عزم راسخ نفتی ها برای اعتلای نام ایران
حکایت نفت و کوزه‎گری که از کوزه شکسته آب می‎خورد
سوآپ؛ معامله برد-برد ایران در تجارت نفت و گاز
دانش حقوقی چگونه به توسعه میادین مشترک کمک می‌کند
 • 1396/10/23 شنبه بررسی نقش رژیم حقوقی در شتاب بخشی به توسعه میادین مشترک دانش حقوقی چگونه به توسعه میادین مشترک کمک می‌کند
  صنعت نفت جهان در دنیای امروز در بخش بالادستی با چالش های متعددی از جمله نیاز به افزایش تولید نفت، دسترسی به ذخایر جدید نفتی، مدیریت سیر نزولی ذخایر میدان های قدیمی و حفظ و ارتقای دانش فنی رو به رو است که به منظور رفع این چالش ها، بهره برداری حداکثری از امکانات موجود، تشویق، جلب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در فعالیت های بالادستی نفت و گاز به ویژه در میدان های مشترک و پروژه های اکتشافی از اهداف ویژه صنعت نفت و دولت در حوزه نفت و گاز به شمار می رود.
همه آنچه اژدهای 147 رگ سفید را مهار کرد / پیچیده‌ترین عملیات اطفای فوران نفت تاریخ کشور رقم خورد
توسعه در نفت به رفت و آمد شرکت‌های خارجی وابسته نیست
 • 1396/10/6 چهارشنبه در آمدی بر پیامدهای کناره گیری احتمالی توتال از فاز 11 توسعه در نفت به رفت و آمد شرکت‌های خارجی وابسته نیست
  به روزهای ابتدایی مذاکره های برجام که رجوع می کنیم می بینیم که گسترش روابط ایران با سایر کشورهای جهان چندان هم غیرقابل پیش بینی نبوده چرا که تیم مذاکره کننده ایرانی از همان آغاز امر مذاکرات را گونه ای پیش برد که بسیاری از کشورها تصمیم خود را در همان جریان مذاکرات برای برقراری رابطه با ایران گرفتند و برای روزهای بعد از توافق برنامه ریزی کردند و به این ترتیب بودکه بلافاصله پس از توافق برجام، روسای جمهور کشورهای مختلف جهان رایزنی های خود را با مقامات کشورمان آغاز کردند تا از قافله ارتباط با ایران و بهره مندی از بازار آن عقب نمانند.
راه نجات نفت ایران در گذرگاه تغییر جهان
 • 1396/10/3 يكشنبه از الف تا یای شرکت‎های E&P راه نجات نفت ایران در گذرگاه تغییر جهان
  از زمان ابلاغ شیوه نامه تعیین صلاحیت شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) از سوی وزیر نفت، دقیقا دو سال می گذرد و در طی این مدت پس از انجام ارزیابی ها و بررسی روند تعیین صلاحیت، اسامی 17 شرکت داخلی به عنوان شرکت های اکتشاف و تولید برای فعالیت در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی اعلام شد. مدل جدید کسب و کاری که لازمه آن مشارکت فعال بین شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و خارجی در طرف دوم قرارداد است.
تشریح سناریوهای جمع آوری گازهای فلر/ طرح‎های ان‎جی‎ال و سرنوشت آن‎ها
 • 1396/9/29 چهارشنبه تشریح سناریوهای جمع آوری گازهای فلر/ طرح‎های ان‎جی‎ال و سرنوشت آن‎ها
  در اغلب فرآیندهای شیمیایی مانند پالایشگاه های نفت و گاز و مجتمع های پتروشیمی، یکی از ابزارهای ایمنی و کنترل فشار، شبکه رها سازی گازهاست که درآخرین قسمت این شبکه برج فلر قرار دارد. دراین شبکه گازهای اضافی پس از جمع آوری از واحدهای مختلف به سمت برج فلر فرستاده می شود تا سوخته شوند. حجم زیادی از این گازها از ارزش سوختی بالایی برخوردارند و در بعضی موارد می توان از آنها به عنوان خوراک واحدهای مختلف نیز استفاده کرد. مشخص است که سوزاندن این گازها در برج فلر افزون بر ایجاد مشکلات زیست محیطی مثل آلودگی، دود، صدا و بوی نامطبوع، هدر دادن منابع اقتصادی است. لذا بررسی امکان بازیافت گازهای فلر در واحد های صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
نگاهی به گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه شرکت ملی نفت ایران
توسعه و تولید پایدار صنعتی در گرو رعایت الزامات زیست محیطی است
 • 1393/4/25 چهارشنبه توسعه و تولید پایدار صنعتی در گرو رعایت الزامات زیست محیطی است
  فرآیند صنعتی شدن و تولید فزآینده، افزون بر ایجاد منفعت اقتصادی و رفاه اجتماعی مخاطرات گوناگونی را به همراه دارد به طوری که می توان گفت بروز عوامل زیان آور ناشی از فعالیت های صنعت در محیط زیست جز جدایی ناپذیر صنعت و تولید به شمار می آیند و همواره سلامت نیروی کار، محیط زیست و قابلیت های تولید در آینده را مورد تهدید قرار می دهد.
پارس جنوبی، مسیر تحقق چشم انداز توسعه کشور
 • 1393/4/24 سه‌شنبه پارس جنوبی، مسیر تحقق چشم انداز توسعه کشور
  میدان گازی پارس جنوبی با فاصله 105 کیلومتری از آب های جنوبی ایران، بزرگترین میدان گازی مستقل جهان است که به صورت مشترک بین کشور ایران و قطر قرار دارد. از مجموع 9700 کیلومتر مربع مساحت این میدان، حدود یک سوم مساحت آن در آب های ایران و مابقی در حوزه کشور قطر قرار دارد.
روایتی دیگر از نفت شهر آهنین ابوذر در قلب خلیج پارس/ خورشید خلیج پارس هرگز غروب نمی کند
بازخوانی تاریخ طلای سیاه ایرانی در سالروز کشف نفت
بورس انرژی و گذر از نفت فروشی سنتی
 • 1393/1/19 سه‌شنبه نبض نفت در بازار بورس تپید بورس انرژی و گذر از نفت فروشی سنتی
  بی تردید، تحقق فروش نفت خام در بورس انرژی برای نخستین بار در تاریخ صد ساله صنعت نفت، برگ زرینی دیگری را در تاریخ صنعت نفت کشور رقم زد و نقطه عطفی شد برای تاثیر گذاری بر بازارهای بین المللی و ساختار اقتصادی و تجاری کشور، چرا که راه اندازی بورس نفت، دستاوردهای همچون شکستن انحصار موجود در صنعت نفت، افزایش سرمایه گذاری، تشکیل بازار بین المللی در منطقه و تاثیرگذاری بر قیمت های جهانی نفت، شفاف سازی قیمت ها و شیوه معاملات را به همراه خواهد داشت.
ضرورت شناسایی و ارزیابی کاتالیست ها در صنعت نفت
 • 1393/1/18 دوشنبه ضرورت شناسایی و ارزیابی کاتالیست ها در صنعت نفت
  فرآیندهای کاتالیستی از مهمترین و کلیدی ترین عملیات صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و شیمیایی کشورهای توسعه یافته و یا درحال توسعه به شمار می روند و با توجه به اینکه کاتالیست در تولید انواع سوخت ها و طیف وسیعی از فرآورده های میانی و نهایی مورد نیاز جامعه، نقش حیاتی دارند، اهمیت آنها به طور روز افزونی در حال افزایش است.
پژوهش تضمین کننده قدرت و استقلال هر کشور است
نقش دیپلماسی انرژی در ارتقای جایگاه ایران
نیروی انسانی نخبه سرمایه بی بدیل صنعت نفت
 • 1392/8/7 سه‌شنبه نیروی انسانی نخبه سرمایه بی بدیل صنعت نفت
  نخبگان و متخصصان هر کشور از نگاه ملی، با ارزش ترین سرمایه های انسانی محسوب می شوند زیرا با حضور این افراد توسعه در کشور با کمترین زمان ممکن شتاب می گیرد.امروزه سازمان های بزرگ و موفق دریافته اند که با استفاده از سرمایه های منابع انسانی می توانند در برابر سازمان های رقیب خود، مزیت برتر را کسب کنند از اینرو این سازمان ها در صدد آموزش نیروی انسانی کشور خود و جذب نخبه های کشورهای دیگر برای ارتقا سازمان خود هستند.
ذخایری که چشم فردای جهان به آنهاست
 • 1392/8/6 دوشنبه ذخایری که چشم فردای جهان به آنهاست
  صنعت گاز جهان طی عمر کوتاه خود پیشرفت های زیادی را تجربه کرده است.اگرچه فعالیت در این بخش همواره تحت‏ تأثیر قیمت های جهانی نفت متغیر بوده، اما طی دهه‏های اخیر با ایجاد مباحثی در زمینه های محیط زیست و آلودگی‏های ناشی‏ از سوخت های فسیلی آلوده‏کننده، توسعه فعالیت های مربوط به گاز در جهان، مجددا موردتوجه تعداد بسیاری از کشورهای‏ پیشرفته و در حال توسعه قرار گرفته است،به طوری که در مسیر حرکت خود هر روز به پیشرفت های جدیدتری دست‏ می‏یابند.
بکارگیری MOT؛ راهکاری برای جلوگیری از هدررفت سرمایه ها در صنعت نفت
1 2
مقاله گزارش گفت و گو یادداشت