جمعه 7 آذر 1399   20:35:00
14:001392/6/20
دولت راست میانه رو نروژ با 750 میلیارد دلار درآمد نفتی چه خواهد کرد؟درآمدهای هنگفت نفتی، بلای جان نروژی ها شد

دولت راست میانه رو نروژ که برنده ی انتخابات دیروز این کشور بود، با مشکلی مواجه است که شاید برای دیگر اروپایی ها یک رویا باشد؛ اینکه دولت با 750 میلیارد دلار درآمد نفتی اش چه کند؟!


به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در سال 1990 کشور نروژ با ایجاد یک صندوق ملی تصمیم گرفت سود حاصل از درآمدهای نفتی اش را ذخیره کند و با این اقدام صندوق معروف به "صندوق بازنشستگی دولت" به بزرگترین بنگاه سرمایه گذاری جهان در سال 2005 تبدیل شد. اگر این سود نفتی 750 میلیارد دلاری ذخیره شده، بین جمعیت 4.9 میلیون نفری نروژ تقسیم شود، هر نروژی صاحب 145 هزار دلار خواهد شد.
حالا نروژ آرام، جایی که رشد اقتصادی اش بر خلاف دیگر کشورهای اروپایی که با بحران رشد اقتصادی مواجه هستند، حدود سه درصد تخمین زده می شود، دچار چالشی جدی شده است؛ چرا که سرمایه بادآورده که همراه خود تشویش را به جامعه آورده است و کشور را با سرمایه ای بیش از نیازهایش مواجه ساخته، برنامه تاریخی کشور برای توسعه و شکوفایی را تهدید می کند.
قانون کنونی نروژ به دولت اجازه می دهد که 4 درصد از سرمایه این صندوق را برای تأمین بودجه سالانه خود استفاده کند؛ اما حزب میانه رو چپ حاکم که هشت سال دولت را در دست داشته است بسیار محتاطانه عمل کرد و تنها از 3.3 درصد از این ذخیره یا 21 میلیارد دلار برای جبران کسری بودجه استفاده کرد.
این حزب حتی ادعا کرده بود که هرچه سرمایه این صندوق بیشتر شود، باید این درصد برای پوشش بودجه کاهش پیدا کند، در غیر این صورت نروژ با خطر غیر رقابتی شدن صنعتش مواجه خواهد شد.
هم اکنون دستمزد کارگران صنایع نروژ 70 درصد از متوسط دستمزد دیگر کارگران اتحادیه اروپا بالاتر است.
اما حزب محافظه کار این کشور معتقد است که مشکل اصلی از آن جا نشأت می گیرد که این پول به جای سرمایه گذاری در زیرساخت ها، آموزش و کاهش مالیات، برای افزایش رفاه اجتماعی به کار گرفته شده که اگر اینگونه بود می توانست سبب انگیزش اقتصادی و در میان مدت افزایش رفاه اجتماعی شود.
حزب مردم توسعه و مخالف مهاجرت نیز که احتمالا به همراه محافظه کاران حزب قانون گذار را تشکیل دهند، حتی از این عقیده فراتر رفته و معتقد است که باید محدودیت 4 درصد برای پشتیبانی بودجه برداشته شود.
کتیل سولویک اولسن؛ سخنگوی اعتبارات حزب توسعه در مصاحبه اخیر خود گفته است: امروز ما پولمان را برای تفریح خرج می کنیم و اصلا آن را برای نسل آینده مصرف نمی کنیم. اگر شما در اقتصاد کنونی سرمایه گذاری کنید، این کار می تواند برای کل اقتصاد مفید باشد.
در عین حال ارنا سولبرگ؛ رهبر جناح محافظه کار نروژ می گوید: ما عضو دولتی نخواهیم شد که بخواهد مشی اقتصادی غیرمسئولانه ای را در پیش بگیرد.
حزب تمایل دارد که سرمایه گذاری های این صندوق را پرسودتر کند. یک راه حل قابل بحث برای این منظور تقسیم سرمایه این صندوق به چندین صندوق رقابتی است، چاره ای که کشور همسایه -سوئد- در پیش گرفته است. صندوقی که به طور متوسط 1.25 درصد از سهام همه شرکت های جهانی را از آن خود دارد، در ماه های اخیر فعال تر شده و اعضای خود را در هیئت مدیره این شرکت ها وارد کرده تا تنها نظاره گر آن ها نباشد.
سولبرگ می گوید: هدف تنها یک چیز است: اینکه ما سود خود را از سرمایه گذاری هایمان افزایش دهیم و در عین حال ریسک را پایین آوریم.
سرمایه گذاری های سنتی نروژ شامل 60 درصد سهام در خودرو سازی و 35 درصد سهام در اوراق بها دار می شود و از سال 2010 این کشور توانسته در املاک و مستغلات 5 درصد سهیم شود.
بزرگترین سهام خصوصی این شرکت مربوط به شرکت های نستله، رویال داچ شل و اپل است؛ هرچند این کشور به خود اجازه نداده است که بیش از 10 درصد در یک شرکت سرمایه گذاری کند.
برخی محافظه کاران معتقدند که روانه کردن این سرمایه به پروژه های زیرساختی می تواند راهی دیگر برای متنوع ساختن سهام باشد، اما حزب میانه رو چپ اصرار دارد که این صندوق باید قدم های کوچک بردارد و قبل از آنکه به طور کلی به تجربه جدیدی بپردازد،  تجارب بیشتری در مستغلات به دست آورد.
در هر حال مقامات دولتی تخمین زده اند که سرمایه صندوق ذخیره سود درآمد های نفتی کشور طی ده سال آینده 50 درصد افزایش خواهد داشت و دولت با چالش های بسیاری مواجه خواهد شد.
گروه مطالعات و تحقیقات بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران – سیدمحمد میرزامحمدزاده

شماره خبر: 7 - 14930
عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
نروژ، درآمد، نفت، استات اویل، رویال داچ شل، Royal Duch Shell، Stat Oil، سرمایه گذاری، انتخابات، حزب میانه رو راست، حزب میانه رو چپ

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر