آخرین اخبار


10:431398/2/12
تحقق رونق تولید با حمایت از ظرفیت‎های داخلی صنعت نفت

رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به مناسبت برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت نفت در یادداشتی به اهمیت این رویداد پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در این یادداشت آمده است: «بیست و چهارمین نمایشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي درحالي برگزار مي شود که بیش از یک قرن از کشف و استخراج نفت در ایران می گذرد. برپايي نمايشگاه هاي صنفی يكي از راه هاي معرفي توانمندي واحدهاي توليدي و خدماتي است. ایجاد نمایشگاه های بین المللی داخلی و خارجی به عنوان امری زیر بنایی برای رونق بخش اقتصادی مطرح است و اکنون برگزاري نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی به عنوان یکی از مسیرهای معرفی توانمندی صنعت نفت , پیمانکاران و سازندگان ایرانی و شرکت های بین المللی است که می تواند نقش بسیار موثری را در فرایند توسعه صادرات ایفا کند.

این نمايشگاه، به منزله یک عامل برقراری ارتباط نزدیک در بین فعالان عرصه صنعت نفت موجب توسعه و رونق اقتصادی در بین کشورهای فعال حاضر در آن می‌شود. توسعه اقتصادی در هرکشوری علاوه بر رشد کمی تولید با بکارگیری ظرفیت های فیزیکی، انسانی و اجتماعی منجر به افزایش ظرفیت های تولید می شود.

نمايشگاه بین المللی تهران فرصت ایجاد زمینه فعاليت‌ در قالب همکاری تجاری ، فنی و تکنولوژیکی بین پیمانکاران و سازندگان داخلی و خارجی برای اجرای طرح ها و پروژه های صنعت نفت را مهیا می سازد. همچنین برای شرکت هاي داخلی و بخش خصوصی که در زمینه ساخت تجهيزات و قطعات صنعت نفت کار مي کنند ، نیز فرصت آن فراهم است که محصولات خود را در معرض دید مسئولان صنعت نفت قرار دهند. همچنین توسعه همکاری های اقتصادی، افزایش سطح تولید، ایجاد رقابت‌های سالم داخلی و بین‌المللی، تبادل اطلاعات و دانش فنی، انتقال تکنولوژی ، توسعه و گسترش ارتباطات بین‌المللی و توسعه و گسترش صادرات کالا و خدمات از دیگر کارکردهای مهم اینگونه نمایشگاه های تخصصی است. در برنامه چشم انداز ششم توسعه کشور اهمیت ویژه ای به سرمایه گذاری در بخش های بالادست و پایین دست صنعت نفت تعریف شده است. تمرکز و توجه جدی به سازندگان ایرانی، حمایت از آنها، استفاده از کالا های تولیدی داخلی ، ایجاد شرکت های دانش بنیان و حضور آنها در عرصه های بین المللی از ضرورت های کاری صنعت نفت است.

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران یکی از پنج شرکت اصلی توليدي و به عنوان دومین تولید کننده بزرگ گاز کشور در ساختار شرکت ملی نفت ایران است که در سال 1377 تاسیس شد. این شرکت در مجموع مسئولیت توسعه و تولید از 80 میدان گازی و نفتی را به عهده دارد. این شرکت برای تحقق طرح ها و پروژه های ملی خود در مجموع نیازمند هفت میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه گذاری است. که برای توسعه ميدان هاي نفتي در مجموع یک ميليارد و 800 میلیون دلار سرمایه گذاری مورد نیاز است این میدان ها شامل میدان های آبان، پايدار، پايدار غرب، دانان، چشمه خوش، دالپري، نفت شهر، سومار، دهلران، خيام است. برای توسعه ميدان هاي گازي چهار میلیارد و 400 میلیون دلار شامل ميدان های هالگان، سفيد زاخور، سفيد باغون، دي، آغار، مدار، پازن، خارتنگ، تابناك سرمایه گذاری جدید صورت می گیرد. برای احداث ايستگاه هاي تقويت فشار گاز ميدان های كنگان، هما و وراوي نیز یک میلیارد و 300 میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد شد.

این شرکت همچنین با توجه به منشور اخلاقی وزات نفت مبنی بر صیانت از محیط زیست و تکریم زمین به عنوان تنها خاستگاه زیست بشر، همواره رعایت مسائل زیست محیطی را در دستور کار خود قرار داده که در این رابطه می توان به اجرای اولین طرح مزایده جمع آوری گازهای همراه در میدان های نفت شهر و سومار اشاره کرد. همچنین نکته مهم دیگر مورد توجه صنعت نفت، بحث مسئولیت های اجتماعی در قبال هموطنانمان است. ماهیت کارکردی صنعت نفت، ایجاد زمینه توسعه اقتصادی و صنعتی کشور است که با تولیدات خود زمینه تحقق این موضوع فراهم می شود.
در عین حال این صنعت به لحاظ فرهنگ سازمانی به ویژه در حوزه این شرکت که از گستردگی و پراکندگی جغرافیایی، اقلیمی و فرهنگی متنوعی برخوردار است، نسبت به ساکنان همجوار مناطق عملیاتی خود احساس تعهد و مسئولیت داشته و در این رابطه مشارکت فعالانه و جدی دارد. به عنوان شاهد مثال می توان به همکاری مجدانه و همه جانبه همکاران صنعت نفت در حمایت و یاری هموطنان عزیز در حادثه سیل اخیر در استان های مختلف کشور اشاره کرد. شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز با توجه به حوزه کاری خود در غرب کشور در نخستین ساعات بروز سیل، کمک رسانی به مردم شریف مناطق سیل زده را در دستور کار خود قرار داد . برخی از این خدمت رسانی ها شامل توزیع بسته های غذایی ، برق رسانی، آبرسانی ، احداث جاده دسترسی به طول بیش از 20 کیلومتر ، کمک به ساخت پل موقت دسترسی و ارائه خدمات پزشکی به مردمان مجاور تاسیسات این شرکت است.
در پایان لازم می دانم تشکر ویژه ای از برگزارکنندگان و عوامل اجرایی نمایشگاه بین المللی نفت ،گاز ، پالایش و پتروشیمی داشته باشم چرا که برگزاری باشکوه نمایشگاه سند شکوه و عظمت جمهوری اسلامی ایران است و برآیند نهایی موجب تحقق شعار حمایت از رونق تولید خواهد شد که از سوی مقام معظم رهبری برای امسال نامگذاری شده است . همچنین تقدیر شایسته ای از اصحاب رسانه به عنوان رکن چهارم دموکراسی دارم که با حضور پررنگ، تاثیرگذار خود و پوشش مناسب اخبار نمایشگاه به جریان آزاد اطلاع رسانی کمک کرده و ترسیم گر چهره توانمند ایران اسلامی خواهد بود. حضور شرکتها ، سازندگان و تولیدکنندگان ایرانی و خارجی در این نمایشگاه و تعامل آنها با مجموعه صنعت نفت نیز رهاورد نیکویی برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد که به نوبه خویش مراتب نکوداشت را از آنها به عمل می آورم.»

2/26451