جمعه 7 آذر 1399   20:18:04
14:241397/2/17
در دومین روز برگزاری نمایشگاه صنعت نفتتفاهم‌نامه همکاری نفتی ایران و اسپانیا امضا شد

در حاشیه کارگروه مشترک ایران و اسپانیا، تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و اسپانیا توسط حسین اسماعیلی شهمیرزادی، مدیرکل اروپا و آمریکا و همسایگان دریای خزر وزارت نفت و مرسدس مونه‌درو، رئیس هیئت نمایندگی اسپانیا امضا شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، این تفاهم‌نامه به‌منظور تشویق شرکت‌ها برای همکاری در حوزه‌های پایین و بالادستی، تامین تجهیزات همراه با انتقال دانش و فناوری‌هایی که در ایران تولید نمی‌شود، افزایش حوزه‌های IOR و EOR همکاری در حوزه‎های پتروشیمی و پالایشی و تبادل دانش فنی امضا شد.

امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی در کارگروه مشترک ایران و اسپانیا، گفت: باوجود برخورداری ایران از ذخایر غنی نفت‌وگاز، میزان بهره‌برداری از منابع موجود در هر دو حوزه چندان مطلوب نیست.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون ظرفیت تولید تقریبا ۴ میلیون بشکه نفت و حدود ۴۰ میلیارد مترمکعب گاز را دارد، افزود: نرخ بهره‌برداری چندان رضایت بخشی در این حوزه‌ها نداریم.
 
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت ادامه داد: پایه مهندسی و صنعتی قوی کشور و همچنین جابه‌جایی قطعات و قطعه‌برداری (Canabilization) در حوزه انرژی در چند دهه گذشته از سقوط صنعت نفت ما که می‌توانست ۲۰ سال پیش اتفاق بیفتد؛ پیشگیری کرد و امروز شاهد حضور عزتمندانه صنایع نفت و گاز ایران در بازار جهانی هستیم.

زمانی‌نیا، نیاز به نوسازی زیرساخت‌های صنعت را زمینه خوبی برای مشارکت شرکت‌های خارجی و جذب سرمایه‌‌‌گذاران این حوزه برشمرد و گفت: از این رو نیازی جدی به همکاری شرکای خارجی مانند اسپانیا در زمینه انتقال فناوری و ارائه خدمات مدیریتی وجود دارد.

 وی با یادآوری این‌که ایران و اسپانیا در گذشته همکاری‌های گاه موفق و گاه نیمه تمامی با هم داشته‌اند، گفت: فارغ‌التحصیلان آموزش دیده و با کیفیت صنعت نفت ایران نسبت به دیگر کشورهای منطقه در سطحی غیرقابل مقایسه قرار دارند که می‌توانند در پروژه‌های جدید به کار گرفته شوند.

در ادامه این نشست مشترک تعدادی از نمایندگان موسسه تجارت و سرمایه‌گذاری اسپانیا موسوم به ایسکس (ICEX) و تعدادی از مدیران عامل و نمایندگان شرکت‌های اسپانیایی در حوزه نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی به تبادل نظر پرداختند. 


شماره خبر: 2/24655


منبع: شانا


کلمات کليدي
همکاری نفتی ایران و اسپانیا، نمایشگاه بین المللی صنعت نفت

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر