جمعه 28 شهریور 1399   21:57:24
13:121399/2/8
براي نخستین بار در كشور محقق شد؛طراحي و ساخت یک تجهیز کاربردی کمپرسورهای گازی در شركت نفت و گاز آغاجاري

كارشناسان و متخصصان شركت نفت و گاز آغاجاري موفق به طراحي و ساخت بالانس پيستون كمپرسورهاي گازي بورسيگ مدلGC/355/8 در ايستگاه تزريق گاز600 كرنج شدند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مديرعامل شركت بهره برداري نفت وگاز آغاجاري با بيان اين خبر اعلام كرد: بالانس پيستون از جمله قطعات بسیارحساس، با تکنولوژی بالا و متالوژی خاص است که در كمپرسورهاي گازی گريز از مركز بورسيگ مدلGC/355/8 مورد استفاده قرار می گیرد. تأمين اين قطعه در ١٠ سال گذشته با وجود عقد قرارداد تأمین کالا، به دليل تحريم ها و عهدشكني شركت سازنده كمپرسور (manturbo ) ميسر نشد و امكان تأمين این كالاغيرممكن و در نهايت باعث از سرويس خارج شدن ٢ رديف از كمپرسورهای ایستگاه تزریق گاز CS-600  کرنج از چرخه تزريق گاز شده بود.

وی تاکید کرد: با توجه به اهميت این ايستگاه تزريق گاز در توليد صیانتی نفت و عواقب ناشي از توقف تجهيزات مذکور، در راستاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي و حمايت از سازندگان توانمند داخلي، اداره نگهداري و تعميرات شركت آغاجاري نسبت به بومي سازي ساخت بالانس پيستون  برنامه ریزی و اقدام شد. در اين راستا با نظارت كارشناسان مكانيك، ظرفيت و توانمندي فني مهندسي شركت هاي مطرح و فعال در زمينه طراحي و ساخت قطعات خاص، مورد ارزيابي قرار گرفت و شركت دانش بنيان آريانيرو برگزيده شد.

ابراهیم پيرامون، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در ارتباط با مراحل انجام كار و طراحي افزود: با توجه به عدم امكان ابعادبرداري صحيح از نمونه هاي مستعمل بالانس پيستون، مشكلات متعددي در كار طراحي وجود داشت. در این خصوص متخصصان، بر اساس اسكن سه بعدي، ابهامات موجود در وضعيت طراحي بالانس پيستون را برطرف کردند.

وی بیان کرد: افزون بر بالانس پیستون، تعويض ٢ رديف از مجموعه  seal strip آسيب ديده روتور و انجام انواع تنظیم های با دقت بالا و رعایت استانداردهای مربوطه انجام شده است. همچنین پس از اتمام كار مونتاژ كمپرسور، روغن گرداني و تميزكاري مسير گاز رديف B در اواخر اسفند گذشته با موفقیت راه اندازي شد و پس از گذشت نزديك به 530 ساعت كاركرد، کمپرسور با شرايط مطلوب دمايي و ارتعاشي همچنان در مدار توليد قرار دارد.

پيرامون طراحي و ساخت اين بالانس پيستون و متعلقات را به لحاظ شرايط كاركرد عملیاتی و نوع مواد و متالوژی خاص، بسیار مهم دانست و گفت: این کار حاصل تلاش و همت شبانه روزي همكاران نگهداري و تعميرات جهت مونتاژ و دمونتاژ مكرر قطعات كمپرسور و نيز پايش دقيق و مداوم شرايط كاركرد كمپرسور توسط همكاران عمليات ايستگاه تزريق گاز ٦٠٠ كرنج است.

براساس این گزارش، با راه اندازي كمپرسور گازي رديف  Bتزريق گاز ٦٠٠ كرنج، امکان تزريق گاز به مخزن كرنج به ميزان 5٠٠ ميليون فوت مكعب در روز فراهم شده است.
 
کلمات کليدي
شركت نفت و گاز آغاجاری

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر