1392/8/18 شنبه مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران خبر داد: کشف 178 میدان نفتی و 70 میدان گازی در حوضه های رسوبی ایران مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تعداد میدان های کشف شده نفتی و گازی در حوضه های رسوبی ایران را به ترتیب 178 و 70 میدان اعلام کرد.
هرمز قلاوند در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با اعلام این خبر افزود: از178 میدان نفتی کشف شده، تعداد 176میدان در حوضه زاگرس و خلیج فارس و 2 میدان در حوضه ایران مرکزی بوده است.  ضمن اینکه از میان میدان های گازی کشف شده، 65 میدان گازی نیز در حوضه زاگرس و خلیج فارس، 2 میدان در حوضه ایران مرکزی و 3 میدان در حوضه کپه داغ قرار دارد.
وی با بیان اینکه حوضه های رسوبی مستعد زایش هیدروکربور در زمان های مختلف زمین شناسی در گستره وسیعی از ایران شناسایی شده اند، افزود: هم اکنون حوضه های رسوبی زاگرس، خلیج فارس، کپه داغ و گرگان، ایران مرکزی، مغان، خزر و سواحل آن، مکران و دریای عمان و برخی از حوضه های کوچک و مستقل به ترتیب جز اولویت های اکتشافی منابع هیدرورکربوری به شمار می روند.
به گفته قلاوند، حوضه رسوبی بزرگ زاگرس، زیر حوضه های لرستان، دزفول شمالی و جنوبی، فارس و بندرعباس و حوضه خلیج فارس، تنگه هرمز و بخش جنوبی، مرکزی و شمالی خلیج فارس را شامل می شود. حوضه ایران مرکزی نیز شامل گستره وسیعی از آذربایجان تا کرمان، جنوب مشهد و جنوب اصفهان است.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، ماموریت این مدیریت را اکتشاف و ارزیابی فنی و اقتصادی ذخایر جدید نفت و گاز در تمامی حوضه های رسوبی خشکی و دریایی کشور اعلام کرد و گفت: چشم انداز مدیریت اکتشاف در افق 1404، تبدیل شدن به برترین مرکز دانش محور اکتشاف منابع نفت و گاز در منطقه است.
قلاوند با بیان اینکه فعالیت های مدیریت اکتشاف در سال های گذشته منجر به کشف مقادیر قابل توجهی منابع هیدروکربوری و افزایش ذخایر نفت و گاز شده است، افزود: این مدیریت به واسطه ماموریت های خود در سراسر حوضه های رسوبی، فعالیت های اکتشافی را پیش برده که مجموعه این فعالیت ها منجر به بازده اقتصادی بالایی در انجام سرمایه گذاری ها، شده است.
به گزارش NIOC، مدیریت اکتشاف با سابقه ترین سازمان شناخته شده در شناسایی و کشف میدان های بزرگ هیدروکربوری صنعت نفت کشور است. در این راستا مدیریت اکتشاف نفت سیاست های کلان شرکت ملی نفت ایران شامل طرح ها و پروژه های مطالعاتی و عملیاتی را در قالب برنامه های پنج ساله برنامه ریزی و موافقتنامه طرح اکتشاف ذخایر نفت و گاز تهیه و اجرا می کند.
 شماره خبر:1/13684
 
 
  
 
کلمات کليدي
هرمز قلاوند, حوضه های رسوبی, مدیریت اکتشاف
 
امتیاز دهی
 
 

مقاله گزارش گفت و گو یادداشت


نظرات
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


هرمز قلاوند، مشاور معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران شد
اکتشاف لازمه تداوم و افزایش تولید است
رونمایی از سه قرارداد نفتی با سه کشور اروپایی در دوران پساتحریم