جمعه 7 آذر 1399   20:45:05
13:501392/7/20
بررسی چشم انداز انرژی جهان در همایش انرژی اوراسیا/ مصرف انرژی در قاره کهن افزایش یافت

در همایش انرژی اوراسیا که روز 8 و 9 اکتبر سال جاری میلادی در پایتخت قزاقستان برگزار شد، سمت و سوی چشم انداز در حال تغییر انرژی جهان مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در همایش بین المللی انرژی اوراسیا که توسط انجمن «کازانرژی» قزاقستان با حضور شرکت های نفت سراسر جهان طی روزهای 8 و 9 اکتبر سال جاری میلادی (16 و 17 مهرماه) در آستانه؛ پایتخت قزاقستان برگزار شد، کارشناسان به بررسی بازار انرژی، عرضه و تقاضای آن و نیز موقعیت آسیا در این بازار پرداختند.
«اوزاکبای کارابلین» وزیر نفت و گاز قزاقستان در حاشیه این همایش، با بیان اینکه امروزه قاره آسیا با احتساب خاورمیانه به یک مصرف کننده انرژی تبدیل شده است، گفت: اگر چین و هند را از حیث مصرف مورد توجه قرار دهیم، قدرت و اهمیت این بازار بیشتر به چشم می آید و در شرایط کنونی قزاقستان به نقش خود در قبال جامعه بین المللی برای ایجاد امنیت و ثبات در بازار انرژی کاملا واقف است.
مساله دیگری که در این همایش مورد توجه قرار گرفت، منابع انرژی بود و اینکه با کاهش ذخایر نفت و گاز، کمپانی های نفتی مجبور به تغییر روش های اکتشاف شده اند و به راه های سخت تری برای استخراج از جمله استخراج از منابع شیل روی آورده اند.
«مایکل بارن» معاون شرکت نفت توتال فرانسه در این رابطه اظهار داشت: در منطقه آسیا بیشترین تمرکز بر روی پروژه های فنی حفاری در عمق آب های شمال دریای خزر صورت می گیرد.

وی افزود: در ابتدا ما هدف خود را افزایش تولید و رسیدن به حداکثر ظرفیت تولید از منابع نفت و گاز قرار می دهیم و سپس پروژه های جانبی برای تزریق و افزایش تراکم به منظور افزایش تولید چاه های نفت را دنبال خواهیم کرد.

این درحالیست که آژانس بین المللی انرژی نیز در سال گذشته پیش بینی کرده بود کشورهای در حال توسعه در سال 2013 برای اولین بار در زمینه مصرف انرژی از کشورهای توسعه یافته پیشی می گیرند و در همین راستا آسیا از یک صادر کننده انرژی به مصرف کننده آن تبدیل می شود.

بر اساس این گزارش، با این وجود هنوز هم چالش بزرگ شرکت ها محیط زیست است و کاهش تولید و منابع نفت و گاز در کنار تغییرات اقلیمی، مشکلات نوینی را برای محیط زیست به وجود آورده که شرکت ها ناگزیرند این مشکلات را مدنظر قرار دهند.

«ایوان ساندریا» تحلیلگر انرژی شرکت «ارنست اند یونگ» نیز در این زمینه گفت: همه اهداف نوین نفت یعنی حفاری در قطب شمال، حفاری در آب های عمیق و نیز تهیه نفت از منابع غیر رایج همچون منابع شیل، با چالش های جدی در زمینه محیط زیست روبروست.
وی افزود: هرچند که طی فرایند های تولید، مسائل و حوادثی در سال های اخیر رخ داده است اما صنعت نفت در تعامل با محیط زیست و رشد به سوی تولید سبز، در مجموع رکورد ایمنی و سلامت قابل قولی را ثبت کرده است و فکر می کنم این روند در آینده ادامه یابد.
«جامبولات سارسنوو» معاون انجمن «کازانرژی» نیز معتقد است شرکت ها باید از تغییر سمت و سوی بازار استفاده کنند و بر روی توسعه تکنولوژی های سازگار با محیط زیست تمرکز کنند.
وی با بیان اینکه ملزم به توسعه سریع تر تکنولوژی هستیم، ادامه می دهد: با کاهش منابع و افزایش تقاضا و قیمت نفت اکنون می توانیم به روش های پرهزینه و غیر معمول روی بیاوریم؛ چرا که با کاهش قیمت نفت، دیگر قادر به انجام این کارها نیستیم.
این گزارش حاکیست: نوسانات قیمت نفت در سال های اخیر شرکت های نفتی را از ریسک پذیری منع کرده است و آن ها به دنبال منابع با ثبات برای افزایش تولید خود هستند، اما کاهش منابع سبب شده شرکت ها ترغیب شوند در مواجهه با فرصت ها واکنش سریع تری نشان دهند.شماره خبر: 7 - 15167
عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
قزاقستان، اوراسیا، نفت، همایش، آژانس بین المللی انرژی، مصرف انرژی

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر