11:311397/4/10

افزایش تولید نفت عربستان در صورت نیاز

کاخ سفید روز شنبه اعلام کرد: پادشاه عربستان به دونالد ترامپ قول مساعد داده است که این کشور می تواند در صورت نیاز تولید نفت خود را افزایش دهد و این در حالیست که عربستان ظرفیت تولید روزانه 2 میلیون بشکه را دارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رویترز روز گدشته در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ در گفت و گوی اخیر خود در روز جمعه با سلمان بن عبدالعزیز به ظرفیت بازار نفت برای تولید بیشتر اشاره کرد و پادشاه عربستان آمادگی خود را برای افزایش تولید در صورت لزوم در راستای حفظ ثبات بازار اعلام کرد.
کاخ سفید در انتشار بیانیه ای اعلام کرده است " پادشاه سلمان، توانایی تولید 2 میلیون بشکه نفت مازاد ظرفیت را تایید کرده است که قادر است در صورت نیاز از این ظرفیت استفاده کند تا ثبات بازار را تامین کند."
رییس جمهور آمریکا پیش از این در حساب کاربری توییتر خود اعلام کرده بود که تولید نفت بیشتر از سوی عربستان می تواند کاهش تولید نفت ایران را پس از خروج آمریکا از برجام و به دنبال آن اعمال تحریم های نفتی جبران کند.
تولید دو میلیون بشکه ای! مسئله این است.
سقف ظرفیت تولید نفت خام عربستان سعودی روزانه 12 میلیون بشکه است اما تولید در سطح چینین رقمی هیچ گاه عملا محقق نشده است. یکی از منابع آگاه به برنامه های عربستان سعودی در این هفته به رویترز گفته است ریاض درصدد است تا تولید نفت خام را تا ماه جولای از 10.8 میلیون بشکه در ماه ژوئن، 11به رقم میلیون بشکه افزایش دهد؛ بالاترین میزان افزایش تولید در طول تاریخ یعنی افزایش 200 هزار بشکه ای در روز!
به گفته یکی از کارشناسان و مشاورین حوزه نفت و انرژی، فعلا توانایی این حجم تولید نفت از سوی عربستان در حد یک تئوری است چراکه کاربردی کردن آن طی یک سال نه تنها زمان بر است، بلکه نیازمند سرمایه قابل توجه است.
 رسانه های عربستانی گزارش دادند که پادشاه عربستان سعودی و ترامپ بر ضرورت حفظ ثبات بازار نفت و تلاش کشورهای تولید کننده نفت برای جبران هر کمبود احتمالی تاکید کردند.
گفتنی است در بیانیه ای که توسط رسانه های عربستانی منتشر شده است، اصلا به قصد عربستان سعودی برای افزایش تولید 2 میلیون بشکه در روز اشاره ای نشده است.

شماره خبر: 24799/8
کلمات کليدي
عربستان سعودی، افزابش تولید نفت خام
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت