پنجشنبه 1 مهر 1400   06:45:36
10:211399/10/6
بارگیری بیش از 6 کیلومتر خط لوله دریایی پایانه نفتی جاسک

عملیات بارگیری 6.3 کیلومتر خط لوله دریایی پایانه نفتی جاسک از یارد صنعتی خرمشهر به پایان رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سرپرست طرح توسعه پایانه نفتی جاسک امروز (شنبه، 6 دی 99) ضمن اعلام این خبر گفت: با تلاش حداکثری تیم اجرایی این طرح در بخش کارفرما و پیمانکار، خطوط لوله نخستین مسیر دریایی منتهی به گوی شناور صادراتی پایانه جاسک بارگیری شد. 

وحید مالکی گفت: در مجموع 520 شاخه لوله 36 اینچ پس از پوشش‌دهی در کارخانه اندود بتن خرمشهر توسط دو شناور بارگیری شده و در روزهای آینده اسکله یارد صنعتی خرمشهر را به مقصد آب های دریای عمان ترک می‌کنند.

وی با اشاره به این طرح فراملی که همزمان با مواجهه صنعت نفت کشور با اعمال بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های غیرقانونی امریکا اجرا می‌شود، گفت: علی‌رغم همه محدودیت‌های موجود، وزارت نفت مصمم است تا با همکاری شرکت‌های داخلی فاز نخست دومین پایانه صادراتی نفت خام کشور را در سواحل مکران تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برساند.

این مقام مسئول در شرکت نفت و گاز پارس بیان کرد: در همین راستا و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پس از انتقال این دو محموله به موقعیت دریایی پایانه نفتی جاسک، عملیات لوله‌گذاری یک رشته خط لوله 36 اینچ دریایی به طول 6.3 کیلومتر از ساحل جاسک به محل استقرار نخستین گوی شناور صادراتی توسط شناور سی‌مستر آغاز می‌شود.

سرپرست طرح توسعه پایانه نفتی جاسک پیش‌بینی کرد با تلاش تیم‌های مختلف اجرایی ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و محدودیت‌های تردد در شرایط مقابله با شیوع ویروس کرونا، عملیات لوله‌گذاری نخستین خط لوله زیردریایی پایانه نفتی جاسک در بهمن‌ماه سال جاری به پایان برسد.

بر اساس این گزارش، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود.

از اهم پروژه‌های این طرح ملی، می‌توان به تأمین و احداث یک‌هزار کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ سازگار با نفت ترش، احداث پنج تلمبه‌خانه و سه ایستگاه بین‌راهی خط لوله و برق‌رسانی به آنها، احداث ایستگاه‌های دریافت و ارسال توپک و ترمینال پایانی، احداث مخازن ذخیره‌سازی به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه در منطقه جاسک و احداث تأسیسات دریایی شامل سه گوی شناور، حوضچه آرامش و تأسیسات جانبی آن در سواحل مکران اشاره کرد.

2/30644

منبع: روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس


کلمات کليدي

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر

IP کاربر جاری: 3.236.13.53
بروزرسانی: 1400/07/01

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
nioc