جمعه 7 آذر 1399   21:15:11
07:301392/7/14
گزارش تحلیلی NIOC در مورد ادعای استقلال نفتی آمریکا:ذخایر شیل اویل آمریکا برای حفظ امنیت انرژی این کشور کافی نیست

سازمان مدیریت اطلاعات انرژی آمریکا تخمین زده است که تولید نفت از شیل های نفتی آمریکا تا سال 2020 به 2.8 میلیون بشکه در روز می رسد و از آن به بعد رفته رفته رو به کاهش خواهد گذاشت و در نهایت بر روی دو میلیون بشکه ثابت خواهد شد.


به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، این سازمان مدیریت انرژی همچنین اعلام کرده است که ایالات متحده آمریکا توانسته از روسیه به عنوان دومین تولید کننده نفت و گاز جهان پیشی بگیرد. حالا این سوال مطرح است که آیا آمریکا می تواند این رشد خودسرانه را به ویژه در بخش نفت تا سال 2020 داشته باشد و آیا هدف دور از دسترس امنیت انرژی و استقلال آمریکا بدون کمک نفت ماسه ای کانادا قابل تحقق است؟

آژانس بین المللی انرژی که به کشورهای مصرف کننده در زمینه انرژی مشاوره می دهد، در مورد «شوک عرضه» از طرف شیل نفت آمریکا گفته است: این عرضه می تواند موج عظیمی در بازار جهان ایجاد کند اما به عقیده این سازمان، تنها زمانی این هدف حاصل می شود که با نفت خام کانادا پشتیبانی شود.
تولید روزانه نفت آمریکا تا سال 2015 به 10 میلیون بشکه می رسد
بر اساس داده های سازمان اطلاعات انرژی آمریکا با کشف منابع شیلی، مجموع تولید نفت آمریکا تا سال 2015 به 10 میلیون بشکه در روز می رسد و این میزان به طور دقیق همتراز پیش بینی 10.5 میلیون بشکه ای روسیه در همین سال است.
 البته گفتنی است که این میزان پیش بینی، شامل پروژه های واردات 4.3 میلیون بشکه نفت از کانادا هم می شود، ضمن اینکه این میزان فقط در صورتی حاصل می شود که همه چیز بر وفق مراد آمریکا باشد.
هرچند که میادین شیل نفتی ایگل فورد و بیکن، افزایش ظرفیت تولید نفت امریکا را به همراه دارد، اما تولید نفت شیل از دیگر میادین تا این تاریخ بر وفق مراد آمریکا نخواهد بود.
از طرفی ممکن است میادین توسعه یافته نیز برای همیشه سودمند نباشند، همانطور که شرکت رویال داچ شل اخیرا به این مسئله پی برده است. این شرکت هلندی، هفته جاری دارایی هایش در میدان شیل ایگل فورد را به فروش گذاشته است.
جسی جونز تحلیل گر موسسه انرژی «وود مکنزی» می گوید: نفت شیل می میرید، زیرا در زمان خوبی وارد نمایش نامه نشد. نفت شیل دیر پا به عرصه گذاشت و در قدم اول شکست خورد، هرچند که ایده آل گرایان دلایلی می آورند که نفت شیل آمریکا انفجاری در تولید نفت آمریکا خواهد بود.
در طول 5 سال گذشته، قیمت بالای نفت خام سبب ترغیب شرکت های واقع در آمریکا برای یافتن راه های جدیدی از جمله حفاری های افقی و شکست هیدرولیک در ساختار شیل ها شده اند. این اقدام در یک بازه 22 ساله توانست تولید نفت را به بیشترین میزان خود (7.8 میلیون بشکه در روز) برساند.
بانک «HSBC» در این رابطه می گوید: انتظار می رود این موج تولید نفت در آمریکا یک بازه زمانی کوتاه مدت و در نهایت 10 ساله باشد که از سال 2007 شروع شده و در سال 2017 پایان می یابد. بعد از آن هر منبع جدید نفت شیلی که کشف شود جایگزین میادینی است که در طول زمان فرسوده شده اند.
توسعه نفت شیل هنوز در مرحله ابتدایی است
سازمان اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش چشم انداز سال 2013 خود گفته بود: توسعه نفت شیل هنوز در مراحل اولیه است و چشم انداز این انرژی بسیار مبهم است.
موسسه تحقیقاتی آمریکایی «سانفورد سی. برنستین» نیز معتقد است که تولید نفت آمریکا در سه ساله آینده با چالش های عمیقی رو به رو می شود زیرا که مجبور است برای جبران کاهش تولید خود در میادین بالغ آلاسکا و خلیج مکزیک، بجنگند.
در گزارش این موسسه آمده است: ما همچنان بر این باوریم که میزان تولید سال به سال کاهش می یابد و سال 2013 نقطه عطفی است که بازار انرژی متوجه این میزان کاهش شود.
کاهش پلکانی میزان تولید نفت آمریکا
حتی خود موسسه وود مکنزی که اخیراً پیش بینی سبقت امریکا از روسیه را عنوان کرده بود، نیز بر کاهش پلکانی میزان تولید نفت آمریکا تأکید دارد.
جونز از موسسه مکنزی می گوید: افزایش اولیه میزان تولید میادین بیکن و ایگل فورد آمریکا به صورت کامل صعودی بود و من فکر نمی کنم این اتفاق برای میادین دیگر تکرار شود. هرچند که هم اکنون تمرکز خاصی بر روی لایه های دوره زمین شناسی «پرمیان» صورت گرفته و انتظار می رود از میادینی همچون «وولف کمپ» تولید زیادی حاصل شود اما به هیچ وجه به میزان تولید ایگل فورد نخواهد رسید.
شرکت «ای او جی ریسورسز» نیز که به نوعی رهبر انقلاب شیل در ایالت متحده محسوب می شود نیز بر این باور است که رسیدن به میزان تولید ایگل فورد بسیار دشوار است.
ویلیام توماس، رئیس و مدیر اجرایی این شرکت در یک کنفرانس تلفنی ابراز داشته است: ما چشم انداز چنان میزان تولیدی را در پرمیان نمی بینیم، آن ها میادین بدی نیستند، ولی زمان و هزینه بسیار بیشتری نسبت به میادین پیشین برای رسیدن به تولید نیاز دارند.
رئیس این شرکت همچنین نسبت به میدان «نیوبرارا» در ایالت کلورادو قدری نا امید است چرا که نتایج بسیار متناقضی از آزمایشات این میدان به دست آمده است.
سهم 60 درصدی نفت شیل از بودجه تصویبی انرژی
بر اساس آمار سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، ایالت کلورادو در شش ماه گذشته نرخ رشد ثابتی در تولید نفت داشته است.
بر اساس این گزارش، آمریکا برای ثابت بخشی به انقلاب نفتی خود، به هزینه ها نیز توجه دارد، بر اساس تخمین وود مکنزی، نفت شیل 60 درصد از بودجه تصویبی 109 میلیارد دلاری برای بخش انرژی سال 2013 را به خود اختصاص داده است که فقط 28 میلیارد دلار از آن صرف توسعه میدان ایگل فورد شده است.
با مقایسه این رقم، میزان 20 میلیارد دلار، صرف نفت ماسه ای کانادا شده است، هرچند که این هزینه نیز از پیش بینی ها فراتر رفت اما در مجوع می توان گفت، با توجه به دوام بیشتر منابع ماسه ای توسعه میادین شیل اصلا مقرون به صرفه نیست.
دیوید وات، اقتصاد دان ارشد بانک HSBC کانادا می گوید: مردم از استقلال نفتی آمریکا صحبت می کنند، در حالی که به نظر من تنها باید از استقلال نفتی آمریکای شمالی صحبت کنیم.
وات هشدار می دهد که تأثیر تحول نفتی آمریکا «نسبتاً متوسط» خواهد بود. بر اساس تخمین بانک HSBC،افزایش تولید انرژی آمریکا، حدود 0.1 درصد و نهایت 0.2 درصد به تولید ناخالص داخلی، طی 5 سال آینده می افزاید و سود بخش پتروشیمی نیز تنها 0.1 درصد به این میزان می افزاید.
بر اساس گزارش وود مکنزی، هرچند که نفت شیل آمریکا کشورهای عضو اوپک از جمله نیجریه را مجبور کرده است که به دنبال بازارهای دیگری باشند با این حال نفت شیل نمی تواند آمریکا را از خاورمیانه مستقل کند.
جونز می گوید: به اعتقاد بنده، افزایش میزان تولید آمریکا نمی تواند این کشور را از نفت دنیا مستقل کند؛ ضمن اینکه هنوز مشخص نیست که بتوان نفت کانادا را به پالایشگاه های جنوب آمریکا در ساحل خلیج مکزیک رساند.
 
گزارش از گروه مطالعات و تحقیقات بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران - سیدمحمد میرزامحمدزاده
شماره خبر: 7 / 15122
عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
امریکا، روسیه، شیل، shale، تولید، ذخیره، IEA، سازمان اطلاعات انرژی امریکا، کانادا، نفت خام، bakken، Eagle Ford، Wood Mackenzie

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر