شنبه 5 مهر 1399   19:52:27
10:271398/11/23
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت:کاهش 300 میلیون مترمکعبی مصرف گاز در بخش خانگی قابل تحقق است

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اشاره به مصرف بسیار بالای گاز در بخش خانگی، گفت: دست کم کاهش 300 میلیون متر مکعبی گاز در این بخش قابل تحقق است.


محسن دلاویز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این که مصرف انرژی کشور 3 برابر میزان متوسط مصرف در جهان و 5 برابر مصرف در کشورهای پیشرفته است، گفت: باید نخست نگاهی به جایگاه خود در بحث بهینه سازی مصرف سوخت داشته باشیم و در عین حال به موضوع مصرف زدگی در کشور بپردازیم.

دلاویز، مصرف 600 میلیون متر مکعب گاز در مصارف خانگی را یک پدیده نادر در دنیا خواند و گفت: از این میزان، دست کم 300 میلیون متر مکعب آن می تواند صرفه جویی و وارد چرخه تولید شود که این امر در نهایت ارزش افزوده برای کشور ایجاد خواهد کرد.

وی به ضرورت فرهنگ سازی در خصوص صرفه جویی در مصرف انرژی تاکید کرد و گفت: تحقق این مهم تنها با آموزش، آن هم از سنین کودکی قابل دستیابی است؛ این بدین معناست که حتی بانوان خانه دار و گروه های مرجع جامعه مانند خانواده می توانند نسل های آینده این کشور را پرورش دهند که از ارزش این سرمایه ملی محافظت کنند.

معرفی طرح های فعال شرکت بهینه سازی مصرف سوخت

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بیان این که طرح هایی در قالب ماده 12 رفع موانع تولید رقابت پذیر در این سازمان داده شده است، گفت: هم اکنون 5 طرح حمل و نقلی به ارزش 13.8 میلیارد دلار، 2 طرح ساختمان به ارزش 2.2 میلیارد دلار و یک طرح در صنعت داریم.

دلاویز به صرفه جویی معادل 1.2 میلیون بشکه نفت خام طی 2 سال اخیر که منجر به کاهش 528 هزار تن انتشار کربن در هوا شده است اشاره کرد و گفت: اقدام خوبی که طی یک سال و نیم اخیر انجام داده ایم این است که ماده 12 که فرصتی برای سرمایه گذاران است را به مرحله پرداخت به سرمایه گذار رسانده ایم و با توجه به وجود مشکلات اعتباری در کشور، برای نخستین بار به باز پرداخت مترو  و راه آهن کمک رسانی انجام شده و برای سرمایه گذاران ایجاد انگیزه شده است.

به گفته وی، آنچه در تعهد شرکت ملی نفت ایران بوده تمام و کمال انجام شده است. ما سالانه تقریبا معادل 320 میلیون بشکه نفت خام تنها در بخش حمل و نقل مصرف می کنیم و با این وجود در بحث نوسازی کامیون ها، تا کنون حدود 3000 کامیون نوسازی شده است و افزون بر این، طرح هایی کارآمد مانند گازسوز کردن تاکسی ها و برقی کردن اتوبوس ها را داریم.

نیازمند تحول در صنعت خودرو هستیم

دلاویز ادامه داد: اما این ها به تنهایی کافی نیست و ما باید بخشی از این صرفه جویی را در حوزه خودرو نیز داشته باشیم. این که ما همچنان خودرویی تولید می کنیم که میزان مصرف آن 20 لیتر در هر 100 کیلومتر است، در حالی که متوسط مصرف جهانی 5.4 است؛ این مابه تفاوت از سرمایه کشور برداشته می شود و نهایتا به آلودگی زیست محیطی نیز می انجامد؛ بنابراین باید در صنعت خودرو تحول ایجاد کنیم و این امر نیازمند همدلی و همکاری است.

وی با تاکید بر این که شرکت ملی نفت ایران به طور جدی کار خود را انجام داده است و بلکه در بسیاری از موارد از آن فراتر نیز رفته است، گفت: ما در بحث مترو یک قرارداد 2.2 میلیارد دلاری با مترو تهران و 8 کلانشهر داریم که پیشرفت خوبی نیز داشته است و وزیر نفت نسبت کمک رسانی و تسهیل این امر همواره پیگیر هستند.

دلاویز افزود: این طرح به مرحله ای رسیده است که بازپرداخت آن به مبلغ 12 میلیون دلار به زودی انجام می شود.

مدیر عامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ادامه داد: قراردادی به سقف 7.5 میلیون دلار با راه آهن داریم که در نتیجه آن امسال برای نخستین بار 982 واگن به ناوگان باری و حمل و نقل کشور اضافه می شود و 18 میلیارد تومان در قالب ماده 12 کمک به راه آهن کمک می شود.

دلاویز با تاکید بر 2 بال توسعه و مصرف در کشور، عنوان کرد: می توانیم با کنترل مصرف انرژی جای خالی سرمایه گذاری و نیازمندی های توسعه ای را به حداقل برسانیم که در حقیقت این خود به نوعی سرمایه گذاری به شمار می رود.

بهینه مصرف کردن نیازمند فرهنگ سازی است

وی خواستار جدی گرفتن موضوع مصرف انرژی شد و گفت: بحث ما کم مصرف کردن نیست بلکه بهینه مصرف کردن است که این خود نیازمند فرهنگ سازی است.

دلاویز گفت: ما در بحث مصرف خانگی و تجاری که بیشترین میزان را به خود اختصاص می دهد، در مجموع معادل 470 میلیون بشکه نفت مصرف می کنیم و به راحتی می توان 30 درصد در مصرف خانگی صرفه جویی کرد که این میزان عدد بزرگی است.

وی افزود: بر اساس طرح های ماده 12، قرار است مباحث مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی در کتب درسی گنجانده شوند و در این راستا سازمان آموزش و پرورش هم استقبال کرده است و امیدواریم این اقدام ارزشمند قدمی کارآمد در راستای فرهنگ سازی باشد.

این مقام مسئول اظهار کرد: با شهرداری، سازمان نظام مهندسی و وزارت مسکن همفکری انجام شده است و طرحی را به شورای اقتصاد ارائه دادیم که در راستای آن برای ساختمان های جدید در کشور اتفاقاتی خوب در زمینه کاهش مصرف انرژی رخ خواهد افتاد.

8/28655
کلمات کليدي
شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، مصرف انرژی، محسن دلاویز
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
اخبار مرتبط
قرارداد تولید ۱۰۰ هزار قوای محرکه کم‌مصرف امضا شد
طرح ملی توسعه قوای محرکه با حمایت وزارت نفت اجرایی می‌شود
ناوگان حمل‌ونقل عمومی یزد به همت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت نوسازی می‌شود
نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید