پنجشنبه 1 آبان 1399   18:07:55
16:031392/3/29
بازخوانی پرونده خلع ید انگلیس ها از صنعت نفت ایران

بیست و نه خردادماه 1330سالروز خلع ید از شرکت نفت انگلیس و ایران است؛ روزی که پرچم سه رنگ ایران بر فراز پالایشگاه آبادان به اهتزاز درآمد و دست استعمار پیر از صنعت نفت ایران کوتاه شد.


به گزارش گروه مطالعات پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مجلس شورای ملی روز هفتم اردیبهشت ۱۳۳۰، طرح ۹ ماده‌ای ملی شدن صنعت نفت را به اتفاق آرا تصویب کرد و "فرانسیس شپرد"؛ سفیر وقت انگلیس در ایران، عصر‌‌ همان روز در یک کنفرانس مطبوعاتی به این اقدام مجلس اعتراض کرد.

روز ۲۲ اردیبهشت ۱۳۳۰ مجلس شورای ملی و سنا، بنا بر ماده اول قانون اجرایی ملی شدن صنعت نفت، نمایندگان خود را برای تشکیل هیات مختلط در خلع ید از شرکت نفت سابق انتخاب کردند و این بار که انگلیس خطر را جدی‌تر می دید و به دلیل آنکه به چیزی جز یک نوع ملی شدن در‌‌ همان چارچوب گذشته –تصویب ملی شدن صنعت نفت در بیست و نهم اسفندماه 1329- رضایت نمی‌داد، شکایتی را تنظیم کرد و آن را به دیوان بین‌المللی دادگستری (دادگاه لاهه) فرستاد.

لاهه، نیز‌‌ همان روز دادخواست دولت انگلیس را به وزارت خارجه ایران تسلیم کرد.

با وجود واکنش شدید انگلیسی‌ها، روز ۱۹ خرداد ۱۳۳۰، اعضای هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران و سه نفر از اعضای هیات مختلط، با استقبال پرشور ده‌ها هزار نفر از مردم خوزستان وارد آبادان شدند.

انگلیسی ها که در قالب شرکت نفت انگلیس و ایران و به مدت شصت سال بزرگترین و گرانبهاترین ثروت طبیعی ایران را فارغ از هرنوع نگرانی بلعیده بودند، هرگز فکر نمی کردند که قانونی که از مجلس ملی ایران گذشته و به مرحله اجرا گذاشته شده می تواند مدیران این شرکت یغماگر را از سریر قدرت به زیر بکشد.

انگلیسی ها این رخداد عظیم و سترگ را یک نمایش نیمه جدی از سوی ایرانیان ستمدیده می انگاشتند، اما هنگامی که هیأت ایرانی درمیان گردباد مخوف طبیعی آن روز (۲۹خرداد ۳۰) و تظاهرات پرشکوه مردم خرمشهر که هیجان زده فریادهای شادی و مسرت سرمی دادند، از پله های اداره مرکزی شرکت غاصب بالا می رفتند، احساس خطر کردند.

در آن روز "مستر دریک"؛ مدیرعامل انگلیسی شرکت نفت انگلیس و ایران و سایر مدیران آن به تلخی دریافتند که با هیأتی سروکار دارند که از یک پشتوانه عظیم ملی برخوردارند و در برابر عزم و اراده یک ملت قرار گرفته اند. ملتی که ملی شدن صنعت نفت را یکصدا فریاد می کردند.

وقتی هیأت در برابر دفتر مدیرعامل شوریده حال شرکت نفت جنوب قرار گرفت، دریک از آنان پرسید برای چه منظوری به اینجا آمده اید؟ سخنگوی هیأت ایرانی پاسخ داد:"برای اجرای قانون ملی شدن نفت!

دریک در حالی که رخساری برافروخته از خشم و آمیخته با نگرانی داشت در پاسخ اظهار داشت که ما قانون شما را به رسمیت نمی شناسیم و از لندن دستور می گیریم و نه از دولت شما!

هیأت ایرانی گفت: تا رسیدن دستور از لندن فعلا یک اتاق باتمام وسایل در اختیار ما قرار دهید تا در آنجا استقرار پیدا کنیم. دریک آشفته حال که نمی دانست واگذاری یک اتاق در اداره مرکزی شرکت نفت انگلیس و ایران به منزله نخستین گام برای اجرای مأموریت اصلی هیأت است، بدین امر رضایت داد و هیأت درآنجا مستقر شد. وقتی نخستین موفقیت هیأت به اطلاع مردمی که در آن سوی رود کارون گرد آمده بودند (در آن هنگام هنوز پلی برروی رود کارون مقابل اداره مرکزی ایجاد نشده بود) رسید، هیجانات و فریادهای پرشور آنها به اوج رسید و همین قضیه وحشت تازه ای در میان مدیران شرکت غاصب چپاولگر انگلیسی ایجاد کرد.

دریک که تازه از رؤیای دردناک واگذاری جایگاه و هیجانات پرشور مردم بر خویشتن تسلطی نسبی یافته بود عصر آن روز به حکم مهمان نوازی، مجلس عصرانه یی ظاهرا به منظور آشنایی با هیأت ایرانی در اتاق خود ترتیب داد و به جای اینکه در پشت میز قرارگیرد در کنار اعضای هیأت بر روی یک صندلی نشست.

انجام این کار از سوی دریک ظاهراً به منزله احترامی بود که نسبت به مهمانان عالی مقام ایرانی به جای می آورد.

اعضای هیأت ایرانی که در دفتر دریک گردآمده بودند، عبارت بودند از: مهندس بازرگان؛ رییس هیأت مدیره موقت – گزینه ای که مهندس حسیبی او را به دکتر مصدق معرفی کرده بود-، ناصر قلی اردلان از مجلس شورای ملی، دکتر متین دفتری از مجلس سنا، حسین مکی؛ عضو ناظر از مجلس شورای ملی (در آن روز الهیار صالح؛ رییس هیأت مختلط و نجم الملک؛ سناتور انتصابی در میان هیأت نبودند و در تهران ماندند(.

هنگامی که دریک که خود را عامل و در واقع صاحب شرکت غاصب نفت! به اعضای هیأت مختلف معرفی و مترجم سخنان این مأمور مغرور انگلیسی و معاون وی "مسترمیس" را به فارسی ترجمه می کرد یک اقدام بسیارمتهورانه و جالب از طرف حسین مکی انجام شد که وضع را به نفع هیات ایرانی تغییر داد.

مکی اشاره ای به بازرگان نمود و او را به پشت میز مدیرعامل نشاند؛ هنگامی که دریک به عقب نگاه کرد و بازرگان را در جایگاه خود دید با عصبانیت و خشم زایدالوصف از جای خود برخاسته و در حالی که به این عمل اعتراض شدید می کرد، فریاد زد: "من از اینجا با کشتی مخصوص شرکت به بصره خواهم رفت و از آنجا امور شرکت را اداره خواهم کرد، اما در غیاب من مسترمیس معاونم امور اینجا را زیر نظر خواهد داشت!"

اما پس از خارج شدن دریک از شرکت، میس و بقیه اعضای انگلیسی هم از اداره بیرون رفته به کشتی نشستند و به بصره شتافتند. در این وقت هیأت مدیره به مکی تکلیف کردند تا به کمک کارکنان ایرانی دفتر هیأت مدیره شرکت نفت انگلیس و ایران و مردم به بالای بام شتافته، پس از برداشتن پرچم انگلیس از روی بام، پرچم ملی ایران را به جای پرچم انگلیس به اهتزاز درآورند.

بدین ترتیب 29 خرداد ماه 1330، روز خلع ید از شرکت نفت انگلیس و ایران نام گرفت و مردم مسلمان ایران پس از مبارزه و فداکاری بسیار به یک پیروزی درخشان دست یافتند و استعمار خارجی و استبداد داخلی را وادار به عقب نشینی کردند. در پی خلع ید از شرکت نفت انگلیس و ایران، کارکنان خارجی این شرکت که بیش از 4500 تن بودند، به طور دست جمعی از ایران خارج شدند و دولت انگلیس، دست به اقدامات سیاسی وسیعی زد و ایران را تهدید نظامی کرد؛ اقداماتی که البته ناکام ماند.

 

 

کد خبر: 14485/2

عكس هاي مرتبط :
کلمات کليدي
تاریخ نفت، خلع ید

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر