جمعه 28 شهریور 1399   20:58:00
13:171399/5/12
با هدف افزایش بهره وری میدان های نفت و گاز عملیاتی می شود: اجرای 4 پروژه پژوهشی در نفت مناطق مرکزی با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی

پروژه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برتر کشور با رویکرد بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری میدان های مختلف نفت و گاز و کمک به رفع چالش‌های تولیدی و عملیاتی در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران آغاز شده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سید عباس ضیائی، رئیس پژوهش و توسعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از آغاز عملیات اجرایی چهار پروژه پژوهشی با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در این شرکت خبر داد.

ضیائی افزود: این پروژه‌های پژوهشی با نظارت اداره پژوهش و توسعه نفت مناطق مرکزی ایران و کمیته‌های تخصصی پژوهشی زیرمجموعه آن به واحدهای تحقیقاتی دانشگاه‌های امیرکبیر، رازی کرمانشاه و پژوهشگاه صنعت نفت واگذار و وارد مرحله اجرایی شده است.

ضیائی گفت: پروژه پژوهشی «گاز دوست کردن» مخازن گاز میعانی با هدف بهینه‌سازی و افزایش تولید و همچنین ارائه راهکارهای عملی و مقرون‌به‌صرفه با استفاده از روش تحریک شیمیایی و تغییر «تر شوندگی» سنگ مخزن در برخی از میدان های گازی نفت مرکزی از سوی دانشگاه امیرکبیر کلید خورده است. در این پروژه پس از غربالگری و تحقیقات اولیه، یک میدان گازی مناسب انتخاب و پروژه در آن اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: 2 پروژه دیگر کاربردی و مهم شرکت نفت مرکزی برای رفع چالش‌های عملیاتی تولید نیز شامل پروژه «بررسی و علل منشأ ژئوشیمیایی افزایش سولفید هیدروژن در چاه‌های تولیدی دهرم و سازند دشتک میادین شانول و دالان» از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پروژه «حذف زیستی هیدروکربن‌های نفتی به روش در محل با استفاده از باکتری‌های جداشده از خاک‌آلوده در منطقه واحد بهره‌برداری نفت شهر» با همکاری دانشگاه رازی کرمانشاه آغازشده است.

رئیس پژوهش ‌و‌ توسعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران افزود: پژوهشگاه صنعت نفت نیز به‌عنوان متولی و مرکز اصلی تحقیقات و پروژه‌های صنعت نفت کشور، پروژه «بهبود عملکرد اورینگ‌های مورداستفاده در مکانیکال سیل پمپ‌های گریز از مرکز تنگ بیجار و ساخت آن‌ها را با استفاده از نانو مواد» در دست انجام دارد. بومی‌سازی تکنولوژی ساخت با استفاده از دانش جدید نانو و افزایش عمر اورینگ و همچنین کاهش هزینه‌ها و کاهش خطرات ناشی از تخریب اورینگ‌های فعلی از اهداف این پروژه است.

به گفته ضیائی، مراحل واگذاری این چهار پروژه پژوهشی، طی فرایند دقیق صورت گرفته و مطابق داوری‌های علمی و فنی انجام‌شده و بهترین واحدهای پژوهشی دانشگاهی از بین پیشنهاددهندگان برای این پروژه‌ها انتخاب‌شده‌اند.

1/29955
 
 

منبع: روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران


کلمات کليدي
نفت مناطق مرکزی، پروژه های پژوهشی

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر