را در پی خواهد داشت.
در پایان باید تاکید کرد آنچه گفته شد تنها بخشی از مهم‌ترین اقدامات پیشرو و نتیجه‌بخش درمنطقه پارس جنوبی است. امید آنکه با بسیج همه ظرفیت‌ها و امکانات در پایان سال شاهد شکوفایی بیش از پیش در منطقه پارس جنوبی و مقاوم‌سازی اقتصاد کشورمان باشیم.

نویسنده : سیدمحمد مهدی مهدوی
مدیر گمرک سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی
کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
اخبار مرتبط
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید