آخرین اخبار


14:201397/11/15
نگاهي به مهمترين دستاوردهاي شركت ملي نفت ايران پس از انقلاب/2
ميراث نفت در 40 سالگي انقلاب/ افتخارآفريني در پارس جنوبي و توسعه ميدان‎هاي مشترک غرب كارون

شرکت ملی نفت ایران در ادامه برنامه های توسعه ای خود در دوران پس از انقلاب، توجه ویژه ای به میدان های مشترک نفتی و گازی داشته است؛ به طوری که هم اکنون این سیاست به عنوان یکی از سیاست های راهبردی در جهت تحقق برنامه ملی اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت به شمار می رود.

در این میان، میدان های مشترک غرب کارون به دلیل وسعت و غنای منابع هیدروکربوری در اولویت برنامه های توسعه ای شرکت ملی نفت ایران در سال های اخیر قرار گرفته است. نفت‌خام توليدي حوزه غرب كارون مشتمل بر سه نوع نفت سبك، سنگين و فوق‌سنگين است؛ به‌طوري‌كه بخشي از نفت توليدي ميادين يادآوران و آزادگان جنوبي و كل نفت توليدي ميدان دارخوين (فاز اول و دوم) نفت سبك بوده و ساير نفت‌هاي توليدي اين حوزه سنگين و يا فوق‌سنگين است. توليد نفت‌خام از اين ميادين در سال هاي پس از انقلاب آغاز شده و در راستاي توسعه اين ميدان ها، واحد فرآورش متمركز حوزه غرب كارون با ظرفيت 165 هزاربشكه در روز براي فرآورش نفت‌خام توليدي ميادين ياران شمالي و جنوبي، سپهر و جفير، سوسنگرد و بندكرخه در نظر گرفته شده است.

همچنين در راستاي افزایش ظرفیت تولید نفت‌خام میادین مشترک غرب کارون در مجموع پنج پروژه شامل توسعه فاز 1 ميدان يادآوران، توسعه فاز 1 ميدان آزادگان شمالي و آزادگان جنوبي، توسعه ميدان ياران شمالی و توسعه ميدان ياران جنوبي تعريف شده بود كه از اين ميان بهره برداري از طرح توسعه فاز 1 ميدان يادآوران از اسفند 1390انجام شده و طرح توسعه فاز 1 ميدان آزادگان شمالي نيز از فروردين 1395 به بهره برداري رسيده است. طرح توسعه ميدان ياران شمالی نيز از بهمن 1391 وارد فاز بهره برداري شده است.

پارس جنوبي، نماد افتخار صنعت نفت

ميدان گازي پارس جنوبي، بزرگترين مخزن گازي جهان است كه بر روي خط مرزي مشترك ايران و قطر در خليج فارس و به فاصله 100 كيلومتري از ساحل جنوبي ايران قرارگرفته است. وسعت اين ميدان 9700 كيلومتر مربع بوده كه بخش متعلق به ايران3700  كيلومتر مربع وسعت دارد. در سال 1369 با حفر اولين چاه اكتشافي در اين ميدان و براساس نتايج حاصل از لرزه نگاري وجود گاز مورد تائيد قرار گرفت. براساس آخرين برآوردهاي انجام شده ذخيره درجاي اين بخش حدود 14,2 تريليون مترمكعب و همچنين داراي ذخيره اي بالغ بر 19 ميليارد بشكه ميعانات گازي است. با توجه به وسعت اين ميدان، توسعه آن در فازهاي مختلف مطابق با برنامه هاي پنجساله توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و با هدف تامين تقاضاي رو به رشد گاز طبيعي اعم از مصارف داخلي در كشور و تزريق آن به ميادين نفتي بمنظور صيانت از مخازن و همچنين صادرات گاز در دستوركار وزارت نفت قرار گرفته است.

توليد گاز طبيعي از ميدان گازي پارس جنوبي از سال 1380 با توليد حدود 2 ميليون مترمكعب در روز آغاز شده كه درنتيجه بهره‌برداري از فازهاي اين ميدان، ميزان توليد گاز غني كشور از اين ميدان مشترك در حال حاضر با كشور قطر برابر شده است. نكته قابل توجه در اين ميان آن است كه توسعه بيشتر فازهاي ميدان گازي پارس جنوبي با استفاده از توانمندي شركت‌ها، سازندگان و پيمانكاران داخلي كشور صورت گرفته است؛ از آن جمله سهم 70 درصدي ساخت داخل در تكميل و افتتاح فازهاي 15 و 16 ميدان گازي پارس جنوبي و همچنين بهره برداري از فاز 12 كه از لحاظ ظرفيت پالايش گاز طبيعي، بزرگ‌ترين طرح توسعه اين ميدان به شمار مي رود؛ در اجراي طرح مذكور 67 درصد ارزشي كار توسط ظرفيت‌هاي ايراني به انجام رسيده‌است.

در حال حاضر 27 سكوي ميدان گازي پارس جنوبي در فازهاي 24 گانه در حال توليد بوده و نصب 3 سكوي ديگر نيز تا پايان سال 97 تكميل و راه‌اندازي خواهد شد. همچنين قرار است فازهاي 13، 22، 23 و 24 پارس جنوبي تا پايان امسال به بهره برداري برسد.
با وارد مدار شدن مجموع سكوهاي فوق، ظرفيت توليد گاز غني از ميدان گازي پارس جنوبي به 642 ميليون متر مكعب در روز در پايان سال جاري افزايش خواهد يافت. در همين حال انجام حفاري بيش از 350 حلقه چاه‌، نصب و سپس راه‌اندازي 30 سكوي بهره‌برداري، نصب خطوط لوله زيردريايي، ايجاد تاسيسات عظيم پالايشگاهي عمدتاً توسط پيمانكاران داخلي در حال انجام است.

در ادامه توسعه فازهاي گازي ميدان پارس جنوبي، توليد نفت خام از لايه نفتي اين ميدان نيز در دستور كار قرار گرفته و فاز نخست آن طي سال هاي اخير اجرايي شده است.

شركت ملي نفت ايران در مسير توسعه همه جانبه خود در دوران پس از انقلاب همچنين موفق شده است تا صدها طرح و پروژه ديگر در حوزه توسعه ميادين نفتي و گازي و احداث تسهيلات بهره برداري، احداث تاسيسات نمك زدايي به همراه احداث ايستگاه هاي جمع آوري گازهاي همراه و تقويت فشار و تزريق گاز و همچنين احداث كارخانجات گاز و گاز مايع را به انجام برساند.

نمره قبولي حفاري در شركت ملي نفت

شركت ملي نفت ايران در راستاي افزايش سطح توانمندي در حوزه حفاري به عنوان حلقه نخست فرآيند توليد نفت و گاز در سال هاي اخير به توفيقات قابل توجهي دست يافته است؛ اين اقدامات با تشكيل شركت ملي حفاري ايران آغاز شد و به توانمندسازي شركت هاي خصوصي فعال در اين حوزه انجاميد.

در اين زمينه شركت ملي نفت ايران توانسته است تا پايان سال 1396 با استفاده از 139 دكل و با هدف نگهداشت توان توليد از طريق تعمير 198 حلقه چاه و همچنين با هدف افزايش توان توليد با حفر 209 حلقه چاه جديد نزديك به 513 هزار و 200 متر حفاري داشته باشد.

شركت ملي نفت ايران همچنين در راستاي اجراي اصل 44 قانون اساسي و با هدف برون‌سپاري و استفاده از ظرفيت هاي موجود در بخش خصوصي و شركت هاي بين‌المللي در انجام عمليات حفاري، به طور كلي نزديك به 42 درصد از كل دكل هاي مورد استفاده در سال 1396 را از طريق دكل‌هاي استيجاري تامين كرده است كه اين مقدار در مقايسه با سال 1383 نزديك به سه برابر شده است؛ بطوري كه تعداد دكل‌هاي استيجاري در بخش دريا 3.2 برابر و در بخش خشكي به 2.5 برابر افزايش يافته است.

راهبرد كاهش مخاطرات در صنعت نفت

گستره عملياتي شركت ملي نفت ايران به عنوان خط مقدم اكتشاف، استخراج و توليد نفت خام هميشه با مخاطرات زيادي همراه بوده است. در همين راستا با موافقت وزير نفت وقت در 29 اسفندماه 1380، قرار بر آن شد تا نظام مديريت HSE در صنعت نفت حاكم شود؛ نتايج بررسي هاي به عمل آمده به انتخاب مدل انجمن بين المللي توليدكنندگان نفت و گاز (OGP) و تصويب آن در سي و هفتمين جلسه شوراي مذكور انجاميد و در نهايت در 24 اسفندماه 1381 براي اجرا در تمامي سطوح صنعت نفت از سوي وزير نفت ابلاغ شد.

اهدافي كه از سوي اداره كل بهداشت، ايمني و محيط زيست وزارت نفت به عنوان متولي اين نظام در صنعت نفت و در چارچوب تحقق اهداف مدل HSE-MS پيگيري مي شود، در قالب تمركز سازمان بر مواردي كه كاهش ريسك ها و خطرات بهداشتي، ايمني و زيست محيطي ناشي از فعاليت ها را به همراه داشته باشد، طرح ريزي شده است.

رهبري و تعهد، خط مشي و اهداف استراتژيك، سازماندهي؛ منابع و مستندسازي، ارزيابي و مديريت ريسك، طرح ريزي، اجرا و پايش و در نهايت مميزي و بازنگري 7 عنصر كليدي مدل HSE-MS است كه در الگوهاي كاري نظام مديريت بهداشت، ايمني و محيط زيست شركت ملي نفت ايران مورد توجه جدي قرار گرفته است. رعايت همين الزامات در نهايت به كاهش قابل توجه ميزان خطا و صدمات جاني و فني در سطح گستره عملياتي صنعت نفت ختم شده است.

ادامه دارد...