جمعه 7 آذر 1399   20:29:45
13:451392/6/5
تلاش تایلندی ها برای مخفی نگه داشتن ابعاد سومین فاجعه نفتی دنیا،نشت نفت، صنعت توریسم تایلند را فلج کرد

ماه گذشته زمانی که انفجار در لوله نفتی تایلند اتفاق افتاد، دو عملیات نجات در جریان انتشار هزاران تن نفت خام رها شده در دریا تشکیل شد. یکی برای پاکسازی ساحل از نفت، و دومی برای بررسی اثرات منفی این فاجعه به صنعت توریسم این کشور که بنیه اقتصاد تایلند را تشکیل می دهد.


به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، به محض شکل گیری این حادثه مقامات تایلندی سعی کردند ابعاد چنین فاجعه طبیعی را کوچک جلوه دهند، اتفاقی که سومین فاجعه نفتی جهان را رقم زد. یک روز پس از حادثه 27 جولای (5 مرداد) یکی از مقامات شرکت نفت دولتی تایلند PTT به خبرنگاران گفت: "همه چیز به حالت نرمال بازگشته است"؛ یک روز پس از این بیانیه، زمانی که یک لایه نفتی ضخیم روی آب شناور بود همان مقام مسئول گفت: این لایه نفتی خودش تجزیه می شود و تأثیری بر طبیعت ندارد.
اما پاکسازی ساحل خیلی بیشتر از انتظار زمان برد. ارتش طی چهار هفته گذشته تلاش های زیادی را در راستای پاکسازی ساحل انجام داده است. سربازان به همراه گروه های پیمانکار با استفاده از مواد ظرف شویی، مشغول پاکسازی صخره های اطراف دریا هستند و به گفته ی زیست شناسان دریایی در مناطقی که بیشترین آسیب را دیده اند، بازگشت به حالت طبیعی سال ها زمان می برد.
این در حالی است که صنعت توریسم در تایلند همواره به عنوان یک محرک اقتصادی محسوب شده است؛ زمانی که اقتصاد شرق آسیا در حالت ناپایداری به سر می برد، مقامات کشورهای منطقه همه تلاش خود را برای ثابت نگه داشتن صنعت توریسم به کار می گیرند.
پلودپراسوپ سوراسوادی؛ معاون نخست وزیر کشور تایلند در اقدامی نمایشی برای ترغیب مردم به شنا کردن در ساحل و اینکه ثابت کند طبیعت منطقه آسیب ندیده است، خبرنگاران را در تاریخ 9 آگوست (18 مرداد) فرا خواند و در منطقه ای که بیشترین آسیب را دیده بود، شنا کرد.
شش روز پس از عملیات انتحاری عمومی وی، دپارتمان کنترل دولتی هشدار داد که آلودگی بیشتر از میزان نرمال برای شنا است و احتمال ابتلا به سرطان بسیار بالاتر از پیش بینی ها و 6 برابر حد مجاز است.
دوستداران محیط زیست می گویند: دولت تایلند در مورد شفاف سازی وضعیت امنیت منطقه بسیار بی دقت بوده است و ارزیابی غلطی درباره نشت نفتی ارائه کرده است.
در همین حال، پلی پیروم، یکی از مسئولان گروه طرفدار محیط زیست گرین پیس که در زمینه مایعات توکسیک متخصص است، می گوید: مقامات دولتی در زمینه گردآوری اطلاعات در مورد پاکی آب بسیار بی ملاحظه عمل کرده اند و همچنین در مورد شرکت نفت PTT، -پرسود ترین گروه نفتی این کشور- شرایط را بسیار آسان گرفته اند.
گفتنی است :ویچت کاسمتونگسری؛ وزیر منابع طبیعی و محیط زیست تایلند، پیش از این رئیس هیئت مدیره شرکت PTT بوده است.
به گفته ی پلی: "همه چیز در مورد این حادثه مشکوک است، آنها مدعی هستند که آب کاملا پاک است اما مردم در مورد چیزی هایی که نمی بینند نگرانند."
پس از این اخبار، آقای پلودپراسوپ؛ معاون نخست وزیر، از اطلاعاتی که سازمان ها منتشر می کنند انتقاد کرد و گفت: یافته های دپارتمان کنترل آلودگی که مدعی هستند میزان جیوه در آب از میزان استاندارد فراتر است، غلط است. پس از انتقاد وی، کابینه تایلند تمام گزارشات را رد کرد و دستور انجام آزمایشات دوباره را صادر کرد. گزارشات ثانویه حاکی از میزان جیوه کمتری نسبت به یافته های پیشین بود.
تون تامرونگناواساوات؛ یک زیست شناس دریایی که از زمان آلودگی به شدت میزان آلودگی را تحت نظر دارد، می گوید: ادعای دولت مبنی بر بازگشت شرایط به صورت نرمال، کاملا بی اساس است و بازیابی دوباره طبیعت زمان بر است و دولت در این باره بسیار خوش بین بوده که این خوش بینی با واقعیت فاصله زیادی دارد.
پیامساک مناسوتا، یک کارشناس آلودگی دریایی در دانشگاه چولالونگکورن در بانکوک و رئیس کمسیون مستقل طبیعت و سلامت نی خواستار یک بررسی جداگانه در مورد اطلاعات آلودگی دولت به ویژه میزان جیوه ی یافته شده در نقاط مختلف شد.
وی می گوید:من مطمئنم که اشتباهاتی در گزارشات رخ داده است.
هتل ها از زمان نشت نفت گزارشات بسیاری از لغو رزوهایشان ارائه داده اند، به ویژه مسافران اروپای غربی که آخر هفته ها در بانکوک به سر می بردند، اکثر سفرهای خود را لغو کرده اند؛ چرا که بانکوک در فاصله دو ساعت و نیمی با كُه سامت که به جزیره اصلی متصل است قرار دارد.
اما توریست های خود منطقه آسیب دیده، همچنان در سواحل در حال گشت و گذار هستند و شاید این به خاطر گزارشات مثبت دولت در مورد پاکسازی منطقه باشد.
ده ها توریست در منطقه شرقی ساحل که مستقیما با آلودگی در تماس بودند در مصاحبه های خود اظهار داشتند که در مورد این رویداد بی خبر بوده اند.
وانگ زانگ، یک توریست چینی که دانشجوی دانشگاه ژیان چین است و برای تفریح همراه خانواده خود به این منطقه آمده است، می گوید: من راجع به این قضیه اطلاعی نداشتم و اگر اطلاعی از قبل به دست می آوردم شاید در تصمیم برای سفر تجدید نظر می کردم.
به گفته ی لیدر های تور، دسته های توریست چینی و روسی همچنان به سمت این منطقه روانه هستند.
یکی از قایقرانانی که توریست ها را به جزیره می رساند می گوید: ما بدون چینی ها با مشکل مواجه خواهیم شد.
ویچین جونگرونگروئنگ؛ مدیر دپارتمان کنترل آلودگی روز پنج شنبه در مصاحبه با تلویزیون تایلند می گوید: بخش شرقی ساحل از آلودگی پاک است و برای شنا موردی ندارد، اما بخش فارائوبی شامل آلودگی هیدروکربن و مواد شیمیایی مضر موجود در نفت خام، فراتر از میزان استاندارد است.
کان پاتومارج؛ مدیر اجرائی مهندسی و نگهداری شرکت PTT که مسئول آلودگی است نیز پیش بینی می کند که مناطق آسیب دیده قابل پذیرش توریست در ماه نوامبر (آبان ماه) باشند. وی در مصاحبه خبری خود که روز پنج شنبه در ساحل منطقه آسیب دیده و در مقابل کارگرانی که هم اکنون مشغول پاکسازی صخره ها از لکه های نفتی قهوه ای هستند، گفت: شرکت آزمایشات معمول را روی ماسه ها و آب منطقه آسیب دیده انجام می دهد؛ ولی ما نیازمند اعتماد هستیم؛ و این بخش سخت کار ماست چرا که مردم به ما اعتماد ندارند.
آقای پلی از گروه گرین پیس نیز می گوید: این آلودگی سوال عمیق تری را برای تایلند بر ملا کرد: اینکه آیا با وجود نزدیکی صنعت به سواحل، صنعت توریسم این سواحل بکر پایدار می ماند؟ و آیا تفکر توریست های خارجی در مورد تایلند که آن را سرزمین شالیزارها و سواحل بکر می دانند با صنعت تایلند که قطب صنعتی منطقه شرق آسیا در خودرو سازی و دیگر تولیدات صنعتی محسوب می شود و سالانه مواد شیمیایی و قطعات کامپیوتری بسیاری از آن صادر می شود، همخوانی دارد؟

گروه مطالعات و تحقیقات پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران - سیدمحمد میرزامحمدزاده
بر اساس گزارشاتی از هافینگتن پست و وال استریت جورنال
عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
آلودگی نفتی، نفت، نشت، تایلند، توریست، صنعت، خودروسازی، انفجار، تور تایلند

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر